Engelsiz web sitesi için tıklayınız
  • HABERLER
  • Isınma İhtiyacı Yangın Ve Zehirlenme Riskini Artırıyor

Isınma İhtiyacı Yangın Ve Zehirlenme Riskini Artırıyor

Isınma İhtiyacı Yangın Ve Zehirlenme Riskini Artırıyor

Vatandaşların can güvenliğini düşünerek, kış aylarında yapılması gerekenleri duyuran İtfaiye Dairesi Başkanlığı, soba, kalorifer, elektrikli ısıtıcı gibi kış aylarında kullanılmaya başlanan ısınma gereçlerinin kurulumu ve kullanımı hakkında da halkı bilgilendirdi.

Kurallara uygun olarak kurulmayan ve yakılmayan soba, kalorifer, baca, elektrikli ısıtıcı ve voltaj dalgalanmalarından zarar gören diğer elektrikli eşyalar yangın ve zehirlenme riskini artıran faktörler arasında yer alıyor.

Temizlenmeyen ve uygun yapılmayan soba bacaları zaman içinde kurum bağlayarak, tıkanmalara sebep oluyor. Tahliye edilemeyen karbonmonoksit gazları ise ölümleri, kurum tutuşmaları ise yangınları beraberinde getiriyor.

Yangınları önlemek için nelere dikkat edilmeli?

İş yerlerinin yılda iki, konutların ise yılda bir defa baca temizliği yaptırması gerekiyor. Baca bakımı konusunda Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı da hizmet veriyor.

Odun ve kömür sobası kullanan vatandaşların soba kurulumunda çok fazla dirsek kullanmamaları, sobayı yakmak için benzin, tiner gibi kolay parlayıcı ve yanıcı maddelerden uzak durmaları önem arz ediyor.

Elektrikli ısıtma cihazlarının tesisat ve genel bakımlarının yapılması, sigorta kutularında kaçak akım rölesi bulunması, vatandaşların soba gibi ısıtma ünitelerinin yakın çevresinde hızlı yanabilen tül vb. maddelerin bulundurulmaması, çoklu elektrik priz kullanımında fazla akım çeken birden fazla cihaz kullanılmaması gerekiyor.

Yangın ve zehirlenme riski % 33 azaldı

Son dönemlerde yapılan uyarılar ve Mersinli vatandaşların bilinçli yaklaşımı ile 2016 yılına göre yangın ve zehirlenme riski % 33 azaldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’na bağlı itfaiye ekipleri, 2016 yılında 537 elektrik kontağı yangınına müdahale ederken, 0cak-Ekim 2017’de bu rakam 358’e düştü. 2016 yılında 9 LPG-doğalgaz yangınına müdahale edilirken, 0cak-Ekim 2017’de 7 yangına müdahale edildi. 2016 yılında ocak, soba ve kalorifer nedeniyle 40 yangın çıkarken, 0cak-Ekim 2017’de 26 yangın olayı yaşandı. 2016 yılında 37 baca yangınına müdahale edilirken, 0cak-Ekim 2017’de 29 yangına müdahale edildi.


Yayın Tarihi:16.11.2017 15:28:22

HIZLI ERİŞİM MENÜSÜ

185