Engelsiz web sitesi için tıklayınız
  • Zehirli Denizanasına Dikkat

Zehirli Denizanasına Dikkat

Zehirli Denizanasına Dikkat

Denizanası Temaslarında İlkyardım* 

Denizanaları, içlerinde zehir barındıran minik kapsülcüklere sahiptir. Denizanası zehirlerini etkisiz hale getiren bir ilaç veya yöntem henüz bilinmemektedir. Bununla beraber zehirlenmenin ilerlemesini durdurmak ve şikayetlerin bir an önce geçmesini sağlamak mümkündür.

Denizanası ile temas durumunda bu canlıların dokunaçları deriye yapışıp kalır. Bu dokunaçlarda bulunan zehirli kapsüllerin önemli bir bölümü henüz açılmamıştır. Açılmamış kapsüllerin açılması zehirlenmenin şiddetini arttırır. Bu yüzden henüz açılmamış kapsüller mümkün olduğu kadar çabuk deriden uzaklaştırılmalı veya açılmaları engellenmelidir.

Zehirli kapsülleri patlatmadan deriden uzaklaştırmanın en güvenli yolu deniz suyu kullanmaktır. Deniz suyu ile uzaklaştırılamayan dokunaçlar sert kenarlı bir cisimle sıyrılarak veya cımbızla nazikçe tutularak uzaklaştırılabilir. Sert temas (ovma, kaşıma gibi), tatlı su ile yıkama veya buz uygulaması, kapsüllerin yoğun şekilde açılmasına neden olacağı için bu gibi uygulamalardan kaçınılmalıdır.

Denizanası zehirlenmelerinin çoğunda önde gelen şikayet ağrıdır. Ağrının giderilmesi için en etkili ilkyardım, sıcak uygulamasıdır. Etkilenen bölgenin 20-40 dakika boyunca dayanılabilecek sıcaklığa kadar ısıtılmış (43-45 C°) deniz suyuna batırılması, ağrının kontrol altına alınmasını sağlayabilir.

Acı, şişlik, kaşıntı ya da yanma devam ederse, mutlaka bir hekime başvurulmalı.

 

*Literatür bilgilerinden derlenmiştir.

Uyarı: Aşağıdaki deniz analarından herhangibirini görenlerin Çevre ve Koruma Dairesi Başkanlığı Denizcilik Hizmetleri ve Denetimi Müdürlüğüne bildirmesi rica olunur.

 

Mersin Körfezinde Zehirli Denizanası

Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Ortadoğu Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü  işbirliği ile yürütülen Mersin Körfezinde Deniz Kirliliği İzleme Projesi kapsamında gerçekleştirilen çalışmalarda; Erdemli sahillerinde zehirli göçmen denizanası (Rhopilema nomadica) gözlemlendi.

Kıyıya vurmuş olarak tespit edilen canlının anavatanı Hint Okyanusu olmasına rağmen son yıllarda Doğu Akdeniz’de hızla çoğalmaya başladığı ve akıntılar yoluyla önce İskenderun Körfezi sonra da Mersin ve Taşucu’na kadar yayıldığı bilinmektedir.

Tehlikeli denizanaları arasında gösterilen ve 90 cm çapa ve 10 kg ağırlığa kadar ulaşabilen göçmen denizanasının çok hızlı üremesiyle de dikkat çekici olduğu ve deniz mevsiminin yoğun olarak yaşandığı yaz aylarında tehlikeli olabileceği bildirildi.

Vatandaşlarımızın denizanaları konusunda dikkatli olmaları, çıplak deri temasından kaçınmaları ve gövdesinde çok sayıda zehirli kapsülcüğe sahip iğne taşıyan göçmen denizanasının temas halinde aşırı acıya neden olabileceği uyarısında bulunuldu.

Zehirli deniz analarının Mersin Körfezindeki dağılımı, yoğunluğu ve yaşam faaliyetleri proje kapsamında Belediyemiz ve ODTÜ DBE tarafından izlenerek, Belediyemizce geleceğe yönelik alınacak tedbirler ve etkin bir uyarı sistemi üzerinde çalışmalar yapılmaktadır.

HIZLI ERİŞİM MENÜSÜ

185