A- A+

Başkan Seçer Mersin’de Konaklayan Depremzedeleri Ziyaret Etti

14 Şubat 2023 09:53

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve Meral Seçer, kentte Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan geçici barınma alanlarını ziyaret etti, depremzedelere "Geçmiş olsun" dileğinde bulundu. Başkan Seçer acı felaketi yaşayan ve farklı illerden Mersin' e gelen afetzedelere, bu süreci el birliği içerisinde hep birlikte atlatacaklarını söyledi.

İlk olarak Yenişehir Seyfi Alanya Spor Salonu'nda misafir edilen depremzedeler ile bir araya gelen Başkan Seçer ve Meral Seçer, ardından Mersin Büyükşehir Belediyesi Yükseköğrenim Erkek Öğrenci Yurdu'nu ziyaret etti, deprem bölgelerinden Mersin'e gelen vatandaşlarla sohbet etti. Son olarak ise Yenişehir Fuar Alanı'na geçen Başkan Seçer ve Meral Seçer' e Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel de eşlik etti.

Başkan Seçer, ziyaret ettiği geçici barınma alanlarında vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletirken, Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak da hem deprem bölgelerinde hem de Mersin'de afetzedeler için yapılan hizmetler hakkında bilgi verdi. Başkan Seçer ayrıca CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte de günlerdir afet bölgelerinde bulunduklarını anlattı.

“Sizler bizim emanetimizsiniz”

Yüksek Öğrenim Erkek Öğrenci Yurdu ziyaretinde depremzedelerle sohbet eden Başkan Seçer, bölgedeki 10 ilin tamamından insanları misafir ettiklerini söyledi. Yakınlarını kaybedenlere ‘Başsağlığı’ dileyen Başkan Seçer “Allah gani gani rahmet eylesin yakınlarınıza. Biz de bu hengamede oradan hızlı bir şekilde buraya transfer olan vatandaşlarımıza nasıl bir ortam hazırlarız onun telaşı içindeydik. Sizler bizim emanetimizsiniz. Bizim canımız kadar değerlisiniz. Hatta daha öte, bize emanetsiniz. Bundan sonrası bizim için teferruat. Mersin'de huzurlu olun. Burası hem güvenlidir hem bakın her yerden insan var. Maraşlı, Hataylı, Malatyalı; deprem bölgesinden 10 ilin tamamından burada insanlar var” diye konuştu.

Depremzede ailelere, Mersin’de huzurlu olmalarını da söyleyen Başkan Seçer, “Biz buradayız. Biz de sizin huzurunuz için, dirliğimiz için, beraberliğimiz için gecemizi gündüzümüze katarız. Her şeyi de feda ederiz kendi adımıza. Rahat edin. Bizim arkadaşlar zaten gerekli ihtiyaçlarınızı karşılar. Süreç içerisinde olayın telaşı geçtikten sonra Merkezi Yönetim de tabi bazı tedbirler açıklayacak. Çünkü evlerini kaybeden insanlar var. Mutlaka yaralar tedavi edilecek. Umut ediyorum yapılan çalışmalar sonucunda vatandaşlarımızın hem mağduriyetini giderici hem onları en azından yaşam açısından rahatlatıcı kararlar alınır. Şimdilik siz bize emanetsiniz. Düzene girene kadar buradasınız. Zaten yeriniz de uygun. Acı büyük, mutlaka kayıplar var ama hep beraber aşacağız, hiç merak etmeyin” dedi ve depremzede vatandaşlar da kendilerine yapılan destekler için Başkan Seçer’e teşekkür etti.

