Engelsiz web sitesi için tıklayınız

Çocuklar Okusun Diye

Çocuklar Okusun Diye

Mersin’de yol olmadığı için okula gidemeyen çocukların imdadına Büyükşehir Belediyesi yetişti. Servis araçlarının belirli bir noktadan sonra giremediği, geri kalan kısmın ise yürüyerek veya traktörle aşıldığı çile dolu okul yolu, çocuklar okusun diye Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in öncülüğünde önce Büyükşehir yol ağına katıldı, sonra da ulaşıma açılarak engeller ortadan kaldırıldı.

 

Okula gidemiyor, eğitimden geri kalıyorlardı

 

Mersin’in Erdemli İlçesi Güzeloluk ile Kuşluca Mahalleleri arasında kalan bölgede hayvancılıkla uğraşan ailelerin çocukları, taşımalı sistem ile eğitim gördükleri Güzeloluk İlkokulu’na gidip gelirken büyük sıkıntılar yaşıyordu. 5 yılı aşkın süredir baraj altında kalan asıl yolun yerine kullanılan tali yol ise özellikle kış aylarında bölge sakinleri için çile yolu haline gelmişti.

50 hanedeki eğitim gören 22 çocuk, çok yağışlı günlerde okula gidemiyor, gittikleri günlerde ise ilk dersleri çoğunlukla kaçırarak geç kalıyorlardı. Servis araçlarının giremediği yolda, her gün bir öğrenci velisi çocukları traktöre bindiriyor, servis araçlarının gelebildiği noktaya kadar taşıyordu. Sabah ve akşam saatlerinde traktörlerle ulaşımı sağlayan öğrenciler, hem çile dolu bir yolculuk yapmak zorunda kalıyor, hem de eğitimde geri kalıyordu.

 

Önce ağa alındı, sonra ulaşıma açıldı

 

Çocuklar ile ailelerin sıkıntısını öğrenen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, yaşanan mağduriyetin bir an önce ortadan kaldırılması için ekipleri harekete geçirdi. Önce Büyükşehir Belediyesi yol ağına dahil edilen 3 kilometre uzunlukta ve 6 metre enindeki yol, daha sonra 200 kamyon malzeme, 1 greyder, 1 ekskavatör, 1 silindir, 3 kamyon ve 8 personel ile yürütülen stabilize malzemeli yol yapım, bakım ve onarım çalışmaları ile binek araçların da gidebileceği şekilde ulaşıma açıldı.

Bölge halkının yaşadığı sıkıntıları anlatan Güzeloluk Mahalle Muhtarı İbrahim Doğan, “Bu yol Büyükşehir Belediyesi yol ağında değildi. Ama kısa süre önce Başkanımız’ın çalışması ile yol ağına alındı. Bu bölgede hayvancılıkla uğraşan ailelerimizin 22 öğrencisi vardı. Bu öğrenciler kışın çamurda, karda okula gidebilmek için sıkıntılar yaşıyordu. 2 kilometre ilerde servis geliyor, traktörle öğrencileri oraya götürüyor ve akşam da yine traktörle geri alıyorlardı. Şimdi öğrencilerimizin engelsiz şekilde okullarına ulaşmaları ve eğitimde aksama yaşanmaması için Büyükşehir Belediyemiz yol çalışması başlattı. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer’e de bizlere sağladığı bu destekten dolayı teşekkür ederiz. Öğrenci velileri de bu çalışmayı mutluluk ve sevinçle karşıladı” diye konuştu.

 

“Geleceğin doktorları, avukatları bu çalışmalar sayesinde bu köyden çıkacak

 

Güzeloluk Mahallesi sakinlerinden Mehmet Böcülü de, “Allah razı olsun. Yol çok berbattı. Servisler gidip gelemiyor, herkes bu yol nedeniyle mağdur oluyordu. Zaman zaman traktörle yardımcı oluyorduk ama yine de sıkıntı bitmiyordu. Çocuklar zaman zaman okula da gidemiyordu. Ama şu anda Allah razı olsun çok güzel bir yol yapılıyor. Her türlü imkanı buraya seferber eden Sayın Başkan’dan Allah razı olsun. Geleceğin doktorları, avukatları bu çalışmalar sayesinde bu köyden çıkacak” diye konuştu.

 

“Olacaksa Vahap Seçer gibi olsunlar”

 

Yıllardır kendilerinin unutulduğunu ve görmezden gelindiklerini anlatan 3 öğrenci velisi Veli Böcülü ise, “İleride çocuklarınızın belediye başkanı olmasını ister misiniz?” sorusuna “Olacaksa Vahap Seçer gibi başkan olsunlar” biçiminde yanıt verdi. Böcülü, “Burada baraj yapılalı yol tamamen bitmiş durumdaydı. Çocuklar haftada belli günler okula gidebiliyor, diğer günler için ödev alıp geliyorlardı. Sağ olsunlar, Büyükşehir Belediyesi’ne müracaat eder etmez gerekeni yaptılar. Sadece servis değil hayvanlarımıza yem bile alıp getiremiyorduk. Hastalıkta, sağlıkta çok büyük bir ihtiyaçtı bu yol bizim için. Başkanımıza, muhtarımıza, Erdemli şube ekiplerine teşekkür ediyoruz. Buraya geldiklerinde iş makinelerinin bile giremeyeceği durumdaydı. Ama girdiler, çalıştılar, başardılar. Canı gönülden çalışıyorlar, Allah razı olsun. İleride bizim çocuklarımızın da mağdur insanların yardımına yetişmesi için belediye başkanı olmasını isteriz. Ama olacaksa Vahap Seçer gibi başkan olsunlar. 5 yıldır yol yoktu burada ama şimdi Vahap Seçer Başkanımız sayesinde artık yolumuz var” dedi.

 

Kimi avukat, kimi mimar, kimi asker olacak

 

Arkadaşları ile birlikte evlerine kadar ilk defa servisle gelen öğrencilerden Sultan Böcüoğlu, “Çok mutlu olduk. İyi oldu. Artık daha rahat olacağız. Uzun süre yürümek zorunda kalıyor, hem okula hem evimize geç kalıyorduk. Kötü havalarda ise okula gidemiyor, gittiğimiz zamanlarda ise 3’üncü derse ancak yetişebiliyorduk. Sayın Başkanımız’a çok teşekkür ederiz ona minnettarız” derken, çocukların mutlulukları gözlerinden okundu. Çocuklardan kimisi avukat, kimisi mimar, kimisi ise asker olmak istediklerini söyledi.


Yayın Tarihi:9.3.2020 13:17:30

HIZLI ERİŞİM MENÜSÜ

185