HABERLER

Seçer, MTSO ve İMO’nun Kuruluş Balolarına Katıldı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 18 Aralık 1886 tarihinde kurulan ve şehrin en köklü kurumlarından biri olan Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın (MTSO) Kuruluş Yıl Dönümü Balosu’na katıldı. Seçer, MTSO’nun 134. yıl dönümü kutlamasında yaptığı konuşmasında meslek odalarının, sivil toplum örgütlerinin ve sendikaların demokrasinin olmazsa olmaz ögeleri olduğunu belirtti.

Ardından TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Mersin Şubesi tarafından, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası’nın kuruluşunun 65. yılı dolayısıyla düzenlenen Kuruluş Balosu’na da katılan Seçer, odada 50. yılını dolduran üye Servet Eratalay’a plaketini takdim etti.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ile MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen baloya, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yanı sıra Mersin Valisi Ali İhsan Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Ercan Kireçtepe, Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Korkmazyürek, Mersin Baro Başkanı Avukat Bilgin Yeşilboğaz, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Albay Oğuz Bavbek, Mersin İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, il müdürleri, oda başkanları, MTSO Yönetim Kurulu Üyeleri ve kent protokolü katılım sağladı.

“Meslek odaları, sivil toplum örgütleri, sendikalar son derece önemli yapılar”

Başkan Seçer, üniversiteyi bitirdiği 1987 yılında iş hayatına atıldığını ve o tarihten itibaren de Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası çatısı altında, siyasi görevi başlayana kadar hep ilişki içerisinde olduğunu dile getirdi. Siyasete girdikten sonra bu ilişkilerin farklı bir boyuta evrildiğini ifade eden Seçer, “Ben meslek odalarının, sivil toplum örgütlerinin, sendikaların önemli yapılar olduğunu, demokrasilerin olmazsa olmaz temel ögelerinden biri olduğunu, göreve geldikten sonra daha iyi kavramaya başladım. Baktım ki özellikle parlamentoda yasalar yapılırken bize karanlık yolları aydınlatan kurumlar, kuruluşlar sivil toplum örgütleri. Onlar bize el feneri görevi görüyor. Hangi konuda olursa olsun, o konuya ait bir sivil toplum örgütünün bilgisi, birikimi, önerileri, yol göstericiliğinin bizim bilgimizden, becerimizden, liyakatimizden çok daha üst seviyede olduğunu gördüm. Sonra Belediye Başkanı oldum” dedi.

“Kendi adıma bir menfaat temini için değil, kenti doğru yönetebilmek için yapıyorum”

Geçtiğimiz aylarda MTSO tarafından “Mersin Başkanı’ndan Ne Bekliyor?” toplantısına katılım sağladığını ve orada odanın kente dair beklentileri ile kendi hazırladıkları seçim bildirgelerinin örtüştüğünden söz eden Seçer, “Demek ki bu toplumlar bizim hayatımızda önemli yer işgal ediyorlar. Ben göreve geldiğimden bu yana bütün kurumlarla olduğum gibi sadece Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ile değil, Anamur'u, Erdemli’si, Mut’u, Silifke’si, Tarsus’u bütün Ticaret ve Sanayi Odaları, sayın başkanları ve nezdinde tüm üyeleri ile hep iyi temaslar içerisinde olmaya gayret ediyorum. Bu kendi adıma bir menfaat temini için değil, kenti doğru yönetebilmek için yapıyorum. Kentin sorunlarını daha iyi kavrayabilmek, bu sorunlara çözüm bulabilmek için bunu yapıyorum. Onlara huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bize önemli katkılar sunuyorlar” diye konuştu.

“Mersin'de bir uyum dönemi”

Yönettikleri kentte bir uyum döneminin varlığından bahseden ve bunun da en çok Mersinliler için önemli olduğundan söz eden Seçer, “Sayın Valimiz, bizler, diğer bütün atanmış, seçilmiş tüm arkadaşlarımız, hepimizin bir dünya görüşü olabilir. Bir ideolojik yapısı olabilir, bir parti mensubiyeti olabilir. Ancak eğer yaşadığımız, yönettiğimiz kentin ortak paydasında buluşabiliyorsak, bütün bu farklılıkları bir köşeye atabiliyorsak buradan karlı çıkacak olan siz değerli hemşehrilerimiz ve Mersinliler olacak. Ben üzerime düşenin gereğini yapmaya çalışıyorum ve çalışmaya da devam edeceğim. Bunu da söylemek istiyorum. Bizimle beraber kentin yönetiminde emek sarf eden, alın teri döken herkese de bu vesile ile teşekkür etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

“İşin, aşın, ekmeğin olduğu her yerde huzur, mutluluk olur”

