Engelsiz web sitesi için tıklayınız
  • HABERLER
  • Nesli Tükenmekte Olan Balık Baykuşu Tedavisi Tamamlandıktan Sonra Doğaya Salındı

Nesli Tükenmekte Olan Balık Baykuşu Tedavisi Tamamlandıktan Sonra Doğaya Salındı

Nesli Tükenmekte Olan Balık Baykuşu Tedavisi Tamamlandıktan Sonra Doğaya Salındı

Dünyada 50’den az sayıda bulunan ve nesli tükenmekte olan Balık Baykuşu, Çukurova’nın en büyük ve tek hayvan parkı olma özelliğine sahip Tarsus Hayvan Parkı’nda tedavi edildikten sonra, bulunduğu yer olan Adana’nın Karaisalı ilçesinde doğaya salındı. 

Doğa Koruma ve Milli Parklar 7. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Adana Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından, 9 ay önce doğada yaralı halde bulunarak Tarsus Hayvan Parkı’na getirilen ve tedavisi tamamlanan Balık Baykuşu, iyileştikten sonra doğal yaşamına bırakıldı.

Dünyada sadece Toroslar ‘da bulunan nadir bir tür olan Balık Baykuşu, Doğa Koruma ve Milli Parklar 7. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Adana Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından sağ kanadı kırık bir şekilde Tarsus Hayvan Parkı’na getirilmiş ve tedavi altına alınmıştı. Gerekli tedavisi yapılan Balık Baykuşu, 9 aylık bir tedavi sürecinin ardından Adana Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından teslim alınarak, Adana’da doğaya bırakıldı.

Biyolog Atlı: “9 ay boyunca elimizle besledik”

Tarsus Hayvan Parkı’nda biyolog olarak görev yapan Altay Atlı, 9 ay önce Balık Baykuşunun yaralı bir halde Doğa Koruma ve Milli Parklar 7. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Adana Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından kendilerine getirildiğini ve tedavisini tamamladıklarını belirterek, “Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarsus Hayvan Parkımızda doğadan yaralı gelen hayvanların tedavilerini de gerçekleştiriyoruz. Bize Mersin ve Adana Milli Parklar ekipleri tarafından yaralı hayvanlar getiriliyor. Burada tedavileri yapıldıktan sonra doğaya geri bırakılıyor. Yaklaşık 9 ay öncesinde Türkiye’de ve dünyada çok nadir bulunan bir baykuş türü olan Balık Baykuşu geldi. Veteriner hekimlerimizin incelemeleri sonucunda sağ kanadında bir kırık olduğu tespit edildi. Bakım ve tedavisini Tarsus Hayvan Parkı’nda gerçekleştirdik. Kırık biraz zaman alan bir süreç ama şimdi iyileşti. Yaklaşık 9 ay boyunca elimizle beslediğimiz oldu, balık yakalayıp getirdiğimiz oldu. Tedavisi tamamlandıktan sonra şu anda doğada kendi başına yaşamını devam ettirebilecek seviyeye geldi. Doğa Koruma ve Milli Parklar 7. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Adana Şube Müdürlüğü ekiplerine Balık Baykuşumuzu teslim edeceğiz. Arkadaşlar da doğa salımını gerçekleştirecek” dedi.

Çolak: “Hayvan Parkı doğada zarar görmüş tüm hayvanları tedavi etme konusunda çok başarılı”

Doğa Koruma ve Milli Parklar 7. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Adana Şube Müdürlüğü’nde yaban hayatı teknikerliği yapan Adem Çolak, “Şubat ayında Adana’nın Karaisalı ilçesinde vatandaşlar tarafından yaralı halde bulunan bu baykuşumuzu tedavi amacıyla Tarsus Hayvan Parkı’na getirmiştik. Burada tüm tedavileri tamamlandıktan ve rehabilitasyonu geçtikten sonra tekrar alındığı ortama bırakıyoruz. Tarsus Hayvan Parkı bu konuda çok başarılı. Doğada zarar görmüş tüm hayvanları tedavi etme konusunda çok iyi başarı sağlıyor. Bu çok değerli türü bugün akşam saatlerinde bulunduğu ortama bırakacağız. Kendilerine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Dünyanın en nadir görülen yırtıcı kuşlarından birisi: Balık Baykuşu

Balık Baykuşu dünyanın ve Türkiye’nin en nadir görülen yırtıcı kuşlarından birisidir. Tüm Avrupa kıtasında sayısının 10’u geçmeyeceği tahmin edilen Balık Baykuşu, şuan için sadece Toroslarda yaşıyor. Uzakdoğu, Güneydoğu Asya ve Toros Dağları’nda yaşayan bir kuş türü olan Balık Baykuşu, sıcak iklim kökenli bir kuş olduğu için Türkiye’de yalnızca Toros Dağları’nın eteklerindeki yaz kış sıcak olan vadilerde yaşıyor. Yakın zamana kadar Toroslardaki neslinin tükendiği zannedilen Balık Baykuşu, diğer baykuşların aksine suda avlanır ve çoğunlukla balık, tatlı su yengeci ile kurbağa gibi canlılarla beslenir. Torosların etrafı ormanlarla kaplı vadilerinde, temiz akan nehir ve çaylarda yaşar. Gece yırtıcı kuşları takımı altında yer alan baykuşgiller familyasından bir baykuş türü olan Balık Baykuşu, Avrupa'da artık görülmezken, ülkemizde ise sadece Akdeniz Bölgesi'nin bazı yerlerinde yaşam mücadelesi veriyor. Balık Baykuşu Avrupa’daki 56 tür gündüz ve gece yırtıcısı arasında üreyen popülasyonu en az olarak tahmin edilen türdür. Avrupa’daki tek popülasyonu Türkiye’dedir. Bilimsel çalışmalar Balık Baykuşu’nun bu 56 tür arasında nesli tükenmeye en yakın iki türden biri olduğunu göstermektedir.

 

 


Yayın Tarihi:5.11.2018 15:43:46

HIZLI ERİŞİM MENÜSÜ

185