Engelsiz web sitesi için tıklayınız
  • HABERLER
  • Başkan Seçer, Silifke’de STK Temsilcileri İle Bir Araya Geldi

Başkan Seçer, Silifke’de STK Temsilcileri İle Bir Araya Geldi

Başkan Seçer, Silifke’de STK Temsilcileri İle Bir Araya Geldi

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Silifke ilçe ziyaretinde, Silifke Ticaret ve Sanayi Odası temsilcileri ile de bir araya gelerek, sıkıntılarını dinledi.

7 sivil toplum kuruluşunun temsilcileri ile bir toplantı gerçekleştiren Başkan Seçer, Silifke’nin gelecek on yıllarda ekonomide öne çıkacağını kaydetti ve Mersin’in yaşamında çok önemli bir merkez haline geleceğini ifade etti. Silifke’ye MESKİ tarafından 97 milyon liralık bir yatırım da yapılacağını duyuran Başkan Seçer, “Ancak bunlar 200 milyonu bulacak. Çünkü arıtma tesisine ihtiyacınız var. 22 bin tonluk yol çalışması yapılacak. Yol Asfalt Dairesi’ne özel bir sayfa açtık. Bize güvenebilirsiniz, bize inanabilirsiniz” dedi.

 

 “Silifke, Mersin ekonomisine yol açan bir bölge”

 

Silifke Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen toplantıya, Silifke Ziraat Odası, Silifke Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası, Silifke Şoförler ve Otomobilciler Odası, Sin-Ko Minibüsçüleri, Silifke Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi,  Silifke Nakliyeciler Kooperatifi ve Silifke Minibüsçüler Esnaf Odası’ndan temsilciler katıldı. Başkan Seçer, toplantıda Silifke’nin özellikleri açısından ayrıca incelenmesi gereken bir bölge olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

 

“Gelecekte Mersin ekonomisine yol açan bir bölge. Burada son yıllarda oluşan önemli tesisler var. Burada Meclis’te de çok önemli tartışmalara sebep olan bir tersane gerçeği var. Bunun yanında Yeşilovacık’ta önemli gelişmeler var. Orada özel liman, turizm yatırımları, otoyolun Taşucu’na kadar gelme durumu, şu anda Kızkalesi’ne kadar yakın zamanda, idare ihalesine çıkılacağını söylüyor. Burada çok geniş SEKA arazileri var. Belediyemiz’in de orada bir hayli arazisi var. Taşucu’nda önemli gelişmeler oluyor. Şu anda inşaat sektörü çok canlı, çok hızlı. Meslek Yüksek Okulu ayrı bir değer katıyor. Tüm bunları bir araya getirdiğiniz zaman benim söyleyeceklerim çok daha net anlaşılıyor. Bütün bunlar ayrı bir önem kazandırıyor. Gelecek on yıllarda, Mersin ekonomisinde, Mersin’in yaşamında çok önemli bir merkez haline gelecek bir bölgenin işaretleri olarak değerlendiriyorum.”

 

Taşucu Limanı bürokrasiye takıldı

 

Taşucu’ndaki Belediye’ye ait limanın işletmesi konusunda yaşadıkları bir takım sıkıntılardan da söz eden Seçer, bürokrasiye takıldıklarını vurguladı. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’deki belediyeler içerisinde tek gümrüklü limana sahip belediye olduğunu ifade eden Seçer, ilgili bakanlıkla konuyla ilgili temasa geçip, burasının kendilerine tahsisini istediklerini, ancak bir çözüm alamadıklarını anlattı. Başkan Seçer, bakım-onarım yapıp, tesiste yeni projeler geliştirmek için bu adımı attıklarını, ancak taleplerine uzunca bir süre yanıt alamadıklarını kaydederek, “Artık biz de tek taraflı bir bildirimde bulunduk. ‘Kardeşim biz burayı bırakıyoruz. Buyurun siz projelendirebiliyorsanız projelendirin’ diye. Bölge açısından önemliydi. Keşke belediyemiz iyi bir proje gerçekleştirebilseydi” dedi.

 

“Ticaret ve Sanayi Odaları aslında bir şehrin kalbi”

 

İlçede var olan sorunlar ve bunların tespiti için ilçeye geldiklerini ifade eden Seçer, “Buraya yabancı değilim. Milletvekilliği döneminde de her zaman ziyaret ettiğim bir çatı burası. Ticaret ve Sanayi Odaları aslında bir şehrin kalbi. Bütün esnafın, sanayicilerin, üreticilerin, tacirlerin buluştuğu bir yer. Türkiye ekonomisinin de bence lokomotif çatı kuruluşlarından birisi. Topluma ekonomik hayat veriyor. Silifkemiz ekonomik açıdan da, Mersin’e kattığı sosyal kültürel değer açısından da önemli bir ilçemiz. Silifke lokasyonu, konumu ve özellikleri açısından ayrıca incelenmesi gereken bir bölge. Gelecekte de Mersin ekonomisine yol açan bir bölge” dedi.

 

Silifke’ye 97 milyon liralık yatırım

 

Silifke’ye MESKİ tarafından 97 milyon liralık bir yatırım da yapılacağını duyuran Başkan Seçer, “Ancak bunlar 200 milyonu bulacak. Çünkü arıtma tesisine ihtiyacınız var. 22 bin tonluk yol çalışması yapılacak. Yol Asfalt Dairesi’ne özel bir sayfa açtık. Yaptığımız yolun ertesi yıl bozulması hizmet yaptım anlamına gelmiyor. Bize güvenebilirsiniz, bize inanabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

 

Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nurettin Kaynar ise “Beraber olmaktan, istişare etmekten iyi sonuçlar çıkacağını düşünüyorum. Başkan bizden biri” diyerek, ziyaretten duyduğu memnuniyetini dile getirdi.


Yayın Tarihi:22.6.2020 17:16:46

HIZLI ERİŞİM MENÜSÜ

185