Engelsiz web sitesi için tıklayınız
  • HABERLER
  • Mersinli Çiftçi Bilinçleniyor, Ürünler Çoğalıyor

Mersinli Çiftçi Bilinçleniyor, Ürünler Çoğalıyor

Mersinli Çiftçi Bilinçleniyor, Ürünler Çoğalıyor

UYGULAMALI EĞİTİMLER MEYVESİNİ VERECEK

Mersin tarımını ve çiftçisini ayağa kaldıracak örnek projelere imza atan Mersin Büyükşehir Belediyesi, tarımsal verimi arttırma ve çiftçileri bilinçlendirme amacıyla başlattığı uygulamalı eğitimlere devam ediyor.

Uygulamalı eğitimler kapsamında Mersinli üreticiye, narenciye, bağ, sert çekirdekli meyveler ve

dış mekân süs bitkilerinde bitki besleme ve budama konularında 3 günlük yatılı ve uygulamalı eğitimi verildi.

Mersin ekonomisinin can damarı olan tarımı ayağa kaldırmak için yola çıkan Büyükşehir Belediyesi, üretimin ilk adımı olan üretici ve çiftçiyi eğiterek, bilinçlenmesini sağlıyor.

Mersinli çiftçi bilinçleniyor, ürünler çoğalıyor

Büyükşehir Belediyesi, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile iş birliği içerisinde yürüttüğü proje kapsamında 13 ilçeden 80 üreticiye narenciye, bağ, sert çekirdekli meyveler ve dış mekân süs bitkilerinde bitki besleme ve budama konularında 3 gün süren uygulamalı eğitim verdi.

Tarımsal üretimin miktarının ve kalitesinin yükseltilmesi ve üreticilerin kültürel bakım işlemleri konusunda bilinçlenerek, yanlış uygulamaların ortadan kaldırılması amacıyla verilen eğitimler üç gün sürdü.

Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nde gerçekleşen eğitimlerde bitki besleme ve gübreleme, bitki koruma ve yöntemleri, tesis kurulumu ve yetiştirme teknikleri, sulama, budama, anaç kullanımının önemi, bitki bilgisi ve bitki dikim tekniği konuları uygulamalı olarak anlatıldı.

Eğitim sonunda katılım sertifikası alan üreticilere Büyükşehir Belediyesi tarafından bahçelerinde kullanmaları için budama makası, budama bıçkısı, tulum ve bahçe eldivenin yer aldığı bahçe malzemeleri seti verildi.

 


Yayın Tarihi:13.3.2018 10:01:32

HIZLI ERİŞİM MENÜSÜ

185