Engelsiz web sitesi için tıklayınız
  • HABERLER
  • Tarsus Lezzetleri Yarışıyor

Tarsus Lezzetleri Yarışıyor

Tarsus Lezzetleri Yarışıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarsus Belediyesi, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası, Mersin Kent Konseyi ve Tarsus Kent Konseyi işbirliği ile Tarsus’un yöresel lezzetlerinin yarışacağı 1. Tarsus Yöresel Yemek Yarışması düzenleniyor.

Yöresel lezzet bakımından oldukça zengin bir mutfağa sahip olan Tarsus’un yöresel yemeklerini yaşatmak, tanıtmak, Tarsus’a ait orijinal tariflerin ortaya çıkarılması ve bunların hem yazılı hem de görsel olarak kayıt altına alınması amacıyla düzenlenecek olan Tarsus Yöresel Yemek Yarışması’nda ev hanımları hünerlerini sergileyecek, yöresel lezzetler yarışacak.

UNESCO’nun kültürel çeşitlilik ideallerini destekleyen ‘Yaratıcı Şehirler Ağı’na Mersin ilinin de dâhil edilmesine katkıda bulunması açısından oldukça önem taşıyan yarışma, bu yıl ilk kez Tarsus’ta ikamet eden 37 ev hanımının katılımı ile haşlama içli köfte ve karakuş tatlısı olmak üzere iki kategoride gerçekleşecek. Maharetlerine güvenen ev hanımları, tarifleri ve lezzetleri ile 16 kişiden oluşan jüri üyesini etkilemek ve dereceye girebilmek için mücadele edecek.

Geleneksel olarak üç ayda bir düzenlenmesi planlanan yöresel yemek yarışmaları ile Tarsus mutfağının zenginliklerinin ortaya çıkarılması, tarihi güzelliklerinin tanıtılması ve unutulmaya yüz tutmuş yemeklerin gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla, Tarsus’ta bu yıl ilki düzenlenecek olan 1. Tarsus Yemek Yarışması 24 Şubat 2018 tarihinde saat 10.00’da, St. Paul Kuyusu’ meydanında gerçekleşecek.

Tarsus’un yöresel tatlarından olan karakuş tatlısı ve haşlama içli köfte olmak üzere iki kategoride gerçekleşecek olan yarışma sonrasında birinciye 2.000 TL, ikinciye 1.000 TL, üçüncüye 500 TL para ödülü verilecek. Ayrıca Tarsus yöresine ait diğer yemek ve tatlılarında sergilenebileceği özel bir alan oluşturularak, vatandaşların bu lezzetlerle buluşması sağlanacak.

 


Yayın Tarihi:22.2.2018 15:12:03

HIZLI ERİŞİM MENÜSÜ

185