Engelsiz web sitesi için tıklayınız
  • Projeler
  • Devam Eden Projeler
  • Mersin ili Toroslar İlçesi Anıt Kavşağı (H.Okan Merzeci Bulvarı ile Kuvayi Milliye Caddesi kesişimi) Kavşak Düzenleme Projesi

Mersin ili Toroslar İlçesi Anıt Kavşağı (H.Okan Merzeci Bulvarı ile Kuvayi Milliye Caddesi kesişimi) Kavşak Düzenleme Projesi

Mersin ili Toroslar İlçesi Anıt Kavşağı (H.Okan Merzeci Bulvarı ile Kuvayi Milliye  Caddesi kesişimi) Kavşak Düzenleme Projesi

MERSİNİ HEP BİRLİKTE BÜYÜTÜYORUZ!!!

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin Ulaşım Ana Planı doğrultusunda hayata geçireceği dördüncü  büyük projesi olan ve H. Okan Merzeci - Kuvayi Milliye Caddesi kesişiminde  yapılması planlanan  Anıt Kavşağı projesi Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından  tamamlanıp, uygulamak üzere  Yol Yapım, Bakım  ve Onarım   Dairesi Başkanlığına gönderilmiştir.

Mersin trafiğinde önem arz eden konumların iyileştirilmesi ve geliştirilmesine yönelik çalışmaları ile Mersinlilerden tam not alan Büyükşehir Belediyesi, trafik yoğunluğuna çözüm amaçlı hayata geçirdiği Anıt Kavşağı projesini Mersinlilerin hizmetine sunabilmek için tüm ekipleri ile gece gündüz demeden çalışılmaktadır

Mersinlilerin hizmetine açılacak olan katlı kavşak projesinde çalışmalar dört bir koldan devam etmektedir.

Bu projede 2030 Ulaşım Ana Planı çerçevesinde öngörülen kavşak yapısı genel itibariyle korunmuştur. Kavşak bölgesinde trafik yoğunluğu en yüksek olan Okan Merzeci Bulvarı battı çıktı şeklinde tasarlanan profili ile aşağı alınmıştır. Planlanan hemzemin sinyalize kavşak ile Okan Merzeci Bulvarı ,Kuvayi Milliye Caddesi ve Mezarlık Caddesi arasındaki  bağlantı sağlanmıştır.

Okan  Merzeci Bulvarı’nda proje hızı 50 km / saat olarak kabul edilmiş olup Karayolları Genel Müdürlüğü ‘nün bu hız için izin verdiği geometrik standartlara göre tasarım yapılmıştır. Battı – Çıktı iniş çıkış eğimi % 6.0 olacak şekilde tasarlanmıştır.

Okan Merzeci Bulvarı’nın dönel kavşak bölgesine bağlantısını sağlayan kavşak kolları ikişer şerit olarak tasarlanmış olup böylece hem ışıklarda depolama alanının büyütülmesi hem de sağa dönüş yapacak araçlara ışık durumuna göre öncelik verilmesi amaçlanmıştır. Planlanan hemzemin kavşak bölgesinde dönel kavşağa gelemeden her iki yönde planlanan geri dönüş kolları sayesinde  geri dönüş yapacak araçların ışık beklememesi , böylece kavşak göbeğinde trafik yoğunluğunun azaltılması amaçlanmıştır.

Mevcut durumda Mezarlık Caddesi’nin iki yönlü çalışması trafik güvenliği açısından tehlike oluşturmaktadır. Bu nedenle bu yolun tek yönlü olacak şekilde planlanması sadece kavşak göbeğinden ayrılanlara ve  Kuvayi Milliye Caddesi’nde  kuzeyden gelenlere bağlantı sağlayacak şekilde tasarlanması öngörülmüştür.

Saatte 5376 adet  aracın geçeceği kavşakta, doğu–batı istikametinde battı-çıktı transit geçit, kuzey-güney istikametinde ise sinyalize geçiş yapılacak. Ulaşım Master Planına göre yapılan bu projenin dalış ve çıkış uzunluğu ise 450 metre olacaktır.

Vatandaşlara rahat ulaşımın sağlanması için  Mersin Büyükşehir Belediyesi çalışanları  olarak gece gündüz çalışmalara devam edilmektedir.

HIZLI ERİŞİM MENÜSÜ

444 2 153