Engelsiz web sitesi için tıklayınız
  • HABERLER
  • Başkan Seçer: “Üretimde Kooperatifçiliğe Destek Sağlayacağız”

Başkan Seçer: “Üretimde Kooperatifçiliğe Destek Sağlayacağız”

Başkan Seçer: “Üretimde Kooperatifçiliğe Destek Sağlayacağız”

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin için stratejik öneme sahip olan tarım ve hayvancılık sektörünü destekleyeceklerini, üretim kooperatiflerinin oluşturulmasına katkı sağlayacaklarını söyledi. Seçimden önce sözünü verdikleri ve dar gelirli yurttaşların çocuklarını yakından ilgilendiren “Çocuklar Süt İçmeli” projesine büyük önem verdiklerini belirten Seçer, “Çoğunlukla yoksul ailelerimizin yaşadığı semtlerdeki okullarda çocuklarımıza süt dağıtalım diyoruz. Sütü küçük aile işletmelerinden alarak onlara destek olacağız, diğer taraftan da çocuklarımızın süt içmesini sağlamış olacağız. Hem üretici kazanacak hem çocuklar süt içecek” dedi.

Hayvancılık sektörünü destekleme konusunda birçok projeleri bulunduğunu anlatan Seçer, “Hedef kitlemiz küçük aile işletmeleri olsun. Girdi yardımları, ayni ve nakdi yardımlar yapacağız. Süt ve süt ürünlerinin girdi maliyetlerinin düşürülmesi ve değerinde satılması için kooperatifler oluşturulmasına katkı sağlayacağız” diye konuştu.

“Sektör desteklenmezse çocuklar süt içemez”

Mersin Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Bektaş Şenay ve yönetim kurulu üyeleri Başkan Seçer’e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ziyarette hayvancılıkla geçimini sağlayan vatandaşların rekabet piyasası nedeniyle içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar konuşuldu. Mersin’de yaşayan sokak hayvanları için yapılabilecek yeni projelerin de masaya yatırıldığı ziyarette Başkan Seçer, tarım ve hayvancılık konusunda destekleyici olacağının altını çizdi. Büyükşehir Belediyesi olarak hayvancılık konusunda geniş bir yelpazede hizmet ettiklerini ifade eden Seçer,  “Konunun iki boyutu var. Birincisi tarımsal üretim kalemlerinden hayvancılık, ikincisi sokak hayvanları. Bizim sorumluluk alanımız bütün bunları kapsıyor. Mevcut kaynaklarla, en rasyonel şekilde bütçe ayırarak hayvancılık yapanlara yardımcı olmak benim temel anlayışım” diye konuştu.

Tarım ve hayvancılığı yalnızca ekonomik sonuçları olan bir sektör olarak düşünmenin yanlış olacağını ifade eden Başkan Seçer, olumsuz ekonomik sonuçların olumsuz sosyal sonuçlara neden olacağının altını çizdi. Seçer, “Tarım ve hayvancılığın ekonomik değerlendirmelerin dışında bir de sosyal boyutu var. Bir süt veya besi çiftliğinin zarar etmesi ekonomik açıdan olduğu kadar sosyal açıdan da önemli. Örneğin yönetim ya da hükümet ‘Süt işi kurtarıyorsa yap. Kurtarmıyorsa yapma’ derse o zaman çocuklar süt içemez. İşte bu konunun sosyal boyutu” dedi.

“Kooperatifler oluşturacağız”

Başkan Seçer, Mersin’in özellikle büyük ve küçükbaş hayvan besiciliği konusunda istenilen noktada olmadığını, yapılacak verimli projelerle ilerleme kaydedilebileceğini vurgulayarak, “Hayvancılık sektörünü de destekleme konusunda birçok projemiz var. Hedef kitlemiz küçük aile işletmeleri olsun. Girdi yardımları, ayni ve nakdi yardımlar yapacağız. Süt ve süt ürünlerinin girdi maliyetlerinin düşürülmesi ve değerinde satılması için kooperatifler oluşturulmasına katkı sağlayacağız” diye konuştu.

 “Hayvancılık sektörünün her alanında işbirliği yapabiliriz”

Hayata geçirecekleri önemli projelerle Mersin’de yaşayan sokak hayvanlarının daha sağlıklı ve mutlu bir ortamda yaşaması için gerekli gayreti göstereceklerini ifade eden Başkan Seçer, “Biz görevi yeni devraldık ve mükemmele yakın işler yapmak istiyoruz. Hayvan barınağımız var ve orada önemli hizmetler yapılıyor. Eksiklerimiz olabilir, eleştiriye açığız. Bu eksikleri düzeltmek başta benim görevim. Sizler de bizlere olumlu katkılar yapın” dedi.

Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Bektaş Şenay da tarım ve hayvancılık sektörü için Büyükşehir Belediyesi ile yapılabilecek her türlü projeye destek sağlayacaklarının sözünü verdi.


Yayın Tarihi:4.7.2019 13:21:41

HIZLI ERİŞİM MENÜSÜ

185