Engelsiz web sitesi için tıklayınız
  • HABERLER
  • Başvuru Yapacak Öğrenciler Vakıfbank’ta Hesap Açtıracak

Başvuru Yapacak Öğrenciler Vakıfbank’ta Hesap Açtıracak

Başvuru Yapacak Öğrenciler Vakıfbank’ta Hesap Açtıracak

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından üniversiteyi kazanan öğrencilere verilecek öğrenim yardımı başvuruları, 23 Ağustos’ta başladı. 1 Kasım’da sona erecek olan başvurular için öğrencilerin başvuru yapmadan önce bulundukları ilçelerdeki en yakın Vakıfbank şubesinde kendi adlarına hesap açtırması gerekiyor.

Başvuruların başladığı 23 Ağustos’tan bu yana öğrenim yardımı için 300 öğrenci, Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi’ne başvuruda bulundu. Başvurular için ilk aşamada hesap açılması gereken banka Ziraat Bankası olarak duyurulurken, daha sonra Vakıfbank olarak değiştirildi. Ziraat Bankası’na hesap açtırarak başvuru yapan öğrencilerin başvuruları geçerli kabul edilirken, bundan sonra öğrencilerin Vakıfbank’tan kendi adlarına hesap açtırmaları gerekiyor.     

Bu sene 8 bin civarı başvuru bekleniyor

Geçtiğimiz yıl yaklaşık 6 bin 900 öğrencinin başvuru yaptığı öğrenim yardımına, Mersin’de üniversitelere kayıt yaptıran öğrenci sayısı verileri doğrultusunda, bu yıl 8 bin civarı başvuru yapılması bekleniyor.

Mersin sınırlarında ve dışında herhangi bir devlet üniversitesine kayıt yaptıran veya özel üniversiteyi yüzde 100 burslu kazanarak kayıt yaptırmış olan üniversite öğrencilerinin şartları karşılaması koşuluyla alabileceği öğrenim yardımında birinci derece bir yakınlarının Mersin’de ikamet ediyor olması öncelikli olarak gerekiyor.

Öğrenim yardımı kimleri kapsıyor?

Büyükşehir Belediyesi’nin öğrenim yardımından yararlanmak isteyen öğrencilerin devlet üniversitelerinin dört yıllık bir bölümünü örgün olarak kazanıp, üniversiteye kayıt yaptırmış olmaları veya özel bir üniversiteyi yüzde 100 bursla kazanıp, kayıt yaptırmaları gerekiyor. Ancak özel üniversitelerle ilgili aranan yüzde 100 burs şartı şehit ve gazi yakınlarında aranmıyor.

Ayrıca, üniversite öğrencisinin birinci derece bir yakınının Mersin’de yaşıyor olması en önemli şart olarak aranıyor.

Öğrenim yardımına nasıl ve hangi belgelerle başvuracaklar?

Öğrenim yardımına başvurmak isteyen öğrencilerin Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin resmi web sayfası olan www.mersin.bel.tr adresinden ‘Öğrenim Yardımı Başvurusu’ linkine giriş yapmaları gerekiyor. Linkte yer alan formu dolduran ve istenilen belgeleri (2019 yılı ÖSYM Sonuç Belgesi, kazanılan okula kaydının yapıldığına dair belge, aile nüfus kayıt örneği, Vakıfbank’tan öğrenci adına açılmış hesaba ilişkin IBAN numarasını gösteren dekontu (hesap mutlaka öğrenci adına açılmış olmalı) sisteme yükleyen öğrencilerin başvuru işlemleri tamamlanmış oluyor. 

Evraklar nereye teslim edilecek?

Başvuru sonrasında sistem tarafından verilen 4 haneli kayıt numarasını, başvuru evraklarının herhangi birinin üzerine yazan öğrencilerin evraklarını şu adreslere teslim etmeleri gerekiyor:

-Mersin merkezde (Akdeniz, Toroslar, Yenişehir ve Mezitli) Camiişerif Mahallesi 5217 sokak, No:10 adresinde bulunan Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim Kurs Merkezi;

-Tarsus’ta, Öğretmenler Mahallesi, 2901 sokak No: 1/A adresinde bulunan Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim Kurs Merkezi;

-Anamur’da Esentepe Mahallesi 23 Nisan Caddesi No:4 adresinde bulunan Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim Kurs Merkezi;

-Silifke’de Saray Mahallesi 107.sokak No:8/102 adresinde bulunan Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim Kurs Merkezi;

-Erdemli’de Akdeniz Mahallesi Yunus Emre Caddesi No:104 adresinde bulunan Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim Kurs Merkezi;

-Mut’ta Kültür Mahallesi Huzurevi Sokak adresinde bulunan Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim Kurs Merkezi;

-Gülnar’da Saray Mahallesi Alaattin Sokak No:17 adresinde bulunan Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim Kurs Merkezi;

Diğer ilçelerde ise başvuru belgeleri (Çamlıyayla, Aydıncık, Bozyazı) muhtarlık işleri şube müdürlüklerine teslim edilebilecek. Öğrenciler başvuru numarasını ve başvuru sonucunu Öğrenim Yardımı Başvuru sayfasında bulunan Başvuru Sonuç Takip linkinden öğrenebilecek. Öğrenciler ayrıca 0324 232 34 32 ve 0324 533 22 05 no’lu telefondan konuyla ilgili bilgi alabilecek.


Yayın Tarihi:28.8.2019 13:26:36

HIZLI ERİŞİM MENÜSÜ

185