Engelsiz web sitesi için tıklayınız
  • HABERLER
  • Başkan Seçer, Meclis Üyeleri İle Bütçe Yemeği’nde Buluştu

Başkan Seçer, Meclis Üyeleri İle Bütçe Yemeği’nde Buluştu

Başkan Seçer, Meclis Üyeleri İle Bütçe Yemeği’nde Buluştu

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri ile Geleneksel Bütçe Yemeği’nde bir araya geldi. Başkan Seçer, Mersin’in bir 5 yıl kaybetme gibi bir lüksü olmadığından söz ederek, başta Metro Projesi olmak üzere birçok alanda hayata geçirmeyi planladıkları hizmetleri anlattı.

Düzenlenen yemeğe, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz, Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker, Silifke Belediye Başkan Vekili Sadık Altınok, Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, Çamlıyayla Belediye Başkanı İsmail Tepebağlı, Akdeniz Belediye Başkan Vekili Zafer Şahin Özturan ve meclis üyeleri katıldı.

“Hepiniz deneyimli siyasetçilersiniz”

Başkan Seçer, yeni yıl itibariyle hizmette 9 aylarını tamamlayacaklarından söz ederek, “Ben belediye başkanlarımızı, benim partimden, diğer siyasi partiden diye asla ayırmıyorum. Hatta öyle diyaloglar gelişiyor ki, aynı siyasi partiden değilsiniz ama hakikaten aynı dili, aynı lisanı kullanıyorsunuz. Aranızda bir gönül, sevgi bağı oluşuyor. Böyle belediye başkanlarımız da var bunu kabul etmek lazım. 9 ay aslında hepimiz adına, Mersinimiz adına öyle çok olumsuz anılarımızın olduğu bir süreç olmadı. Bu önemli ve değerlidir. Hepiniz deneyimli siyasetçilersiniz. Bu dengeyi kurmak öyle kolay değildir. Bölgeyi, Mersin’i bilen herkes, Mersin’in Türkiye açısından, her açıdan stratejik bir kent olduğunu bilir” dedi.

Seçer’den Meclis’te birlik vurgusu

Dostluk, birlik ve beraberlik duygularının önemine dikkat çeken Seçer, Büyükşehir Meclisi’nden bu açıdan memnun olduğunu ve bunu da her zaman, her platformda dile getirdiğini ifade etti. Seçer, “Dostluğun en iyisini biz bileceğiz. Beraberliğin, birliğin, kardeşliğin, hoşgörünün en iyisini biz bilmek zorundayız. Bu kente hizmet edebilmemiz için bunu yapmak zorundayız. Bunu gördüm 9 ayda. Ben Mersin'de Meclisim’den son derece memnunum. Anlıyorum, tabii ki zaman zaman karşı duruşlar oluyor. Siyaset yapıyoruz. Siyasetin realitesi var ama temelde Büyükşehir Meclisi’nde görev yapan herkesin ortak paydası Mersin. Emin olun buna yürekten inanıyorum” dedi.

“Benim rakibimsiniz ama değerli rakiplerimsiniz”

Meclis’te bazı zorlukları da hep birlikte aştıklarının altını çizen Seçer, “Borçlanma yetkisinde zorlandık. Bazı kararlar alırken zorlandık ama bir şekilde bunları aştık ve aşmaya da devam ediyoruz. Benim rakibimsiniz ama değerli rakiplerimsiniz. Allah nasip eder, sağlığım bozulmaz, partim beni aday gösterir, değerli hizmetlerim olur, buna layık bir Belediye Başkanı olurum, çıkarız mücadele ederiz. Adab-ı muaşeret kuralları ile. Ama bu yapı o seçimin de sükunetini sağlayacak. Bunu unutmayın. Biz bu 5 yılı böyle götürsek, 5 yıl sonra Mersin'de yine nezaketli bir seçim olacağının garantisi biz oluruz. Asaletle çıkarız yarışırız. Kavga olmaz, dövüş olmaz, ayrımcılık olmaz, birbirimize parmak sallama, çemkirme olamaz. Onun için bu 78 kişinin değerini bilmek lazım. Ben bu büyüklüğü, yüce Meclis’in bu yapısını sağlamak için, elimden geleni değil gereğini yapacağım. Gerekirse ödün vereceğim. Ama bu hoşgörüyü, birlikteliği, keyifli toplantıları, Mersin'in yararına alınan kararların çıktığı bir Meclis yapısının devamı için gereğini yapacağım. Bundan da endişe etmemenizi istiyorum” ifadelerini kullandı.

