Engelsiz web sitesi için tıklayınız
  • HABERLER
  • Büyükşehir?den Kayıp Köpek Operasyonu

Büyükşehir?den Kayıp Köpek Operasyonu

Büyükşehir?den Kayıp Köpek Operasyonu

Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’na bağlı ekipler, vatandaşlardan gelen kayıp köpek ihbarının üzerine başlattığı arama kurtarma çalışmalarında dördüncü günü geride bıraktı.

Akdeniz ilçesine bağlı Gündoğdu Mahallesi’nde bulunan Çavuşlu Deresi’ne köpek düştüğü ihbarı üzerine harekete geçen itfaiye ekipleri,  gece gündüz demeden sürdürdükleri arama kurtarma çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. AKUT ve itfaiye ekiplerinin ortaklaşa yürüttüğü arama kurtarma çalışmalarında Mersin Büyükşehir Belediyesi Veterinerlik Dairesi Başkanlığı’na bağlı ekipler de köpeğin bulunması halinde anında müdahale edebilmek amacıyla bölgede hazır bulunuyor. 

Hayvanseverlerden ekiplere tam destek

Kanallarda biriken metan gazına rağmen hayatlarını hiçe sayarak kilometrelerce ilerleyen itfaiye ve AKUT ekiplerine hayvan severlerden tam destek gelirken, ekiplerin günlerdir umudunu kaybetmeden yürüttüğü çalışmalar mahalle sakinlerinden de takdir topladı.

Çalışmaların devam ettiği bölgede ekiplere destek veren hayvansever Zübeyde Kıvanç, ekiplerin tam donanımlı bir şekilde çalışmaları sürdürdüğünü ifade ederken, duyarlılıklarından dolayı itfaiye ve AKUT ekiplerine teşekkür etti. Kıvanç, “Ekiplerimiz köpeğin ilk göründüğü yerden buraya kadar arama çalışmalarını sürdürdüler. Ara ara köpeğin görünmesi ve kaçması nedeniyle çalışmalar uzuyor ayrıca su seviyesinin yüksek olması ve aşağıda yoğun bir gaz olması da tehlike arz ediyor. Ancak gerek itfaiye, gerekse AKUT ekiplerimiz umudunu kaybetmeyerek çalışmalarına devam ediyorlar. Biz de burada onlara destek vermeye devam ediyoruz” dedi.

“Ekiplerimiz canlarını hiçe sayarak çalışmaya devam ediyorlar”

Geç saatlere kadar süren arama çalışmaları sonunda vatandaşları bilgilendiren AKUT Mersin ekip lideri Doğan Göktekin çalışmalara ara vermeden devam ettiklerini dile getirdi. Göktekin, “Pazartesi gününden bu yana itfaiye ekipleri ile beraber köpeğin kayboldu söylenen yere giriş yaparak, kanalda balçık var ve nefes almak zorlaşıyor. Buna rağmen umudumuzu kaybetmeden çalışmalara devam ediyoruz. Ekiplerimiz canlarını hiç sayarak çalışmaları sürdürüyorlar. Bilinmesi gerekiyor ki hayvanlar sıkışık bulundukları durumdan kurtarılır. Kaçan bir hayvan için arama kurtarma çalışmaları yapılmaz. Ancak biz itfaiye ekipleri ile beraber vatandaşlarımızın istekleri üzerine çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Üzeri kapatılmayan kanal tehlike saçıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından ıslah çalışmaları tamamlanan ve yetkili kurumlara teslim edilen kanalın bir an evvel kapatılması gerektiğini ifade eden mahalle sakinleri, kanalın sadece sokak hayvanları için değil vatandaşlar için de tehlike arz ettiğine dikkat çekti. İstenmeyen durumların ve acı kayıpların yaşanmaması adına yetkilileri bir an evvel göreve çağıran mahalle sakinleri, Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan çalışmaların kısa sürede tamamlandığını ancak diğer kurumlar tarafından üzeri kapatılması gereken kanalın uzun süredir üzeri açık halde beklediğini ifade etti.

Peki Çavuşlu Deresi’nin kanalları neden açıldı?

37 yıl önce DSİ’den onay alınmadan üstü kapatılan Çavuşlu Deresi’nin yıllar sonra taşımış olduğu tortular ve 2 metrenin üstüne çıkan ebonit tabakadan dolayı mevcut kanalın ancak 4’te 1’i kullanılır vaziyetteydi. Oluşan tabakalar sonucunda yeterli çalışmayan dere, taşkınlara yol açıyordu. 2006 yılında 27 sayı nolu ve 2010 yılında da 5 sayı nolu Başbakanlık Genelgeleri doğrultusunda Mersin Büyükşehir Belediyesi harekete geçti.

18 Eylül 2017 tarih ve 631207 sayılı Devlet Su İşleri 6. Bölge Müdürlüğü’nün yazılarıyla Mersin merkez ve ilçe dereleri taşkın kontrolü eylem planı doğrultusunda üstü açılan ve kanal içerisinde bulunan tortuların temizliğine başlanan Çavuşlu Deresi’nin temizliği bitirildikten sonra yasa gereği DSİ’ye teslim edildi.  

 

 


Yayın Tarihi:19.1.2018 16:50:48

HIZLI ERİŞİM MENÜSÜ

185