Engelsiz web sitesi için tıklayınız
  • HABERLER
  • Büyükşehir Kader'in Hayalini Gerçeğe Dönüştürdü

Büyükşehir Kader'in Hayalini Gerçeğe Dönüştürdü

Büyükşehir Kader'in Hayalini Gerçeğe Dönüştürdü

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin'de 6 yıl önce geçirdiği rahatsızlık sonucunda yürüyemez hale gelen ve yetkililerden akülü araba isteyen Kader Aykan'ın hayalini gerçeğe dönüştürdü. Büyükşehir Belediyesi Kader Aykan’a akülü araç hediye etti.

Mersin'in merkez Toroslar ilçesinde yaşayan evli ve 1 çocuk annesi Kader Aykan 6 yıl önce geçirdiği bir rahatsızlık sonucunda neredeyse yürüyemez duruma geldi. Yüzde 74 engelli olan talihsiz kadın, yürüteç ve yakınlarının yardımı ile ancak birkaç adım yürüyebilirken, yetkililerden yardım istedi. Kader Aykan’ın çağrısı üzerine harekete geçen Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelliler Dairesi Başkanlığı ekipleri, yaklaşık bir ay önce genç kadının hayalini gerçekleştirmesi için ilk adımı tekerlekli sandalye hediye ederek atmıştı. Ardından doktorlardan alınan akülü araç kullanabilir raporu ile de Kader Aykan’ı akülü aracına kavuşturdu.

Akülü araç kullanabilir raporu alması için yardımcı oldular

Akülü araç kullanabilmesi için Tıbbi Malzeme Raporu alması gereken Kader Aykan’ı, Engelli Transfer Aracı ile Şehir Hastanesi’ne götürerek raporunu almasına yardımcı olan Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Aykan’ı hayaline kavuşturdu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Şehir Hastanesi’nden Aykan’ın gerekli raporu almasına yardımcı olarak bir ay gibi kısa bir sürede ilgili kanunlar ile mevzuatları yerine getirdi ve akülü aracını Aykan’ın evine getirerek teslim etti.  

“Akülü sandalye benim 6 yıllık bir hayalimdi”

6 yıl önce yürüyemez hale geldiğini belirten ve rahatsızlığı dolayısıyla yaşadığı süreci anlatan Kader Aykan, “6 yıl önce çok iyiydim, hiçbir şeyim yoktu. Ama 6 yıllık bir süreç içerisinde yürüyemez hale geldim. Hayat benim için iki kat zorlaştı. Evimin içinde emeklemeye başladım. Hem benim için, hem oğlum için çok zordu. Şimdi her şey inşallah daha kolay olacak. Daha güzel olmasını umuyorum. Bizim evin az aşağısında dere var ve oğlum hayalini kuruyordu. Anne oraya gideriz, gezeriz, akülü araç ile tur atarız diye. İnşallah oralara da gidebileceğiz. Daha önce, Mersin Büyükşehir Belediyesi akülü araç kullanabilir raporum olmadığı için bana tekerlekli sandalye getirmişti. Sonrasında rapor alabilir miyim diye doktora başvurdum ve bana rapor verdiler. Büyükşehir Belediyemiz sayesinde akülü sandalyeme kavuştum. Şu an Allah’a çok şükür, çok iyiyim” dedi.

Sonunda akülü aracına kavuştuğu için mutluluğu gözlerinden okunan Aykan “Akülü sandalye benim 6 yıllık bir hayalimdi. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız sayesinde buna ulaştım. Allah bin kere razı olsun, çok mutluyum, çok teşekkür ederim.  Diyebilecek pek bir şeyim yok. İki haylim vardı. Biri akülü sandalyeye kavuşmak, biri de oğlumun 23 Nisan gösterisini izlemekti. İkisini de bugün yaşıyorum çok şükür” diye konuştu.

Oğlunun 23 Nisan gösterisini de izledi

Mersin Büyükşehir Belediyesi ekipleri ayrıca, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda oğlunun gösterisini izlemek isteyen Kader Aykan’ı engelli transfer aracı ile Toroslar İlçesi Mustafa Kemal Ortaokulu’na götürdü. Oğlu Mahir Deren Aykan’ın gösterisini izleyebilen anne Aykan,  yaşadığı mutluluğun tarif edilemez olduğunu ifade ederek, duygusal anlar yaşadı.

Uzun zamandır annesi ile dışarıda birlikte vakit geçiremediği için buna hasret kalan Mahir Deren Aykan da akülü aracın evlerine getirildiğini ve annesinin kullandığını görünce mutlu oldu. Annesi ile sarılan ve mutluluğunu paylaşan oğul Aykan, ayrıca Ulusal egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Büyükşehir Belediyesi sayesinde çifte bayram yaşadı.

 


Yayın Tarihi:24.4.2018 10:47:55

HIZLI ERİŞİM MENÜSÜ

185