“Mersin'de bir 5 yıl kaybetme lüksümüz yok”

Meclis üyelerine bugüne kadar Meclis’e yaptıkları desteklerden ötürü teşekkürlerini de ileten Seçer, “Güzel işler yaptık. Projeleri gerçekleştirmemiz lazım. Çalışıyoruz. Başarısız olmam gelecek seçimleri kazanmanız açısından size bir avantaj sağlayabilir ama Mersin bir 5 yıl daha kaybeder. Onun için Mersin'de bir 5 yıl kaybetme lüksümüz yok” dedi.

Mersin’e yapmayı planladıkları önemli projelerin bir kısmını anlatan ve bilgiler veren Seçer, Metro Projesi üzerinde yaptıkları revizyonları, ulaşımda ve güzergahlarda yaşanan sıkıntıları yeni alacakları otobüsler ile çözeceklerini ve bunun için 3 Ocak’ta ihaleye çıkacaklarını söyledi. Seçer, ayrıca alt yapı, MESKİ projeleri, temiz içme suyu şebekeleri, kanalizasyon, arıtma gibi alanlarda, özellikle de kırsalda var olan sorunların çözümü adına her türlü proje çalışmalarının devam ettiğini ifade etti.

“Türkiye'ye örnek bir Meclis olalım”

Meclis üyeleri ile aralarında bir diyalog noksanlığının varlığından söz açan Seçer, şöyle devam etti:

“Ben şunu istiyorum, benim ilçe belediye başkanım, büyükşehir belediye başkanını gecenin 12'sinde arasın. 11'inde arasın. Gülnar'da şu sorun var, Aydıncık'ta şu sorun var. Şurada şu sorun var. Akdeniz arasın. Kim istiyorsa arasın. Ben de onu arayabileyim. Aramızda aracılar olmasın. Aynı konu meclis üyelerimiz için de geçerli. Diyalog olmazsa insanlar anlaşamaz. Büyük bir sorun, ‘Bana ne kardeşim, benim dediğim doğrudur!’ dediğiniz zaman, o sorun orada kalır, onu küçültemezsiniz. Ama diyalog kurduğunuz zaman küçücük bir sorunmuş, fark edersiniz. Bunun tam tersi, küçücük bir sorun diyalog kurulmazsa kocaman dağ gibi bir sorun gibi insanın gözüne görünür. Bunları ortadan kaldıralım. Ben insan ilişkilerine önem veriyorum. Bu benim genetiklerimde var. Ben insanları seviyorum. Ben sizleri seviyorum. Dostluğu, arkadaşlığı seviyorum. Yıllardır beni tanıyanlar bilir. Bunlar güzel şeyler, bunlar hizmete yansır. Gayret edelim diyaloglarımızı geliştirelim, Türkiye'ye örnek bir Meclis olalım. Ben bunu istiyorum. Yine rekabet edelim, tatlı bir rekabet içerisinde olalım ama mutlaka biz bu diyaloğu gerçekleştirelim.”

“Dış politikayı, Orta Doğu'yu tartışmak belli düzeyde Meclis’te makbuldür ama dozunu aştığımız zaman bu Meclis’in huzuruna kast etmiş oluruz”

Aralık Ayı İkinci Birleşimi’nde sağlık hizmetleri ile alakalı maddenin kabul edilmeyişini hatırlatan ve tartışmalardan hoşlanmadığını belirten Başkan Seçer,  “Konuşalım, konuşalım da boşuna zaman yitiriyoruz. Onu tartışacak olan parlamentoda, burada grubu bulunan bulunmayan bütün siyasi partilerin temsilcileri var. Plan Bütçe Komisyonu'nda bunları tartışsınlar. Burada Mersin’i tartışalım. Ama zaman zaman tabii ki. Bu demek değildir ki Türkiye'nin sorunlarına kayıtsız kalalım. Hepimizi ilgilendiren, derinden ilgilendiren, bugünün, o konjonktürün gerçekten çok önemli bir konusudur, bir sorunudur, elbette bunu dile getirelim. Bir farkındalık yaratalım, topluma bir mesaj verelim. Kötü olaylar olmuştur, terör olmuştur, afet olmuştur. Bir başsağlığı dileyelim. Bir yardım çağrısında bulunalım. Birlik çağrısında bulunalım, beraberlik çağrısında bulunalım. Bunları yapalım ama tarım sektörünü tartışmak, dış politikayı tartışmak, Doğu’yu, Güney Doğu’yu, Orta Doğu'yu tartışmak belli düzeyde bizim faaliyet gösterdiğimiz Meclis’te makbuldür ama onun dozunu aştığımız zaman bu Meclis’in huzuruna bence kast etmiş oluruz ya da hata yapmış oluruz. Bundan da uzak kalmak gerektiğini düşünüyorum” dedi.

