HABERLER

“Mersin Dünyanın Parlayan Yıldızı Olacak”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Singapur Ankara Büyükelçisi Jonathan Tow Shen Han ile görüşmesinde, dünyanın her tarafından yatırımcıları Mersin’e beklediğini yineleyerek, Mersin’in kalkınmasını istediğini söyledi. Başkan Seçer, “Ben Mersin’in kalkınmasını istiyorum. Dünyanın her tarafından buraya yatırımcıların gelmesini istiyorum. Bütün yatırımcılara güven vermek istiyorum. Sermaye rahat edeceği, huzur bulacağı ve kazanacağı bölgeleri seçer. Sayın Büyükelçi nezdinde tüm Singapurlu yatırımcılara da bir mesaj göndermek istiyorum. Mersin’e yatırım yapsınlar. Bunun karşılığını alırlar, pişman olmazlar. Mersin son derece bereketli bir kenttir. Çok yakın zamanda da sadece Türkiye’nin değil, dünyanın parlayan yıldızı olacaktır” dedi. Mersin Limanı’nın hem Mersin hem de Türkiye ekonomisi için önemine dikkat çeken Seçer, “Tabi daha çok buradan Türkiye’de üretilen ürünlerin yurt dışına gitmesini tercih ederim. Yani ihracatımızın daha fazla olmasını arzu ederim. Bizim gelişmemiz için ihracat yapmamız gerekiyor” dedi.

Mersin Limanı dünyaya açılan kapı”

Singapur Ankara Büyükelçisi Jonathan Tow Shen Han, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’i ziyaret etti. Ziyarete Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği (MIP) Genel Müdürü Johan Van Daele de katıldı. Mersin’in Akdeniz’in en güzel kentlerinden biri olduğunu vurgulayan Seçer, Büyükelçiye yönelik olarak, “Umarım kendisinin de izlenimleri bu yöndedir. Burada kendi ülkesini ilgilendiren önemli bir yatırım var. Bu yatırım yani Mersin Limanı kentimiz için de önemli bir kurum. Limanımız Türkiye’nin ekonomik açıdan son derece önemli bir limanı. Sadece Türkiye’nin değil, bu bölgenin, Ortadoğu’nun, Kafkaslar’ın transit ticaret yapma imkânının olduğu ender limanlardan bir tanesi. Yani bu coğrafyanın dünyaya açılan kapısı” dedi.

“Ben Mersin’in kalkınmasını istiyorum”

MIP’nin karşılaştığı problemlere çözüm üretebilmek adına Büyükşehir Belediyesi olarak her türlü işbirliğine hazır olduklarını ifade eden Başkan Seçer, Mersin’in kalkınması, ekonominin gelişmesi için farklı ülkelerden yatırımcıları kente davet etti. Seçer, “Bunun farkında olan bir belediye başkanı olarak liman işletmelerinin karşılaştıkları her türlü sorunda işbirliği içerisinde olacağımı, onların bu hizmetleri yaparken karşılaşacakları sorunların çözümünde her zaman yardımcı olacağımı, Belediye Başkanı olduğum ilk günlerde değerli yöneticilerine aktarmıştım” diye konuştu.  

“Bizim gelişmemiz için ihracat yapmamız gerekiyor”

Başkan Seçer, limanın hareketli olmasının Türkiye ekonomisinin de o derece hareketli olduğu anlamına geldiğini belirterek, özellikle ihracata önem verilmesi gerektiğini ifade etti. Seçer, “Tabi daha çok buradan Türkiye’de üretilen ürünlerin yurt dışına gitmesini tercih ederim. Yani ihracatımızın daha fazla olmasını arzu ederim. Bizim gelişmemiz için ihracat yapmamız gerekiyor” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak, göreve gelir gelmez liman önü trafiğinin rahatlatması konusunda bir imar değişikliğine gittiklerini ve çalışmalar tamamlandığında trafiğin rahatlayacağını belirten Seçer, şunları söyledi:

