Engelsiz web sitesi için tıklayınız
  • HABERLER
  • Başkan Seçer, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü İle Görüştü

Başkan Seçer, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü İle Görüştü

Başkan Seçer, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü İle Görüştü

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’i ziyaret ederek, belediyelerin imzasına açtıkları Acil Yardım Hattı Protokolü hakkında bilgi verdi. Başkan Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak kadınlara yönelik daha pozitif yaklaşım içinde olduklarını belirterek, “Hatta ‘Kadınların burada ne işi var?’ dedikleri alanlarda, mesela otobüs şoförlüğü gibi alanlarda kadınlara öncelik verdik. İşe alımlarda, ‘Ben belediye otobüsü şoförü olmak istiyorum’ diyen kardeşlerimizin tamamına yakınını istihdam ettik” dedi.

 

“Seçim manifestomuzda Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı vardı”

 

Ziyarete, Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Şerife Hasoğlu Dokucu da katıldı. Başkan Seçer, önemli bir süreçte görevi devraldığını belirterek, Mersin halkının kendilerine olan güvenini ve inancını boşa çıkarmamak için gece-gündüz çalıştıklarını vurguladı. Türkiye’nin sosyokültürel yapısının, coğrafi konumunun, inanç yapısının kadına yönelik çalışmaları daha da zorlaştırdığına işaret eden Başkan Seçer, şöyle devam etti:

“Biz Mersin’de kendi bölgemize ait, Mersin ölçeğinde kadın nedir, kadının sorunu nedir, Mersin’de kadına bağlı olarak aile nedir? Buranın sosyoekonomik yapısı nedir, kültürel yapısı nedir? Bütün bunları ele aldık ve daha belediye başkanı seçimi yapılmadan Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı kurmaya karar verdik. Seçim manifestomuzda vardı. Biz göreve geldikten sonra bu kararı almadık. Bu bir süreçti. Süratle hukuki altyapı tamamlandı, meclisten de geçti. Şu gün faaliyetlerimizi hukuki zeminde yürütüyoruz. Hukuki zemin olmadan önce de çalışıyorduk. Kadın ve Çocuk Çalışma Grubu olarak çalışıyorduk. Bugün daha iyiyiz. Bir daire başkanlığımız var. Yerleşik bir yapımız var. Hukuki bir zeminimiz var. Güzel şeyler oldu, çok daha güzel işler olacak.”

 

“Kadınlara pozitif yaklaşım içindeyiz”

 

Kendisinin de kadınların sorunlarıyla ilgili olduğunu ve bu alanda bir bakış açısına sahip olduğunu ifade eden Başkan Seçer, “Hem üst grup yöneticilerde hem de alt grup çalışanlarda kadınlarımıza yönelik daha pozitif yaklaşım içindeyiz. ‘Kadınların burada ne iş var?’ dedikleri alanlarda, mesela otobüs şoförlüğü gibi alanlarda kadınlara öncelik verdik. İşe alımlarda, ‘Ben belediye otobüsü şoförü olmak istiyorum’ diyen kardeşlerimizin tamamına yakınını istihdam ettik. ‘Çok güzel, hep kadınlarımız olsun’ denmeye başlandı” ifadelerini kullandı.

“Şiddetin önlenmesinde ve istihdamda belediyeler önemli”

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü de, Mersin’de çeşitli incelemelerde bulunduklarını, neleri yapıp, neleri yapamayacaklarını konuştuklarını belirterek, şiddetin önlenmesinde, kadın istihdamının artırılmasında belediyelerin önemli olduğunu vurguladı. Mersin gezisi sırasında çok sayıda belediye işçisi kadınla karşılaşıp, sohbet ettiğini belirten Güllü, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin kadın istihdamı konusundaki çabalarını uzun süredir izlediğini kaydetti.

 

“Daha çağdaş bir düzene dönüştürme görevini üstlendiniz”

 

Canan Güllü, “Algıyı değiştirmek, toplumsal yapının belediye beklentileri ile belediye katkıları arasındaki dengeyi sağlayabilmek. Öyle bir düzen getirdiler ki, eskiden siyasal partiler olmadan bireysel belediye katkılarının topluma dönüştüğü düzeni birden bire belediyenin ulufe dağıttığı, sosyal yardımda balık tutmayı öğretmeden balık verdiği bir sürece getirerek, hep bir beklenti ve algı yaratıldı. Bugün siz o zihniyeti 1920’lerde Cumhuriyet ile başlayan daha çağdaş, daha birey odaklı bir düzene dönüştürme görevini üstlendiniz. Bir de kadını ikincilleştiren zihniyetin, o sanal din tacirlerinin ortaya koyduğu düşünceyi atarak, kadın her yerde, sadece beyinlerde bir algı değil, sahada temizliğini yapacak, otobüsünü sürecek, makine mühendisi, profesör, daire başkanı, özel kalem müdürü, milletvekili, bakan, belediye başkanı, baro başkanı, bütün o meslek örgütlerinin başkanı olacak. Bunun için varlığınızı önemsiyoruz” dedi.

 

“Ankara’da bir yol arkadaşınız var”

 

Kadın istihdamı konusunda belediyelerden, kentin diğer dinamiklerinden katkı almak istediklerini belirten Canan Güllü, “Bu nedenle kentlerin değerlerini ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Ticaret Odası’nı, yerel medyayı olayın içine almak, iş ve sivil toplum örgütleriyle kaynakları kullanmak. Her bir kadın denize atılmış bir yıldız gibi, bizim çocukların yetişmesinde, ailenin oluşmasında ya da toplumsal hareketlilikte bir katkı sunacak. O nedenle birlikte çalışmak istiyoruz. 16 ülkede 186 noktada çalışma yapan bir federasyonuz. 55 bin kişiyle yol alıyoruz. Tek üst çatı örgütüyüz. Öncelik şiddet diyoruz ama karar mekanizmalarında olması, eğitimde olması, siyasette olması ve toplumun değişip dönüşmesine dair çalışmalar içindeyiz. Acil Yardım Hattı Protokolü ile mutlak iletişimimiz sağlanacak. Ankara’da bir yol arkadaşınız var” ifadelerini kullandı.

 

“Amacımız düşmeden önlem almak”      

 

“Yaralandıktan sonra pansuman yaparız. Benim derdim o çocukların ya da büyüklerin düşmemeleri” diyen Canan Güllü, Acil Yardım Hattı Protokolü ile kadınların sosyal, ekonomik, hukuksal sıkıntılarıyla ilgili bilgi alabileceklerini, en doğru şekilde yönlendirilebileceklerini ifade etti.

Ziyaret sonunda Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, Başkan Vahap Seçer’e federasyonun ambleminin olduğu bir plaket sundu.

 


Yayın Tarihi:16.2.2020 08:12:02

HIZLI ERİŞİM MENÜSÜ

185