Engelsiz web sitesi için tıklayınız
  • HABERLER
  • Nesli Tükenmekte Olan Balık Baykuşu, Büyükşehir'in Koruması Altında

Nesli Tükenmekte Olan Balık Baykuşu, Büyükşehir'in Koruması Altında

Nesli Tükenmekte Olan Balık Baykuşu, Büyükşehir'in Koruması Altında

Dünyada 50’den az sayıda bulunan ve nesli tükenmekte olan Balık Baykuşu, Çukurova’nın en büyük ve tek hayvan parkı olma özelliğine sahip olan Tarsus Hayvan Parkı’nda koruma altında.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 7. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Adana Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından, doğada yaralı halde bulunarak Tarsus Hayvan Parkı’na getirilen ve tedavisi devam eden Balık Baykuşu, iyileşmeyi bekliyor.

Dünyada sadece Toroslar ‘da bulunan nadir bir tür olan Balık Baykuşu, Doğa Koruma ve Milli Parklar 7. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Adana Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından sağ kanadı kırık bir şekilde Tarsus Hayvan Parkı’na getirildi ve tedavi altına alındı.

Gece yırtıcı kuşları takımı altında yer alan baykuşgiller familyasından bir baykuş türü olan Balık Baykuşu, Avrupa'da artık görülmezken, ülkemizde ise sadece Akdeniz Bölgesi'nin bazı yerlerinde yaşam mücadelesi veriyor. Dünyada sadece Toroslar ’da görülen bir tür olan Balık Baykuşu’nun bir tanesi de Tarsus Hayvan Parkı’nda tedavi ediliyor.

Sadece Toroslar ‘da yaşıyor

Balık Baykuşu’nun dünyanın ve Türkiye’nin en nadir görülen yırtıcı kuşlarından birisi olduğu ve tüm Avrupa kıtasında sayısının 10’u geçmeyeceği tahmin edilirken, bu tür şuan için sadece Toroslarda yaşıyor. Uzakdoğu, Güneydoğu Asya ve Toros Dağları’nda yaşayan bir kuş türü olan Balık Baykuşu, sıcak iklim kökenli bir kuş olduğu için Türkiye’de yalnızca Toros Dağları’nın eteklerindeki yaz kış sıcak olan vadilerde yaşayabiliyor. Yakın zamana kadar Toroslardaki neslinin tükendiği zannedilen Balık Baykuşu, diğer baykuşların aksine suda avlanıyor ve çoğunlukla balık, tatlı su yengeci, kurbağa gibi canlılarla besleniyor. Torosların etrafı ormanlarla kaplı vadilerinde, temiz akan nehir ve çaylarda yaşıyor.

Biyolog Atlı: “Çok endemik bir tür olan Balık Baykuşu, Tarsus Hayvan Parkı’nda tedavi ediliyor”

Tarsus Hayvan Parkı’nda biyolog olarak görev yapan Altay Atlı, Balık Baykuşu’nun yaralı bir halde Doğa Koruma ve Milli Parklar 7. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Adana Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından kendilerine getirildiğini ve hemen tedavi altına aldıklarını belirterek, “Balık Baykuşu, bize Adana Doğa Koruma ve Milli Parklar ekipleri tarafından getirildi. Sağ kanadında bir kırığı vardı. Bunun veteriner hekimimiz tarafından tedavisi yapıldı. Şu anda iyileşme sürecinde. Çok nadir bir türdür. Dünyada ve Türkiye’de sadece ve sadece Doğu Akdeniz Bölgesi’nde bulunur. Tarsus, Adana ve Çukurova’nın bu kesiminde bulunuyor. Çok endemik bir türdür. Doğada da nesli tükenmek üzeredir. Bu tür de şu anda Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarsus Hayvan Parkı’nda tedavi ediliyor ve iyileştikten sonra da doğaya tekrar geri salacağız” dedi.

Balık Baykuşu, tedavisi tamamlandıktan sonra tekrar bulunduğu ortama geri salınacak.

Balık Baykuşu hakkında kısa bir bilgi…

Balık Baykuşu Avrupa’daki 56 tür gündüz ve gece yırtıcısı arasında üreyen popülasyonu en az olarak tahmin edilen türdür. Avrupa’daki tek popülasyonu Türkiye’dedir. Bilimsel çalışmalar Balık Baykuşu’nun bu 56 tür arasında nesli tükenmeye en yakın iki türden biri olduğunu göstermektedir. Avrupa’daki tek popülasyonu Türkiye’de olan Balık Baykuşu, 1970-1990 yılları arasında Avrupa’daki üreyen popülasyonunun trendi sabit ve 2003 teki tehdit statüsü sabit iken, 1990-2000 döneminde popülasyonda hızlı bir düşüş tespit edildi. 2004 yılı değerlendirmelerinde türün Avrupa’daki tehdit statüsü en vahim statü olan kritik düzeyde tehlikede olarak belirlendi. Yıllardır ortalarda görülmeyen ve görüntüsü elde edilemeyen Balık Baykuşu hakkında neslinin tükendiğine dair görüşler mevcutken, yuvalarının bazılarının yerleri biliniyordu ama kendilerine dair bir iz yoktu. Türkiye’de yaşam alanı süren 56 yırtıcı kuş türü arasında bulunan Balık Baykuşu, yaşadığı bilinmesine rağmen 1990 yılına kadar hiç görülmedi. Bu tarihte yalnızca bir Balık Baykuşu’nun görülmesinden sonra yine ortadan kayboldu ve artık nesli tükendi derken, 2004 yılında Antalya’da objektiflere takıldı.

Baykuşgiller familyasından bir baykuş türü olan Balık Baykuşu yaklaşık 55 cm boyutlarında olan büyük bir kuştur. Üst parçaları, kırmızımsı kahverengidir, ayrıca siyah veya koyu kahverengi çizgileri vardır. Alt parçalar kahverengimsi sarı ve kahverengi çizgilidir. Boğazı beyaz, gözleri sarı renktir. Kulakları çıkıktır, eşeyler benzerdir. 1 ya da 2 yumurta bırakırlar. Başka kuşların eski yuvalarında ya da kaya çatlaklarında yaşarlar. Kuluçka süreleri 38 gündür. Yavrularını tüyleri çıkana kadar, yaklaşık 7 hafta beslerler. Geceleri gezerler. Genellikle balık ve kurbağalarla beslenirler.

 

 


Yayın Tarihi:18.6.2018 13:11:18

HIZLI ERİŞİM MENÜSÜ

185