Engelsiz web sitesi için tıklayınız
  • HABERLER
  • Büyükşehir’den Emekliler İçin Sağlıklı Yaşam Projesi

Büyükşehir’den Emekliler İçin Sağlıklı Yaşam Projesi

Büyükşehir’den Emekliler İçin Sağlıklı Yaşam Projesi

Mersin Büyükşehir Belediyesi İkinci Bahar Emekli Evi’nde emekli vatandaşlara yönelik sosyal, kültürel faaliyetlerin yanı sıra Alzheimer ve Demans’ı önlemek amacıyla yapılan hafıza geliştirme teknikleri kapsamında sudoku eğitimi verilmeye başlandı.

Türkiye’de bir ilk olarak Mersin İkinci Bahar Emekli Evi’nde verilen sudoku eğitimi sayesinde emeklilerin hafızalarının güçlenmesi ve zihinlerinin dinlenmesi sağlanırken, olası yaşanabilecek unutkanlıkların da önüne geçilmesi hedeflendi.

‘Emeklilikte Sağlıklı Yaşam Projesi’ kapsamında başlatılan aktiviteler ile emekliler sağlıklı yaşıyor ve nörolojik hastalıkların önlenmesine yönelik etkinliklerle Alzheimer ve demans engelleniyor. Sohbet, dinlenme, oyun, sağlık, sanat ve kültür gibi her alanda emeklilere hizmet veren ve zamanlarını dolu dolu geçirmesini sağlayan Emekli Evi yeni etkinlikler ve sağlığa yönelik aktiviteleri ile emeklileri sağlıklı yaşama yönlendiriyor.

Emeklilere fizik tedavi ve rehabilitasyon eğitimi

Nörolojik hastalıkları önlemek amacıyla da Alzheimer Derneği ile yapılan çalışmalarla başlayan sağlıklı yaşam etkinlikleri kapsamında fizik tedavi ve rehabilitasyon konulu eğitim semineri düzenlendi. Sudoku eğitimi öncesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından verilen interaktif fizyoterapi eğitimi ile emeklilerin en şikayetçi olduğu sağlık sorunlarına değinildi. Verilen eğitimde belirli yaş üzerindeki bireylerde sık görülen bel, boyun, diz ağrılarını önleyecek postür, esneme egzersizleri anlatılırken, yüksek tansiyon, diyabet ve obeziteyi önlemek için sağlıklı yaşam önerileri sunuldu.

Emeklilerin hem ruh sağlığı hem beden sağlığı korunuyor

Düzenlenen sosyal kültürel etkinliklerle emeklilerin ruh sağlığı düşülürken, sağlıklı yaşam etkinlikleri ile de beden sağlıklarının korunması sağlanıyor. Egzersiz sonrası gerçekleştirilen müzikli şiir dinletisi ile de emekliler keyifli dakikalar geçirdi. Emeklilerin yoğun ilgi gösterdiği ve oldukça memnun olduğu eğitimlerde sağlık taraması da gerçekleştirildi. Emekliler için yapılan sağlıklı yaşam etkinlikleri önümüzdeki süreçte de devam edecek.

 

 


Yayın Tarihi:11.12.2018 11:02:34

HIZLI ERİŞİM MENÜSÜ

185