HABERLER

Seçer: “Kentin Estetiği, Temizliği Önemli”

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin kent merkezini, Doğu-Batı ve Kuzey-Güney aksını bir uçtan bir uca inceledi. Sahaya inen Seçer, Yenişehir ve Akdeniz ilçelerindeki ana arterleri inceleyip, nerelere müdahale etmeleri gerektiği konusunda uyarılarda bulundu. Temizlik ve peyzaj konusundaki durumu da inceleyen Seçer, sulama sistemlerinde yapmayı planladıkları çalışmaları aktardı.

Orta refüj, kent estetiği ve peyzaj çalışmalarını kapsayan teknik inceleme gezisinde Başkan Seçer’e, Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları, daire başkanları, şube müdürleri ile MESKİ yetkilileri ve Büyükşehir Belediyesi teknik ekibi eşlik etti.

İncelemeler daha temiz bir Mersin için!

Kentin estetiği ve temizliği ile cadde, refüj ve kaldırımlarda var olması gereken düzenin kendileri için ne kadar önemli olduğunu aktaran Seçer, Mersinli vatandaşların daha temiz bir kentte yaşayabilmeleri için yapacakları yeni düzenlemelerden de bahsetti. Seçer, daha yeşil bir Mersin yaratmak istediklerini ve sulama sistemlerinde kullanmayı planladıkları daha işlevsel sistemleri anlattı. Yaklaşık 3 saat boyunca otobüs ile yapılan incelemede kısa bir mola veren Başkan Seçer, Adnan Menderes Bulvarı sahiline giderek, Kültür Park’ı da inceledi. 1-3 Kasım’da gerçekleştirilecek olan 7. Uluslararası Mersin Narenciye Festivali için,  narenciye meyveleri ile dev figürleri inşa eden kadınlara “kolay gelsin” dileklerinde bulunan Seçer, figürlerin örülmesine de yardım etti.

“Kentin estetiği, temizliği önemli”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, inceleme çalışması için şunları söyledi:

 “Çalışma arkadaşlarımızla beraber, kent merkezimizi Doğu-Batı, Güney-Kuzey aksında bir uçtan bir uca kadar geziyoruz, bazı incelemeler, tespitler yapıyoruz. Kentin estetiği, temizliği önemli. Caddelerin, refüjlerin düzeni, tertibi önemli. Bunları inceliyoruz. Bazı bölgelerde kaldırımlarda sorunumuz var, bazı bölgelerde refüjlerde sorun var. Temizlik sorunu var. Vatandaşlarımızı daha temiz bir kentte yaşatalım. Onun için bazı yeni düzenlemeler getireceğiz. Kentin temiz olmasını önemsiyorum.”

“Yurttaşlarımıza daha yeşil bir görüntü sunmak istiyoruz”

Mersin’i daha yeşil bir kent haline getirmek istediklerini anlatan Seçer, “Yurttaşlarımıza daha yeşil bir görüntü sunmak istiyoruz. Parklardaki, refüjlerdeki bitki çeşitliliğine ve desenine bakıyoruz. Buradaki sulama sitemlerini inceliyoruz. Çok daha işlevsel, kullanılabilir sistemleri buralara uygulamayı düşünüyoruz. Daha otomasyona düşeceğiz sulama sistemlerimizde de. Önemli bölgelerde, kaldırım ihtiyacı olan yerlerde yeni kaldırım çalışmalarını başlatacağız. Kentin yeniden bir elden geçirilmeye ihtiyacı var. İhmal edilmiş yerler var. Yeniden yapılması gereken yerler var. Tamiratı olan bölgeler var. Bunları tespit ediyoruz” diye konuştu.

“Burada yasal bazı sıkıntılar yaşıyoruz”

Seçer, ana arterlerde yapılan incelemelerin ardından, Kültür Park’ta da bir takım incelemeler yaptığını aktararak, şöyle devam etti:

“Kültür Park oldukça uzun bir sahil şeridi. Burada yurttaşlarımız zaman geçiriyor, yurttaşlarımız için önemli bir mekan. Oranın görselliği, rekreasyon alanları yurttaşlarımızın hoşça vakit geçirmesine uygun olması gerekiyor. Güvenliği ve temizliği son derece önemli. Orada bazı hukuki sorunlar yaşıyoruz. Onları çözmeye çalışıyoruz. Çözünce belediye olarak daha seri müdahale etme imkanımız olacak. Oradaki kafeleri hayata geçireceğiz. Mevcut şu anda kafelerin Mezitli bölümündeki kısmını çok daha kısa süre içerisinde halkımızın hizmetine sunacağız. Yenişehir bölgesinde kalanlar da belli zaman süreci içerisinde halkımızın hizmetine girecek. Burada yasal bazı sıkıntılar yaşıyoruz. Orası Milli Emlak’ın hüküm ve tasarrufu altında. Biz oraların Milli Emlak’tan devrini bekliyoruz. Onlar gerçekleştiği anda biz de çalışmalarımızı o bölgelerde de başlatacağız.”

Seçer, Narenciye Festivali hazırlıklarını yerinde inceledi

Seçer, son olarak, 7. Uluslararası Mersin Narenciye Festivali için,  narenciye meyveleri ile dev figürleri inşa eden kadınlara “kolay gelsin” dileklerinde bulundu ve “Narenciye Festivali’nde belediyemizin üzerine düşen görevi harfiyen yapmak istiyoruz. Narenciye Festivali sürecinde o bölgede festivale iştirak edecek misafirlerimizin, hemşehrilerimizin hoşça vakit geçirmelerini sağlayacak, huzurla, güvenle vakit geçirmelerini sağlayacak bütün imkanları seferber ettik. Yerinde de inceleme imkanımız oldu. Orada gördüğüm eksiklikleri de arkadaşlarıma aktardım. Onlar da en kısa süre içerisinde giderilecek” ifadelerine yer verdi.