Engelsiz web sitesi için tıklayınız
  • HABERLER
  • Doğusandal Mahallesi Asfaltına Kavuştu

Doğusandal Mahallesi Asfaltına Kavuştu

Doğusandal Mahallesi Asfaltına Kavuştu

Mersin Büyükşehir Belediyesi, kesintisiz ulaşım projeleri kapsamında gerçekleştirdiği asfaltlama çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Büyükşehir ekipleri son olarak Erdemli ilçesine bağlı Doğusandal Mahallesi ile Mezitli ilçesine bağlı Takanlı Mahallesini birbirine bağlayan yaklaşık 10 kilometrelik yolda asfaltlama çalışmaları gerçekleştirdi.

Ekipler tarafından geçtiğimiz aylarda başlatılan genişletme çalışmalarının ardından yol asfalta hazır hale getirilmişti. Vatandaşlar için önem arz eden 10 kilometrelik yol, yaklaşık 10 kişilik ekibin hummalı çalışmaları sayesinde bir hafta gibi kısa bir sürede tamamlandı.

Mersin Büyükşehir Belediyesine bağlı, Yol Yapım, Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığına ait ekiplerce gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında yaklaşık olarak 7680 m3 (0-19 mm) asfalt sıkıştırma malzemesi, 93.600 kg (MC30) astar malzemesi, 99.800 (AC100-150) kg asfalt malzemesi, 1124 metreküp asfalt mıcırı (12-22 mm) kullanıldı. Aynı zamanda 36 metre Q 400,128 metre Q600 boru ve 20 metre 1x1x2baks menfez yerleştirilerek yağmur sularının tahliye edileceği alt yapı sistemleri de güçlendirildi.

Yeni araçlarla yeni yollar

Yaklaşık bir haftadır süren çalışmalarda ekiplere Büyükşehir Belediyesi’nin araç filosuna katılan yeni asfalt kombi araçları da eşlik etti. Üzerine yüklenen stok malzemeyle sathi kaplama yol yapabilen asfalt kombi aracı özellikle kırsal mahalle yollarının yapımında kullanılıyor. 2 aracın yaptığı işi tek başına yapan aracın çalışması esnasında da ulaşımın aksamaması büyük bir yenilik olarak dikkat çekiyor. Daha önce ayrı ayrı araçlarla yapılan sathi kaplama işini tek bir araçla yapma imkânı sağlayan bu yeni sistem iş gücü, zaman ve finansal açıdan önemli avantajlar sunuyor.

“Bu yol ürünlerimizin kalitesini etkileyecek”

140 haneli Doğusandal Mahallesi Muhtarı Hasan Bulut asfalt yapılan yolun eski halini ve yeni halini kıyaslayarak, “Yolumuz çok bozuktu. Yolun olduğu bölge aynı zamanda üretim sahamız olduğu için üreticilerimiz yetiştirdiği ürünleri depolamaya taşırken bu yolu kullanıyordu ve çok sıkıntılar oluyordu. Ürünler tozlanıyordu. Deforme oluyordu. İnşallah bundan sonra çok daha güzel olacak. Ürünlerimizin kalitesi düşmeyecek. Bu yol bu şekliyle çok güzel oldu. İnsanlarımızın da ulaşımı çok daha güzel olacak. Bu yol aynı zamanda Mezitli ilçemizi bizim ilçemize bağlayan önemli bir yol. Bu yolda emeği geçen arkadaşlarımıza ve özellikle Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Hizmetlerin yalnızca yolla sınırlı kalmadığını ve pek çok konuda hizmet aldıklarını belirten Bulut, “Yalnızca burası değil. Geçtiğimiz yıl mahallemizin yukarı tarafından Nohut Harmanı Yaylası ile Mühlü Yaylası arasına da 7 kilometrelik bir asfalt çalışması yapmışlardı. Orası için ayrıca teşekkürlerimi iletiyorum. Yine karda çatısı yıkılan bir camimiz vardı. Onun da onarımını gerçekleştirdiler. Güzel hizmetler verdiler. Bende emeği geçenlere köylülerimiz adına teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Bu yoldan yaya olarak bile gidemiyorduk”

Yolun eski haline tanıklık eden mahalle sakini Kamer Yavuz ise, “Doğma büyüme bu mahalleliyim. Zeytinliklerimizin olduğu yol Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldı. Yapılan yolun eski hali çok kötüydü. Traktör bile gitmiyordu. Yaya olarak biz bile zor gidiyorduk. Şimdi çok güzel oldu. Büyükşehir Belediye Başkanımıza çok teşekkür ederiz” dedi.

Yapılan yolun üzerinde turunçgil bahçesi ve zeytinlikleri olduğu için söz konusu yolu çok sık kullandıklarını ve yapılmasına son derece sevindiklerini belirten 67 yaşındaki emekli imam Hasan Ali Can, ‘’Bir zamanlar o yol açıldı ama sonradan çok kötüleşmişti ama yolun şu andaki durumu çok mükemmel oldu. Ekipler yolu çok iyi yaptılar. Yolun yapılmasını çok uzun zamandan beri bekliyorduk. Sayın Belediye başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Yapılan hizmetlerden çok memnunuz’’ ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi:5.6.2018 13:24:30

HIZLI ERİŞİM MENÜSÜ

185