Engelsiz web sitesi için tıklayınız
  • HABERLER
  • Emekliler, Ev Kazalarıyla İlgili Bilgilendirildi

Emekliler, Ev Kazalarıyla İlgili Bilgilendirildi

Emekliler, Ev Kazalarıyla İlgili Bilgilendirildi

Mersin Büyükşehir Belediyesi, emekli vatandaşların daha kaliteli, aktif ve sosyal vakit geçirebilmesi için hizmete açtığı İkinci Bahar Emekli Evi’nde, farklı alanlarda etkinlikler düzenlemeye devam ediyor.

Ölüm ve sakatlığa yol açması, önlenebilir, kontrol edilebilir olması nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunu olan ev kazaları hakkında üyelere, Evde Bakım Hizmetleri Doktoru Bahar Gülcay Çat Bakır, tarafından bilgilendirme sunumu yapıldı.

Emeklilere ev içi güvenlik önlemleri anlatıldı

Evde Bakım Hizmetleri Doktoru Bahar Gülcay Çat Bakır, evde emeklilerin hayatını kolaylaştıracak, bağımsızlıklarını arttıracak, düşme ve kazaları önlemeye yardımcı bilgiler verdi. Evde kazalara yol açabilecek koşulları belirlemenin önemli bir nokta olduğunu vurgulayan Bakır, antre, oturma odası, mutfak, banyo ve yatak odası için güvenlik önlemlerini detaylı bir şekilde anlattı. Sunumun sonunda emekliler, Dr. Bakır’a sorularını yöneltti, evlerinde yaşadıkları, apartmanlarda karşılaştıkları tehlikelerden bahsetti.

Emekli matematik öğretmeni Yücel Türkkan, “İlk açılışından beri buranın üyesiyim, eşim de öyle, o da emekli öğretmen. Tabii ki bu sunumunuzdan çok memnun kaldık. Ben haberini alınca kaçırmamak için özen gösterdim. Zaten merak ettiğim bir konuydu. Evde kazalar neden oluyor, bunu ortadan kaldırmanın yolları var mı, bunu öğrenmiş olduk. Çok da faydalı oldu. Bizim kendi evimizde ufak bıçak kesmeleri dışında bu tür kazalar olmadı,  ama eşimin annesi bir ev kazası geçirdi. Ankara’da yalnız yaşıyor, evde halıya takılıp düşmüştü. O da kendince halıları sabitledi, buna benzer bir çözüm buldu” dedi. 

Evde sağlık ve bakım hizmetleri hakkında bilgilendirme yapıldı

Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal belediyecilik anlayışıyla uygulamaya koyduğu “Evde Sağlık ve Bakım Hizmetleri”, bireylerin sosyal koşullarının iyileştirilmesi, toplumun bedensel, zihinsel ve sosyal sağlığının korunması, ihtiyaç sahibi hastaların evde bakım hizmetlerini üstlenmesi konusunda önemli bir rol üstleniyor.

Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Manolya Karaoğlan, bu kapsamda ihtiyaç sahiplerinin evde yararlanabileceği sağlık, fizyoterapi, psiko-sosyal destek, kişisel bakım ve temizlik hizmetleri ile ilgili bilgilendirme yaptı.


Yayın Tarihi:5.12.2019 09:19:01

HIZLI ERİŞİM MENÜSÜ

185