Engelsiz web sitesi için tıklayınız
  • HABERLER
  • Terapi Köpekleri Çocukların Yoldaşı Oldu

Terapi Köpekleri Çocukların Yoldaşı Oldu

Terapi Köpekleri Çocukların Yoldaşı Oldu

Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen “Çocukların Yoldaşı Terapi Köpekleri” etkinliğinde, engelli bireyler İtfaiye Dairesi Başkanlığı’nın K9 arama kurtarma köpekleri Alen, Clan ve Chow ile keyif dolu bir gün geçirdi.  

Büyükşehir Belediyesi’nin hayvan destekli terapi etkinliği sayesinde, çocuklara hayvan sevgisinin aşılanması amaçlandı. Ayrıca, engelli bireylerin hayvanlarla terapisel anlamda zaman geçirmelerini sağlayıp, çocukların hayvanlarla iletişim kurmalarına yardımcı olunması öngörüldü. Engelli bireyler, köpeklere yoğun ilgi gösterdi.

K9 köpekleri sayesinde hayvan korkuları da kalmadı

Engelsiz Mesleki Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanı Dr. Hülya Atila, İtfaiye Dairesi Başkanı Mehmet Bahtiyar Aydın, Zabıta Dairesi Başkanı Fuat Tuğluoğlu ile 100 öğrenci ve aileleri katıldı.

Etkinlikte İtfaiye Dairesi Başkanlığı K9 arama-kurtarma köpekleri mini bir gösteri yaptı. Hayvan korkusu olan çocukların korkularını da azaltmaya yönelik düzenlenen etkinlik sayesinde hem aileler hem de engelli bireyler mutlu bir gün geçirdi. Gösteride, köpekler arama-kurtarma ve deprem anında neler yaptıklarını canlandırdı. Bu sayede köpek eğitmenleri ve K9 köpekleri ile güzel bir gösteriye imza atıldı.

Köpekler, çocukların ilgi odağı oldu

Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’nda köpek bakımından sorumlu olan ve aynı zamanda görme engelli Murat Kurtalan, Çin Aslanı cinsideki Chow isimli köpeği, Köpek Eğitim Uzmanı Tufan Karagöl Alman çoban köpeği cinsindeki Alen isimli köpeği ve Köpek Eğitim Uzmanı Kemal Büyükoğlu da Hollanda çoban köpeği cinsindeki Clan ile güzel ve keyifli bir gösteri sergiledi.

Gösteri sonunda engelli bireyler, Alen, Clan ve Chow ile bol bol fotoğraf çektirip, onları doyasıya sevdi. Terapi etkinliği ile köpek korkusu olan çocukların da aslında korkmaları gereken bir durum olmadığı ortaya koyulmuş oldu.

Uzman Karagöl: “Bugünkü atmosfer ve katılımcılar süperdi”

Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’nda görevli Köpek Eğitim Uzmanı Tufan Karagöl, “Biz burada otistik ve down sendromlu çocuklar ile beraber eğitimler yapıyoruz. İnsanların köpekle yaşamasının ne kadar önemli olduğunu anlatıyoruz. Belediyemiz’in kendi yerleri var. Birçok okulda gösteriler yapıyoruz. Köpekle insanın ne kadar önemli bir yerde olduğunu anlatıyoruz. Sağ olsun katılımcılar da çok fazla. Arama kurtarma köpeği ile gösteri yaptık. Bugünkü atmosfer süperdi. Katılımcılar süper. Öğrencilerin, çocukların gülmesi, inanın bize her şeye bedel oluyor” dedi.

Uzman Kurtalan: “Sevgi her kapının anahtarı”

Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’nda görevli Murat Kurtalan,  “Parayla satın alınamayacak şeylere sahibiz. Bunun da anahtarı kesinlikle sevgi. Sevgi her kapının anahtarı olduğu gibi eğitim şart diyoruz. Köpeklerle aramızdaki bağı sevgi üzerine kuruyoruz. Sevgi ile açılan her kapının terapi maksadında gönülleri fethedeceğini biliyoruz. O yüzden buradaki etkinlikte çok güzel bir enerjiye sahip olduk. Onlara ve çocuklarımıza çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Fizyoterapist Yıldırım: “Çocuklarımızı hem hayvanlarla kaynaştırdık, hem de terapisel bir etkinlik yaptık”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Fizyoterapisti Bilge Yıldırım ise “Hayvan destekli terapi yaygın olarak kullanılan bir yöntem. Özellikle otizmli çocuklarda iletişim konusunda kanıtlanmış çok fazla faydası var. Biz bugün burada çocuklarımızı hem hayvanlarla kaynaştırdık, hem de terapisel bir etkinlik yaptık. Etkinliğimiz çok verimli oldu. Çoğu dokunamayan, korkan çocuğumuz bile çok güzel tepkiler verdiler” ifadelerine yer verdi.

Erdoğan: “İlk defa bir köpeği sevdim”

Gösteriyi ilgi ile izleyen Merve Çağla Erdoğan da, “Bugün burada çok eğlendim. İlk defa bir köpeği sevdim. Bazen köpeklerden korkuyorum ama bugün korkmadım. Eğlendim. Çok sevdim. Etkinliğin tekrarlanmasını isterim” ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi:9.11.2019 09:40:31

HIZLI ERİŞİM MENÜSÜ

185