Engelsiz web sitesi için tıklayınız
  • HABERLER
  • Ateş ve Rüzgar?ın Kurtarılma Hikayesi

Ateş ve Rüzgar?ın Kurtarılma Hikayesi

Ateş ve Rüzgar?ın Kurtarılma Hikayesi

Mersin Büyükşehir Belediyesi, insanlar tarafından işkence edilerek yaralanan sahipsiz dostları sağlığına kavuşturmaya devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesi Veterinerlik Hizmetleri’ne bağlı ekipler son olarak Erdemli ilçesinde dikenli telle işkence yapılarak yaralanan köpeği ve trafik kazası sonrası sahibi tarafından terk edilen köpeği Büyükşehir Belediyesi Geçici Hayvan Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezi'nde ameliyat ederek hayata döndürdüler.

Erdemli Parsel Mahallesi’nde vatandaşlardan gelen ihbar üzerine harekete geçen Veterinerlik Hizmetleri’ne bağlı ekipler beline dikenli tel bağlanarak işkence edilen kurt melezi cinsi köpeği hayvan ambulansı ile Büyükşehir Belediyesi Geçici Hayvan Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezi'ne getirerek ameliyat etti. Büyükşehir Belediyesi Veterinerlik Hizmetleri’ne bağlı ekipler aynı gün trafik kazası geçiren ve sahibi tarafından terk edilen Golden cinsi köpeği Büyükşehir Belediyesi Geçici Hayvan Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezi'ne getirerek ameliyat etti. Bir hafta içinde sağlığına kavuşan iki köpeğe ekipler Rüzgâr ve Ateş ismini verdi.

 “Lütfen hayvan dostlarımıza karşı daha şefkatli olalım”

Aynı gün barınağa getirilen Rüzgâr ve Ateş’i ameliyat ederek sağlığına kavuşturan Veteriner Hekim Mehmet Cücük , “Kurt melezi cinsi köpeği Erdemli Parsel bölgesinden gelen bir ihbar üzerine bulduk. Önce domuz vurdu dediler. Birimimize bağlı hayvan ambulansını bölgeye gönderdik. Buraya gelince öyle olmadığını anladık. Çok kötü bir durumdaydı.  Birkaç kişi telle gövdesini bağlayarak iç organlarını dışarı çıkarmış.  Teli çıkarmaya çalışırken ellerim titredi. Elle çıkarılacak gibi değildi, bizde kerpetenle kestik. Yaklaşık 5 saatlik bir operasyonla iç organlarını yerine yerleştirdik. Sağlığına kavuşturduk. Yaklaşık bir 10 gün daha dikişleri kalacak. Daha sonra da özgür ve sağlıklı bir şekilde hayatına devam edecek. Kurt melezi cinsi köpeğimiz yerinde duramadığı, çok hareketli olduğu için Rüzgâr ismini verdik.” dedi.

“Aynı günün iki yaralı dostu yuvada mutlu”

Rüzgâr’ın ameliyatından sonra aynı gün gelen ihbarla trafik kazası geçiren golden cinsi köpeği de barınağa getirdiklerini ifade eden Cücük, “Rüzgârla aynı günde gelen ihbar sonrası gidip Yenişehir’den Golden cinsi köpeği yaralı bir halde aldık. Trafik kazası geçirmişti. Sahipli bir hayvandı ama sahibi bakmak istemediğini söyledi. Terk tutanağını aldık ve buraya getirdik.  Kaza sırasında akciğerleri yırtılmış ve nefes almakta zorlanıyordu. 4 saat süren ve hassasiyet isteyen bir operasyonun ardından yırtılan kısımların tamamını başarılı bir şekilde diktik. Şimdi aynı günün yaralı iki dostu yuvada mutlu bir şekilde hayatlarına devam ediyorlar. Golden cinsi köpeğimizde o kadar güzel, anlamlı ve haşin bakıyor ki ona da Ateş ismini verdik” şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediyesi Geçici Hayvan Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezi'nde sık sık yaralanan hayvan vakaları ile karşılaştıklarını ve oldukça üzüldüklerinin altını çizen Cücük, “Hiçbir zararı olmayan aksine insanlara karşı oldukça vefakâr olan bu köpekleri nasıl bu hale getiriyorlar hiç aklım almıyor. İnsanlarımız hayvanlar konusunda hassas davranırlarsa bizde mutlu oluruz hayvan dostlarımızda mutlu olur. Dünyada hem insanlara hem de hayvanlara yetecek o kadar çok alan var ki. İnsanlarımız hayvan dostlarımız konusunda lütfen daha hassas olsunlar. Hayvanlara yönelik katliam yapmaktan vazgeçsinler. Daha duyarlı ve daha insaflı davransınlar. Lütfen hayvan dostlarımıza karşı daha şefkatli olalım” ifadelerini kullandı.

Veteriner hekim Mehmet Cücük, tedavisi tamamlanan kadar köpeklerin kontrollerinin devam edeceğini belirtirken, kısa sürede sağlığına kavuşan Ateş ve Rüzgâr Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Geçici Hayvan Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezi'nde sağlıklı,  mutlu ve huzurlu bir şekilde hayatlarına devam ediyor.

 


Yayın Tarihi:22.1.2018 16:06:05

HIZLI ERİŞİM MENÜSÜ

185