Engelsiz web sitesi için tıklayınız
  • Transfer Aracı Hizmeti

Transfer Aracı Hizmeti

Transfer Aracı Hizmeti

ENGELLİLER VE SAĞLIK HİZMETLERİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

ENGELLİ BİREY TRANSFER VE SERVİS HİZMETLERİ

Mersin Merkez İlçelerinde ikamet eden, çeşitli nedenlerle (refakatçisinin yaş / sağlık durumu, hijyen gereksinimi, güzergah sorunu vb. ) otobüs ve minibüs gibi toplu taşıma araçlarını kullanamayan, ayakta durmak ve / veya yürümek için alt ekstremitelerini kullanamayacak hastalığı olan (ortopedik) , başka engel sınıfları da olan, tekerlekli sandalye veya akülü sandalye kullanabilen engelli bireylere Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanlığının, Engelli Birey Transfer ve Servis Hizmetleri ile ulaşım hizmeti verilmesi, hizmetin sevk ve idaresinin etkin bir şekilde yürütebilmesi amacıyla Başkanlığımızca hazırlanan Engelli Birey Transfer ve Servis Hizmetleri Yönergesi 18.02.2020 tarih ve E.22271 sayılı Başkanlık Makamının Olur’u ile yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.

 

 

Engelli Birey Transfer Hizmetinden kamu kurum ve kuruluşlarına gitmek isteyen Ortopedik Engelli Bireyler yararlanabilir. Hizmetten yararlanmak isteyen ve Engelli sağlık raporu bulunan bireyin öncelikle Engelli Birey Veri Tabanı Sistemine kaydının olup olmadığı kontrol edilir, yoksa kaydı alınır ve transfer hizmeti başvuru formu doldurulur. İl sınırları içerisinde bu hizmetten yararlanmak isteyen engelli birey veya yakınları, transfer hizmetinden yararlanması için Çağrı Merkezimizi en az 2 gün önceden arayarak veya birime şahsen gelip başvuruda bulunarak randevu alır.

 

 

Engelli Birey Transfer Hizmetinden 4 yaş altı engelli bireyler, 18 yaş altı olan ve yanında refakatçisi bulunmayan engelli bireyler, Tekerlekli sandalye ve kendi ağırlığı toplamı 120 kg. geçen engelli bireyler yararlanamamaktadır.

 

 

Engelli Servis Hizmetimiz ise sivil toplum örgütlerinin eğitim amaçlı organizasyonlarına katılan engelli üyeleri ile belediyemizin düzenlemiş olduğu etkinlik ve organizasyonlara gitmek isteyen engelli bireyler faydalanır. Diğer kamu kurum, kuruluş ve sivil toplum kuruluşları en az 3 gün öncesinden dilekçe ile daire başkanlığımıza başvuruda bulunur. Dilekçe başvurusu sonrasında hizmet almak isteyen kurumla iletişime geçip hizmet ile ilgili bilgilendirme yapılır. Belediyemiz etkinliklerinde diğer birimlerden engelli servis hizmeti talebi gelmesi durumunda Daire Başkanlığımız onayı ile araç görevlendirilir. Engelli Servis hizmetinden aynı anda en fazla 25 engelli birey ve refakatçisi yararlanabilmektedir.

 

Bedensel Engelli (heyet raporlu kas hastası, omurilik felçlileri, ortopedik ve zihinsel engelliler) en fazla 2 refakatçisi ile birlikte transfer aracı hizmetinden yararlanabilecektir.

Transfer araçlarımız Mersin Merkez İlçeler, Tarsus ve Erdemli İlçelerinde hizmet vermektedir.

 

 

  İletişim: Halkkent Mahallesi Berdan Caddesi No: 3 Toroslar /Mersin

  Telefon Numarası: 0(324) 223 54 44 (45) veya 185

HIZLI ERİŞİM MENÜSÜ

185