Engelsiz web sitesi için tıklayınız
  • HABERLER
  • Büyükşehir’den Özel Bireyler İçin “Aile Eğitim Programı”

Büyükşehir’den Özel Bireyler İçin “Aile Eğitim Programı”

Büyükşehir’den Özel Bireyler İçin “Aile Eğitim Programı”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı öncülüğünde, Toroslar İlçesi’nde yer alan Çankaya Özel Eğitim Meslek Okulu’nda eğitim gören hafif düzeyde zihinsel engelli özel bireylerin ailelerine yönelik olarak “Aile Eğitim Programı” gerçekleştirildi.  

Her ay düzenli olarak farklı okullarda yapılan eğitim, engelli özel bireylere sahip ailelerin engelli çocuklarının kabulünü sağlamak, çocuğu objektif olarak değerlendirmek, potansiyelini ve sınırlılıklarını anlamak ve ailelere bu yolda hem manevi hem de sosyal hizmetler anlamında yalnız olmadıklarını hissettirmek amacıyla düzenlendi. Eğitim, Büyükşehir Belediyesi’nde görev yapan Uzman Psikolog Gizem Göçtü Yarım tarafından verildi.

 

“Aile Eğitim Programı”nın amacı ailelerle bu yolda omuz omuza olmak

 

Hafif düzeyde zihinsel engelli 175 öğrenciye sahip Çankaya Özel Eğitim Meslek Okulu’nda öğrenciler, hem akademik eğitim alıyor hem de mesleğe yönelik birçok atölye dersi görüyor. İnşaat, mobilya, el sanatları, metal ve yiyecek-içecek atölyelerinde haftada 15 saat, toplamda 30 saat ders gören öğrenciler, eğitim alırken sosyalleşiyor.

Eğitimcilerin yanı sıra öğrencilere her anlamda destek olan aileleri için de sosyal ve psikolojik desteğin şart olduğunu vurgulayan Uzman Psikolog Gizem Göçtü Yarım, ailelere çocuklarını özel eğitime ve uzmanlara götürürken kendilerini de unutmamaları gerektiğini söyledi. Psikolog Yarım, özel bireylerin toplumsal hayatta uyum içinde olabilmesinin ve birey olarak bir şeyler başarabilmesinin önemini belirterek, “Zihinsel engellilerle en çok sosyal uyum çalışıyoruz. Engel var evet ama eğer bu çocuk okuluna gidebiliyorsa rahat rahat arkadaşları ile iletişim kurabiliyorsa, rahat hareket edebiliyorsa, okuyabiliyorsa, evlenebiliyorsa, gülebiliyorsa aslında engeli ortadan kaldırmış oluyoruz. Asıl amacımız da bu. Biz bu engelle ne yapabiliriz, neleri halledebiliriz ona bakıyoruz” dedi.

 

Eğitim ailelerin sorunlarını dinleyerek, interaktif olarak gerçekleşti

 

Psikolog Yarım, ailelere hem uzmanlardan psikolojik destek almaları gerektiğini hem de okuldaki psikolojik danışmanlık ve rehberlik servisinden yardım alarak kendilerine destek sağlamaları gerektiğini vurguladı. Anne ve babalar, çocuklarıyla ilgili yaşadıklarını, merak ettikleri konuları ve bazı durumlarda ne yapmaları gerektiğini Uzman Psikolog Gizem Göçtü Yarım’a danıştı. Göçtü, karşılıklı sohbet havasında geçen programın sonunda, anne ve babalara ihtiyaç halinde, istedikleri zaman “0324 223 54 44” numaralı hattı arayabileceklerini ifade etti.

 

 


Yayın Tarihi:25.1.2020 08:58:49

HIZLI ERİŞİM MENÜSÜ

185