Engelsiz web sitesi için tıklayınız
  • HABERLER
  • Yörükler’in İmdadına Büyükşehir Yetişti

Yörükler’in İmdadına Büyükşehir Yetişti

Yörükler’in İmdadına Büyükşehir Yetişti

Mersin’de çetin geçen kış şartları hayvancılıkla uğraşan Yörükler’i de vurdu. Yem stokları tükenen ve yolları kapandığı için hayvanlarına yem götüremeyen Yörükler’in imdadına yetişen Mersin Büyükşehir Belediyesi ekipleri, yağışlar nedeniyle kapanan yolları ulaşıma açarak, koyun ve kuzuları açlıktan ölmekten kurtardı.

 

Ulu Önder’in izinde, Yörük dumanı ebediyen tütsün diye

 

Mersin’in Erdemli İlçesi Toros Mahallesi’nde hayvancılıkla uğraşan Yörükler, yoğun geçen kış şartlarının hayvancılıkta kullanılan yolları ulaşıma kapatması ve yolların bataklığa dönüşmesi nedeniyle ulaşımda sıkıntı yaşamaya başladı. Kış mevsimi öncesinde stoklanan ancak uzun süren kış şartları nedeniyle ellerindeki yemleri de biten Yörükler, önce kendi imkanları ile hayvanlarına yem taşımaya çalışsa da yolların tamamen balçık ve çamurla kaplanmış olmasından dolayı başarılı olamadı. İlgili kurum ve kuruluşlardan yardım isteyen Yörükler’in imdadına yol ağında olmamasına rağmen Büyükşehir Belediyesi yetişti.

 

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Gidip, Toros Dağları’na bakınız, eğer orada bir tek Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla bizi yenemez” sözünden hareketle Yörükler’in hayatını kolaylaştırmak ve hayvanların açlıktan ölmesine engel olmak için harekete geçen Mersin Büyükşehir Belediyesi, Erdemli Şube Müdürlüğü’nde konuşlu iş makineleri ve personelleri bölgeye yönlendirdi.

 

1 silindir, 1 ekskavatör, 1 kamyon, 1 greyder ve 6 personel ile 2 gün süren taş dolgulu stabilize malzemeli yol açma çalışması yürüten ekipler, ulaşıma açılan yol sayesinde hayvanları da açlıktan ölmekten kurtardı.

 

“Bir telefonla seferber oldular”

 

Doğma büyüme hayvancılıkla uğraşan ve 400’e yakın küçükbaş hayvanı ile ilk defa bu kadar çaresiz kaldığını anlatan İbrahim Çoban, “Ben kışın burada kalacağımızdan dolayı bütün hazırlıklarımı yapmıştım aslında. Ama kış bu sene biraz yoğun ve uzun geçti. Hazırlıklarımız da yetmedi. Yem getirmeye çalıştık. Traktörlerle bile hayvanlarımıza yem götürmeye çalıştık. Römork çıkamadı, traktörün ön kısmı ile götürmeye çalıştık ama yine de başaramadık. Şu anda burada iş makineleri çalışıyor ama onlar bile güçlükle çalışıyor. 400’e yakın hayvanım var. Yemleri bitmişti. Biz buradan 1 kilometreyi aşan mesafede hayvanlar açlıktan ölmesin diye sırtımızda yem taşıdık ama o da yeterli olmadı. Büyükşehir Belediyesi’ni aradık, sağ olsunlar ellerinde ne imkan varsa seferber edip iş makinelerini buraya gönderdiler. Vahap Başkanım’a çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

“Ulu Önder’in sözü yere düşmeyecek”

 

Yaşanan sıkıntılara rağmen Yörükler’in imdadına yetişen Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkürlerini ileten ve bu anlayışla Yörük çadırlarındaki dumanın ilelebet tütmeye devam edeceğini aktaran Toros Mahalle Muhtarı Mehmet Şavk, şunları söyledi:

“Kuş uçmaz kervan geçmez derler ya burası da aynen öyle bir yer halindeydi. Vatandaş hayvanların yemini, samanını götüremiyordu. Bırakın hayvanları kendi evlerine bile ulaşamıyorlardı. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer olmak üzere emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ederim. Arayıp da durumumuzu anlattığımız andan itibaren bize yardımcı olmaya çalışan bütün ekipten Allah razı olsun. Kendi çabamızla hayvanlara yem götürmeye çalıştık ama ikindi vaktinden gece 12’ye kadar 2 ton yemi yukarı götüremedik. Hele ileride bir nokta var ki hiçbir şekilde aşmak mümkün değil. Ama şimdi kapısına kadar hayvanların yemleri götürülecek. Ulu Önder Atatürk’ün Yörükler’le ilgili sözü, buradaki İbrahim Çoban’ın dumanının tütmesi demek. Erdemli’nin en son köyündeyiz. 3-4 tane hayvancımız var ve en rezil durumda kalanı da İbrahim Çoban. Ama bunun dumanı da tütüyor. Yardımcı olup sıkıntıdan kurtaracağız ve Ulu Önder’in sözünü yere düşmeyecek.”


Yayın Tarihi:16.3.2020 10:53:56

HIZLI ERİŞİM MENÜSÜ

185