“Biz buradayız, rahat olun”

Başkan Seçer, bir depremzede vatandaşın yurtta ne zamana kadar kalabileceklerini de sorması üzerine “Biz burada hemen vaziyet aldık. 3 binden fazla insanı da yerleştirdik buraya. Şu anda yer sorunumuz da yok, yeni yerler de hazırladık ama orada da hem çadır kent hem konteyner kent kuruyoruz. 11 Büyükşehir Belediyesi olarak dün bir toplantı yaptık Hatay’da, görev dağılımı.  Hatay Belediyesi’nin bütün bilgi işlem sistemini buraya getirdik, bütün mali işleri buraya geldi. Belediye’yi de devreye alacağız ki hemen oralar imar olsun.  Fakat asıl önemli olan Merkezi Hükümet bir paket açıklayacak. Yani deprem bölgesindeki yurttaşlara ne yapacak? Yani belirli bir katkı yapacak, ev verecek, bir şeyler yapmak zorunda. Biz buradayız, rahat olun” ifadelerine yer verdi.

Ziyaretlerinin ardından Sun TV, İçel TV ve Kanal 33 ortak canlı yayınında Gazeteci Ahmet Özdemir’in sorularını yanıtlayan Başkan Seçer,  depremin ardından tüm ekip ve ekipmanlar ile bölgelere giderek gerekli yardımları gerçekleştirdiklerini söyledi. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanları ile yaptıkları incelemelerde yıkım ve tahribatın çok büyük olduğunu gördüklerini söyleyen Başkan Seçer, “Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak hem çapımıza hem birikimimize yaraşır bir katkı sunmamız gerekiyordu. Bölgede bir tahribat, yıkım var, katkı sunmanız gerekiyor. Biz imkanlarımızı hemen seferber ederek onları karşılayacağımız barınma alanları oluşturduk. Yenişehir Fuar Merkezi’nde, Yenişehir Spor Salonu’nda oluşturduk. Öğrenci yurdumuzda şu anda 140 vatandaşımız kalıyor.  Erdemli'de ve Anamur'da da var. Bunlar hazır, şimdi bir yurt hazırlanıyor Davultepe’de, şu anda herhangi bir sıkıntımız yok” dedi.

“Şu ana kadar 3 bin 39 vatandaşımızı kanatlarımızın altına aldık”

Mersin’e deprem bölgelerinden şu ana kadar 3 bin 39 kişinin geldiği bilgisini aktaran Başkan Seçer, “Tabi devletin diğer kurumlarının da yurtlarının da bu vatandaşlarımızı kabul ettiğini düşünürsek, bir de akrabalarının yanında olan çok sayıda insan var. Bir diğer grup da yazlıklarda kalıyor. Burası sayfiye bölgesi; insanlar deniz kenarında dairelerine geldiler; Adana'dan, Hatay'dan, Malatya'dan, Maraş'tan geldiler. Burası daha güvenli. Belki bundan sonra Mersinli olacaklar, Mersinli hemşerilerimiz olacaklar. Biz şu ana kadar 3 bin 39 vatandaşımızı kanatlarımızın altına aldık. Burada mutlular, bugün birkaç yeri gezdim insanlar durumundan memnun, temel ihtiyaçları da karşılanıyor” dedi.

“Başına bu felaket gelmiş her vatandaşımız bizim başımızın tacıdır”

Yaşanan deprem sonrası Mersin’e başlayan göçlerin artarak devam edeceğine dikkat çeken Başkan Seçer, kentin bu nüfus yoğunluğunu kaldırabilmesi için bir eylem planının hazırlanması gerektiğini vurguladı. Başkan Seçer, “Vatandaşlarımıza geçici olarak başlarını sokacak bir yer bulduk ama bundan sonra hayat devam ediyor, bu insanlar nereye gidecek? Evleri ne olacak? İmkânları ne olacak? Her şeylerini yitirmiş bu insanlar. Merkezi hükümet yapacağı bir çalışma sonucu, eylem planı hazırlayacak ve bunu da uygulayacak. Zamanla bir kısmı belki geri dönecek, bir kısmı belki başka yerlere gidecek, bir kısmı burada kalacak. Burada kalanlar başımızın tacı, Türkiye'nin neresinden olursa olsun başına bu felaket gelmiş her vatandaşımız bizim başımızın tacıdır. Bundan sonra hayatını burada idame ettirecek” ifadelerine yer verdi.

