Engelsiz web sitesi için tıklayınız

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı

Kentimizin Dört Bir Yanında İlaçlama Çalışmalarını Tüm Hızıyla Yürütüyoruz

Kentimizde vektörel mücadele hizmeti ile sivrisinek, karasinek, bit, pire, tahtakurusu, kene, hamamböceği, fare vb. vektör (taşıyıcı) popülâsyonların insan sağlığını tehdit etmeyecek düzeyde tutulmasını hedefliyoruz. Yıl boyunca toplam 375 personelimizle kentimizin dört bir yanında ilaçlama çalışmaları yapıyoruz.

 

AMACIMIZ;

Koruyucu ve önleyici sağlık hizmetleri kapsamında insanlara hastalık bulaştıran, bedensel ve psikolojik rahatsızlık yaratan, zoonoz ve vektörel kaynaklı zararlı popülasyonunu kontrol altına alarak, çevre ve halk sağlığının korunmasına katkı sağlamaktır.

Kent zararlıları ile mücadelede temel ilkemiz, insan ve çevre sağlığını göz önünde tutarak, doğal dengeyi bozmadan zararlı böcek popülasyonlarını mümkün olduğunca ve uzun süre ekonomik zarar seviyesinin altında tutmaktır.

Bilinçli ve ekolojik  dengeyi gözetecek uygulamalar çerçevesinde mücadelede bulunmak

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi mücavir alanı sınırlarında Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’na bağlı vektörle mücadele ekipleri; kapalı ve açık alanlarda yıl boyunca tüm il genelinde vektörlere karşı mücadele etmektedir.

Aynı zamanda kent zararlılarının üreme alanları tespit edilerek gerekli müdahaleler yapılmaktadır. Periyodik olarak foseptikler, rögarlar, kanalizasyonlar, menfezler, su birikintileri, apartman bodrum katları, gübrelik alanlar, çöp konteynerleri, dereler, vb. üreme kaynakları ilaçlanmaktadır. Halkımızdan ricamız karasinek ve sivrisinek oluşturabilecek durgun su ve çöp gibi atıkları bulundurmamaları hayvan sahibi vatandaşlarımızın da atıklarını kireçlemeleridir.

HIZLI ERİŞİM MENÜSÜ

185