HABERLER

Sokağa Atılan Kadife’nin Şansı Döndü

Tarsus ilçesine bağlı Eskiömerli Mahallesi'nde mahallelilerin baktığı yaşlı, hasta ve sahipsiz eşek, yaban hayatı koruma görevi üstlenen Büyükşehir Belediyesine bağlı Tarsus Hayvan Parkına getirilerek tedavi altına alındı. Yetkililer tarafından ‘Kadife’ adı verilen eşek koruma altına alındı.

Yıllarca ağır şartlarda çalıştırılan ‘Kadife’ Büyükşehir’in korumasında

Tarsus ilçesindeki hayvan dostları tarafından yapılan ihbar üzerine gebe bir eşeğin ölmek üzere olduğu bilgisini alan Tarsus Hayvan Parkı ekipleri hemen harekete geçti.  Ekipler, mahalle sakinlerinin kendi imkânları ile bakmaya çalıştığı hasta eşeği özel nakil aracı ile hayvanat bahçesine getirdi. Tarsus Hayvanat Bahçesi’nde eşeğe yapılan ultrason muayenesinde eşeğin gebe olmadığı, karnındaki sarkıkların yıllarca ağır şartlarda çalışmasından dolayı çift taraflı şekillenen kas fıtığından kaynaklandığı tespit edildi.

Uzun süreli açlık ve susuzluğa bağlı bitkin düştüğü ve ileri derecede zayıfladığı görülen eşeğin, uzun süre yük arabası taşımaktan kaynaklı boyun, bel ve ayak eklemlerinde kalıcı deformasyon şekillendiği, sağ gözünde tamamen, sol gözünde yüzde 50 görme kaybı, oluştuğu tespit edildi.

“Kadife’nin Gerekli Muayenesi Yapıldı ve Tedavilerine Başlandı”

Yapılan tetkikler neticesinde artık yük taşıyamaz hale geldiği için sahibi tarafından ölüme terk edildiği anlaşılan eşeğin tedavisine başlayan hayvanat bahçesi personelleri eşeğe ‘Kadife’ ismini verdi.

Tarsus Hayvan Parkı Müdürü Mesut Özdemir ise Kadife’nin bundan sonra kendi ırkı ile güzel bir yaşam süreceğini ifade ederek “Kadifeyi buraya getirdiğimizde çok vahim durumdaydı. Beslenememiş ve susuz kalmıştı. Bunun yanında başka sağlık problemleri de bulunuyordu. Bizim tek dileğimiz bu hayvanları kullanıp işe yaramaz hale geldiği düşünüldüğünde çaresizce sokağa bırakmak yerine, Mersin Büyükşehir Belediyemizin çağrı merkezi aracılığıyla bize ulaşmaları. Bu can dostlarımızın da bizler gibi can taşıdıklarını unutmayıp, yurttaşlarımızın bu konuda gerekli hassasiyeti göstermelerini yürekten diliyorum. Kadife de tedavisi tamamlandıktan sonra daha önce hayvan dostları kanalıyla Anamur ilçesinden gelen ‘Menekşe’, Mut ilçesinden gelen Nergiz ve diğer eşeklerle ile bir arada, yeni yuvasında yaşayacaktır” dedi.