“Kenti nüfus yoğunluğuna hazırlamamız lazım”

Mersin’in bu nüfus hareketliliğine hazır olması gerektiğinin altını çizen Başkan Seçer, şöyle devam etti: “Birkaç yüz bin vatandaşımız buraya göç edecek, ‘Burası daha güvenli’ diyecek, ‘Deprem bölgesi değil’ diyecek. Belki psikolojik olarak gitmek istemeyecek ve burada gelip yaşayacak. Bunun bir çalışmasını yapmamız lazım, öngörüyle bir planlama yapmamız lazım ki kenti buna hazırlamamız lazım. Ben bunu görüyorum. Buranın nüfusu çok kısa sürede belki 100, 300, 500 bin artacak, şu anda bir şey söylemek mümkün değil.”

Depremde yıkılan binaların sorumluları hakkında kamuoyunda gündeme gelen tartışmalar hakkında da görüşlerini beyan eden Başkan Seçer, bu konunun detaylı olarak ileriki günlerde konuşulacağını belirterek “Şimdi bir yaramızı tedavi edelim, bir süre geçsin. Mutlaka biz devletiz, doğru yapmak zorundayız. Bizler devletin siyasi makamlarını meşgul eden o mekanizma içerisindeki yöneticileriyiz. Bizim hesap vereceğimiz merci eğer hukuksuz bir iş yapmışsak, yargıdır. Diğerinde de sandığa gittiğimiz zaman halktır. Onlar bizden hesabını soracaktır. Bürokratın da yargı soracaktır. Kim nerede ne yanlış yapmış? O binalar neden çökmüş? İnşaatını kim yapmış? Ruhsatını kim imzalamış, denetimini kim yapmış? Bunların sorgulanması lazım. Siyaseti sonra konuşacağız. Ben şu anda bir Belediye Başkanı olarak bunu erken buluyorum ama Sayın Genel Başkanımız da Hatay’da yaptığımız MYK toplantısındaki sunuş konuşmasında bunu dile getirdi. Siz birkaç yıla bir politik kaygılarla imar affı getirirseniz maalesef böyle tablolarla karşılaşma ihtimaliniz yüksek olur. Hataya sevk ediyorsunuz insanları. Nasıl olsa af çıkar dediğiniz zaman ‘Ben burayı, şimdilik günü kurtarayım, yapayım. Daha sonra zaten bunu legalleştiririm, bir af çıkar gayri hukuki olan bir konu hukuki hale gelir’ dediğiniz noktada zaten hataların günahların önünü alamazsınız” diye konuştu.

“Çok hızlı eyleme geçtik”

Deprem felaketinin yaşandığı ilk günler büyük hasar alan il ve ilçelere gitmenin ihtiyaçları belirlemede büyük fayda sağladığını ifade eden Başkan Seçer, “Çok hızlı eyleme geçtik. Ekmek yok, su yok. Biz, diğer belediyeler de gittiğimiz ilk günlerde bunu tespit ettik. İlk etapta 4 belediye başkanı ve Sayın Genel Başkan’la gittik o bölgeye. Burada bizim MER-EK üretiminin tamamını oraya yönlendirdik, Ekmek Büfelerini kapattık. İvedi olarak su gönderdik, gıda gönderdik. Çocuk bezi, mama; bunlar çok önemliydi. İlk etapta olmazsa olmaz ihtiyaç maddelerini alana gönderdik. Tabi ki iş makinalarımız, destek ekiplerimiz orada. Şimdi belediyenin hizmetlerinin artık normale dönüşmesi için çalışmalar yapılıyor. Örneğin MESKİ ekibimiz Adıyaman Gölbaşı’nda. Kanalizasyon sistemi çökmüş, içme suyu şebekesi çökmüş, onu ayağa kaldırıyor. Geniş bir ekibimiz Hatay’da. Diğer belediyelerimiz de. Herkes bir şey yapıyor. Definde çok büyük sıkıntı vardı. 3 gün önce 100 kişilik bir ekip Hatay’a gitti, şu anda oradalar ve süratle defin işlemleri gerçekleştirdiler” dedi.