Seçer, MTSO’da geçmişte ve günümüzde hizmet etmiş başkanları saygı ile anarak, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Ekonominin yükseldiği her toplumda diğer bütün sorunlar teferruat kalır. Onları da çözeriz. İşin, aşın, ekmeğin olduğu her yerde huzur, mutluluk, keyif, eğitim, sağlık, kültür, sanat, demokrasi, hukuk devleti olur. Ben buna inanıyorum. İnşallah Mersin'de hep beraber, el birliği ile çok daha güzel hizmetler yapacağız. Mersinimiz’e çok daha güzel eserler kazandıracağız. Sadece Türkiye'de, bölgemizde değil dünyada çok daha saygın bir yere getireceğiz. MTSO kadim bir kurum. Çok önemli hizmetleri olmuş. Olacağına da inanıyorum. Doğum gününüzü, yıl dönümünüzü kutluyor, başarılarınızın devamını diliyorum.”

Seçer, ‘65. Yıl Kuruluş Balosu’nda konuştu

Başkan Seçer, MTSO’nun ardından katıldığı TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası’nın kuruluşunun 65. yılı dolayısıyla düzenlenen “65. Yıl Kuruluş Balosu”nda 50. yılını dolduran üye Servet Eratalay'a plaketini takdim etti. Kuruluş Balosu’nda konuşan Seçer,  “Sizler çağdaş, modern, ilerici, demokratik insanlarsınız. Gelişmiş demokrasiyi, hukuk devletini, özgürlükleri önemsiyorsunuz. Onun için tüm TMMOB bileşenlerine sonsuz saygı duyuyorum. Sivil toplum örgütleri, meslek odaları, sendikalar çok önemli yapılar. Bu yapılar bir araya gelip sadece kendi alanlarında güç birliği oluşturup, kendi menfaatlerine ya da faydalarına olacak konularda çalışmıyorlar. Aslında bir anlamda bunlar siyasetçilere istikamet çiziyor, öneriler getiriyor. Aslında doğru yolu gösteriyor. Olması gerekeni gösteriyor. Yasalar yapılırken aslında onların önerileri parlamentoda karşılık buluyor. Modern, çağdaş, katılımcı demokrasilerde bu böyle” dedi.

Belediye başkanı seçildikten sonra aldığı kararlarda ve kentin sorunlarına yönelik ortaya koyduğu politikalarda, sivil toplum örgütleri, odalar ve sendikaların fikirlerine önem verdiğini ifade eden Seçer, “Buna zorunlu olduğum için değil, inandığım için, demokrasi kültürüm böyle olduğu için, kentin aktörleri ile beraber düşünmek, çözüm yolları üretmek, bunları uygulamaya koymak, ama sonuç itibariyle de olumlu ya da olumsuz sonuçları beraber göğüslemek, olumlu ise hep beraber takdir edilmek, olumsuz ise de kamuoyundan gelecek tepkileri hep beraber göğüslemek için bunu yapıyorum” diye konuştu.

“Bize katkı sunacak kim varsa buyursunlar gelsinler”

Mersin’de yapılan İmar Planları’ndan da söz eden Seçer, “İmar Planları yapılıyor. Bütün TMMOB bileşenleri ile, Baro ile bu konuda bize katkı sunacak kim varsa buyursun gelsinler. Benim hiç bir önerim olmayacak. Ben yöneticiyim, siyasetçiyim. Ben bir şehir plancısı değilim, statik hesabını sizin gibi yapamam, yasaları her ne kadar eski bir parlamenter de olsam, hukukçular gibi, hele de spesifik konularda uzman insanlar gibi yorumlayamam. Benim yapacağım, ortaya çıkacak bir karar, güveneceğim beyinlerden çıkmalı. O beyinlerin, o yüreklerin son derece kaliteli ve değerli olması lazım”  diye belirtti.

“Ben kente barış, huzur, dürüstlük, çalışma ve vizyon vaat ediyorum”

Artık Mersin’de yeni bir dönemin ve bakış açısının varlığını aktaran Seçer, “Bu kenti hep beraber çok daha iyi noktalara getirelim. Bizleri takip edin, izleyin ve denetleyin. Ama sizden ve tüm hemşehrilerimden bir ricam var. Her konuda uzmanmış gibi bizi eleştirmeyin. Bırakın her konunun uzmanı beni eleştirsin ama bizim enerjimizi almayın. Türkiye'nin çok önemli bir süreç yaşadığını hepimiz biliyoruz. Bizim birlik olmaya ihtiyacımız var. Ben kente barış, huzur, dürüstlük, çalışma ve vizyon vaat ediyorum. Bunu da sizlerin desteği ile yapacağız” ifadelerine yer verdi.