“Burada yapılacak çalışmaların Büyükşehir Belediyesi, Devlet Demiryolları ve MIP’nin katkıları ile olacak bir çalışma olduğunu konuşmuştuk. Bizim belediye olarak ilk adımı atmamız gerekiyordu. Orada bir imar değişikliğine ihtiyaç vardı. Biz bunu süratle gerçekleştirdik. Şimdi kendilerinden beklentim diğer kurumlara yani Devlet Demiryolları’na ve MIP’ye düşen görevi yerine getirmeleri. Orada gerçekleşecek olan yol ve inşaat çalışmalarının bir an önce bitmesi. Bunun gerçekleşmesi durumunda önemli bir sorun, Mersin’in üzerinden bir yük olmaktan çıkmış olacaktır. Hem Mersin’in ilk giriş kapısı olan o bölge daha şirin bir hal alacak ve daha güzel bir görüntü olacak, hem de trafik rahatlayacak. Bu hem limana fayda sağlayacak, hem Mersin’e fayda sağlayacak” diye konuştu.

Büyükelçi Shen Han: “Sadece Mersin’de değil Türkiye ve bölgede işbirliğine hazırız”

Singapur Ankara Büyükelçisi Jonathan Tow Shen Han, Başkan Seçer’e sıcak karşılamalarından dolayı teşekkür ederek, şunları söyledi:

“Seçildiğiniz için tebrik ederim, başarınızdan ötürü çok mutlu olduk. Singapur genel olarak Türkiye’yi çok önemli bir iş ortağı olarak görüyor ama Mersin bazında çok daha önemli bir ortak olarak görüyor. Biz PSA olarak Singapurlu dünya klasmanında bir şirketin Mersin’de iş yapmasından gurur duyuyoruz. Bu Türkiye’deki en büyük yatırımlarımızdan biri diyebiliriz ve stratejik olarak Mersin’i seçmeleri de bize mutluluk veriyor. Lokasyon ve bu coğrafyanın öneminden siz de bahsettiniz. PSA ve genel olarak MIP ortakları olarak sadece Mersin’de değil Türkiye ve bölge anlamında da bu değerleri genişletmek için işbirliğine hazırız. Bu güçlü desteğiniz için teşekkür ederim. Şirket ve MIP adına bu destekleriniz için size teşekkür ediyorum. İthalat, ihracat ve tarım ürünleri olarak çok önemli bir bölge. Halihazırda olan OLAM ve PSA dışında MIP yetkilileri de burada ve gelecek zamanda daha fazla yatırımcının Singapur’dan Mersin’e gelmesi bekleyişi içerisinde olabiliriz. Singapur Büyükelçisi olarak Mersin’i turizm için de bir tanıtım, bir destinasyon haline getirebilir ve önerebilirim. Sıcakkanlılığınız, misafirperverliğiniz ve şirketlerimize verdiğiniz destekler adına sizlere teşekkürlerimi sunarım.”

MIP yetkilileri Başkan Seçer’e teşekkür etti

Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği (MIP) Genel Müdürü Johan Van Daele ise liman içinde ve dışındaki trafik sıkıntısını dile getirerek, bu konu hakkında yapılacak çalışmalara destek veren Başkan Seçer’e teşekkürlerini iletti. Daele, “Size Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak bugüne kadar yaptığınız her şey için teşekkür ediyoruz. MIP olarak biz sadece bu işe para ya da yatırım olarak bakmıyoruz. Bizim çevresel sorumluluklarımız da var. Bu anlamda biz dışarıya bir yatırım yerine çevresel mesajlar da veriyoruz. Liman içinde ve dışındaki trafik sıkıntılarına Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak desteklerinizi bekliyoruz. O konu hakkında ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. MIP olarak çözüm için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Sadece MIP için değil, MIP’yi kullanan müşteriler için de bu sorunu çözmek çok önemli. Eğer biz dünyaya açılan bir kapıysak bunu dünya standartlarında bir hizmetle sağlamalıyız. Bunu sadece bizim için değil, bu değişim ve gelişimi ithalat ve ihracatın gelişmesi için yapmak zorundayız. MIP ve PSA yetkilileri olarak size sadece teşekkür edebiliriz. Belediye olarak bizlere destek veriyorsunuz ve işbirliğine hazırsınız” dedi.