Engelsiz web sitesi için tıklayınız
  • HABERLER
  • Hayvan Parkı’nın Yeni Misafirleri; Lemurlar

Hayvan Parkı’nın Yeni Misafirleri; Lemurlar

Hayvan Parkı’nın Yeni Misafirleri; Lemurlar

Çukurova’nın en büyük ve tek hayvan parkı olma özelliğine sahip olan Tarsus Hayvan Parkı yeni misafirlerine kucak açtı. Sevimli Lemurlar hayvan parkının adeta neşe kaynağı haline geldi.

Türkiye’nin en doğal hayvan parkı olma özelliği taşıyan ve bünyesinde 75’den fazla hayvan türünü barındıran Tarsus Hayvan Parkı’na yeni bir tür daha eklendi. Dünyada nesli tükenmekte olan hayvanlar listesinde yer alan sevimli Lemurlar, Tarsus Hayvan Parkı’nı kısa sürede benimsedi.

Anavatanı Madagaskar olan, uzun burunlu, uzun kuyruklu, iri ve parlak gözlere sahip halka kuyruk türü Lemurlar Tarsus Hayvan Parkı’na gelen özellikle minik ziyaretçilerin ilgi odağı haline geldi.

Doğal ortamlarına en uygun yer: Tarsus Hayvan Parkı

Tarsus Hayvan Parkı’nda biyolog olarak görev yapan Altay Atlı, Lemurların Tarsus Hayvan Parkı’na kısa süre içerisinde uyum sağladığından söz ederek, “Lemurların, anavatanları Madagaskar’dır ve dünyanın en sakin hayvanları olarak da bilinirler. Doğal ortamlarına şu anda en uygun yer bizim Tarsus Hayvan Parkımız. Madagaskar’daki iklim koşullarıyla, burasının iklim koşulları birbirlerine çok benzedikleri için geldiklerinde hiç yabancılık çekmediler. Buraya çok çabuk uyum sağladılar” dedi.

Lemurların özellikle çocuklar tarafından büyük ilgi gördüğünü belirten biyolog Altay Atlı, “Tarsus Hayvan Parkımızın en yeni üyeleri şu anda Lemurlar. Ziyaretçiler tarafından çok büyük ilgiyle karşılanıyor ve büyük ilgisini çekiyor. Özellikle küçük ziyaretçilerimizin daha çok ilgisini çekiyor. Büyükler bazen hangi hayvan olduğunu unutup, maymunlarla karıştırıyorlar. Fakat çocuklar Madagaskar çizgi filminden kral olarak da tanıyorlar. Hatta büyüklere bakın Lemur diyerek, çocuklar gösteriyor” şeklinde konuştu.

Lemurların bakım ve beslemelerinin de en iyi şekilde yapıldığını sözlerine ekleyen biyolog Atlı, “Doğal ortamlarına en uyun ortam koşullarını ayarlamaya çalışıyoruz. Ziyaretçilerin onları en iyi şekilde görebilmeleri için burada görev yapıyoruz. Ona göre de ortam koşullarını hazırlıyoruz. Şu andaki alanları da Madagaskar’daki alanlarına göre çok doğal bir ortam. Hem iklim şartı, hem de alan olarak çok elverişli bir yer Tarsus Hayvan Parkı. Burada da hiç sıkıntı yaşamadan çok çabuk adapte oldular” diye belirtti.

Halka kuyruklu lemurlar hakkında bilgi

Madagaskar ve çevresindeki adaların sık ormanlarında yaşayan Lemurlar, uzun kuyruklu gececi hayvandır. Maki diye de adlandırılırlar. Madagaskar maymun ailesi içinde yer alan halka kuyruklu Lemurların uzun ve siyah–beyaz halkalı bir kuyruğu bulunur. Diğer Lemur türlerinin arasında en karasalıdır, günün büyük bir kısmını yerde geçirir. Gündüzleri aktiftir. Bitki, yaprak, çiçek, meyve suyu ve omurgasız hayvanlarla beslenir. Sosyal hayvanlardır. Dişileri grup içinde baskındır, aile grupları halinde yaşarlar. İdrar ve koku bezlerinin salgılarıyla kendi alanlarını işaretlerler. Doğumlar 4 aylık gebelik süresi sonunda, yağmur mevsimi ile birlikte başlar, böylece yavruların sütten kesim dönemi ağaçlarda bol meyvenin bulunduğu zamana gelmiş olur. İri gözlü, uzun kuyruklu maymun familyasından olan Lemur gündüzleri ağaç dallarında dinlenir, gece faaliyet gösterir. Bitkisel ve hayvansal gıdalarla beslenirler. En küçük türleri fare büyüklüğündedir. Ağaç kovukları veya ağaç dalları arasında yuva kuran Lemurlar, yerde yuva yapmaz.


Yayın Tarihi:16.7.2018 13:42:19

HIZLI ERİŞİM MENÜSÜ

185