Kira artışları hakkında : “Mersinliye yakışanı yapsınlar”

Gazeteci Ahmet Özdemir’in kira fiyatlarındaki artışları sorduğu Başkan Seçer, bu durumu fırsatçılık olarak değerlendirdiğini söyledi. Başkan Seçer şunları kaydetti:

Yağmacılıktan farkı yoktur. Yağmacıları lanetliyoruz ama burada bir rayiç vardır. Fiyatların artması farklı nedenlerden olur; yükselir, düşer ona müdahale etmeyiz ya da herhangi bir yorum yapmayız ama ortada bir felaket var, insan acısı var. Felaket ve insan acısı üzerinden nemalanmak, insan olan kimseye yakışmaz. Bu Mersinliye hiç yakışmaz. Ben bu konuda vatandaşlarıma çağrıda bulunmak istiyorum. Sakın böyle bir küçük düşünceye kapılmasınlar. Onların da görevi; bu felakette millet olarak hep beraber bu yaraları sarmak için birlik olmaktır. Mersinliye yakışanı yapsınlar. Buradaki hemşehrilerim neyse makul fiyatı, o fiyatlar üzerinden kiralarını devam ettirsinler. Zaten önümüzdeki günlerde de Hükümet Programı ortaya çıkacak ve neler olacak hep beraber göreceğiz. Büyük geçmiş olsun, baş sağlığı diliyorum. Güçlü bir ülkeyiz, güçlü bir milletiz, bunları da aşarız. Bu toplum çok badireler atlattı, çok acılar atlattı. Bu badireyi de atlatacağız, bu yarayı da hep beraber tedavi edeceğiz.”

Meral Seçer: “Kendi yuvalarından ayrılmaları çok güç, çok acı bir olay”

Bölgede depremzedeleri yalnız bırakmayan ve depremin büyük bir felaket olduğunu söyleyen Meral Seçer de, “10 ilde olan bu deprem sonrası bu geçici yerleşim yerinde hepsinin ayrı bir hikayesi var. Çocuklar, anneler; kendi yuvalarından ayrılmaları çok güç, kendi yaşadığı, nefes aldığı memleketinden ayrılması çok zor bir olay. Bunların hepsini gözlerinin içinde görüyoruz. Umarım en kısa sürede buradaki depremzedeler, başka illerdeki depremzedeler daha rahat edebilecekleri veya kendilerini mutlu hissedebilecekleri kentlerine dönebilsinler, burada kalsınlar. Çok geçmiş olsun, çok acı bir olay” dedi.

“Tüm Mersin halkı olarak biz her zaman onların yanındayız”

Meral Seçer’in köyünün de depremde yok olduğunu aktaran Başkan Seçer, insanların hatıralarının yok olduğunu, bunun da atlatılması zor bir olay olduğunu ifade ederek, “Meral Hanım’ın Maraş Pazarcık’ta köyü yok oldu. O anda sanırım köyde 41 vatandaşımız varmış. Kış günleri olduğu için köyde pek vatandaş yok. 5’i dışında hepsi maalesef vefat etmiş. Bu büyük bir travma. Az önce söylediği gibi herkesin bir hikayesi var. Orada, bu depremle beraber sizin geçmişe dair tüm anılarınız gidiyor. Hayat altüst oluyor. Bu insanları anlamak lazım. Tüm Mersin halkı olarak biz her zaman onların yanındayız. Ben Başkan olarak bunu çok emin bir şekilde Mersin halk adına söylüyorum. Ben Mersin halkını çok iyi tanıyorum, bu anlamda muazzam insanlar. Biz hepsine sahip çıkacağız” diye konuştu.

 

Haberin görüntüsünü indirmek için tıklayınız.

 

Haberin Videosu

Haberin Fotoğrafları