İşçi çıkarmaları konusuna da değinen Seçer, kimsenin ekmeğiyle oynamak gibi bir dertlerinin olmadığının altını bir kez daha çizdi.

“Telefonumuz 24 saat açık”

Meclis üyelerinden belediye hizmetlerini Meclis dışında da denetlemelerini isteyen Seçer, “Bu sizin hakkınız. Benim yapacağım hata parti olarak gelecek seçimlerde adayınıza prim kazandırabilir ama yaptığım hata, yaptığım israf, yaptığım gereksiz işler, projeler, Mersin’in geleceğinden bir şeyler çalmaktır. Mersin’in geleceğini tehlikeye atmaktır. Meclis üyelerim bunu Meclis’te siyaseten eleştirsin, hiçbir lafım yok. Siyasetin doğasında bu vardır ama Aydıncık'ta, Çamlıyayla'da, Mut'ta, nerede ise Büyükşehir'in yetki ve sorumluluk alanındaki bölgelerde ortaya çıkan arızaları lütfen benimle paylaşsınlar. Benim kapım açık. Randevuya gerek yok. Telefonumuz 24 saat açık. Lütfen bizlere aktarın” sözlerine yer verdi.

Seçer, yeni logoyu anlattı

Yemekte, yeni logonun hangi şekillerden esinlenerek ortaya çıkarıldığını açıklayan bir video gösterimi yapıldı. Logoya bakıldığında, birçok farklı şekilden çağrışımların elde edildiğini sözlerine ekleyen Seçer,  “Daha önce size bir sunum yaptım. Aslında özenle çalışılmış bir logo bu. Bu filmde verilen kavramlar da bizim logomuzu ifade ediyor. Kentin tüm farklı özelliklerini, farklı güzelliklerini dile getiriyor. Bu çizimler milimetrik olarak usta ellerden çıkmış. Birliğimizi, beraberliğimizi, Toros Dağları'nı, güzelliğimizi, Tevhit’imizi ifade eden bir logo” dedi.

Grup Sözcülerinden Başkan Seçer’e takdir

Yemekte konuşan AK Parti Grup Sözcüsü Mehmet Yıldız, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e nazik davetinden dolayı teşekkürlerini ileterek, “Bizler, 31 Mart seçiminden sonra 9 aylık bir dönemi geride bırakacağız. Bu dönem zarfında seçilmiş belediye meclis üyeleri olarak Mersinimiz’e ve Mersinimiz’in 13 ilçesine katkılar yaptığımız kanaatindeyim. Tabi ki bu dönem bizim ilk dönemimiz. 2019 yılını kapatıyoruz, 2020 yılında da inşallah bizi seçen vatandaşlarımıza en iyi hizmet vermek amacıyla daha güzel kararlar alacağımıza ve birlik, beraberlik içerisinde Mersinimiz’i daha yaşanır, daha güzel bir kent haline getireceğimize gönülden inanıyorum” dedi.

MHP Grup Sözcüsü Mahmut Tat ise, “Burada tabi ki iyi şeyler konuşacağız. Çünkü hepimiz iyi şeyler yapmak istiyoruz. Bazı konuları da inşallah arkadaşlarımız, başkanlarımız ile görüşerek aşacağız. Tabi ki çok önemli bir görev ifade ediyoruz. Bir yandan halkımıza, bir yandan ülkemize hizmet ediyoruz. Yaşadığımız kentte insanların 24 saatlik yaşantısına dokunuyoruz. Tabi ki yerel yöneticilik zor bir meslek, zor bir iş fakat bir o kadar da çok kolay, zevkli bir iş. İnsan vicdanen rahat olduğu zaman ister düşündüklerini yapsın, ister yapmasın evde rahat, mutlu bir şekilde başını yastığına koyup kalkar. Bizim de istediğimiz, yapmaya çalıştığımız, sevgili Başkanımız’dan da ısrarla istediğimiz budur. Her yönetime gelen kişi Meclis’te de ifade ettiğim gibi bir önceki yönetimlere veya karşı siyasi partilere, düşünce öyle olmasa da kan davası gibi, bir öfke ve kin var gibi davranırsa, sizdeki o kin bitmeyecek. Bu sefer karşı rakip diye gördüğünüz insanlarda da şüphe bitmeyecek. Ama ben şunu açık yüreklilikle söylüyorum. Vahap Bey’de bir intikam duygusu, bir öç alma gibi küçücük bir duygu içerisinde olduğunu asla düşünmedim, düşünmüyorum da” diye konuştu.

 


Yayın Tarihi:15.12.2019 09:32:22

HIZLI ERİŞİM MENÜSÜ

185