HABERLER

Mersin Büyükşehir 155 Kadını Daha İstihdam Edecek

Mersin’de, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in her fırsatta pozitif ayrımcılık uygulayacağını söylediği kadın istihdamı artırılıyor. Daha güzel ve temiz bir Mersin için sahada görev yapmak üzere Ekim ayında 100 kadın personeli istihdam eden Büyükşehir Belediyesi, kentteki değişimin hissedilmesi üzerine daha fazla kadın istihdamı için harekete geçti. Büyükşehir Belediyesi, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) aracılığı ile Kültür A.Ş. bünyesinde görevlendirilmek üzere 155 kadın işçi alımı yapıyor.

Sahada temizlik ve bitki dikimi gibi işlerde görev yapacak olan 155 kadının işe alımı için yapılan mülakatlar tamamlandı. Büyükşehir Belediyesi’nde en geç 15 Aralık’ta iş başı yapabilecek olan kadınlar, yeni yıla yeni işleri ile mutlu girecek. Alımı yapılan kadınlar, Mersin genelinde görev yapacak ve kentin güzelliğine güzellik katacak.

 

Başvurular, 29 Kasım-1 Aralık arasında yapıldı

 

İlana başvurular, 29 Kasım-1 Aralık arasında İŞKUR’un kamu işçi alımı kategorisinden ve www.mersinbuyuksehiras.com.tr adresinden yapıldı. 155 kadın işçi alımı için adaylarda T.C vatandaşı olmak, maksimum lise mezunu olmak, kadın olmak ve saha çalışma ortamına uyum sağlayabilmek gibi şartlar arandı. Başvuru yapanlar arasından toplam 7 bin kadın mülakata çağrıldı.

Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen ve Kariyer Merkezi tarafından yapılan mülakattaki komisyonda, Büyükşehir Belediyesi daire başkanları, müdürler ve Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu üyeleri yer aldı. Mülakatta kadınlara, daha önce hangi işlerde çalıştıkları ve deneyimleri ile ilgili sorular yöneltildi.

 

100’ü Çevre, 55’i Park Bahçeler’de görev yapacak

 

Büyükşehir Belediyesi’nde işe alınacak 155 kadın, Mersin Büyükşehir Kültür Sanat Bilim Ulaştırma Ticaret Sanayi A.Ş. bünyesinde, Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı ile Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’nda görev yapacak.

Kentin daha güzel hale gelmesi için emek verecek olan kadınların 100’ü Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı bünyesinde Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanında bulunan cadde, bulvar, sokak ve meydanlarda görevlendirilecek. 55 kadın ise Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı’nda çim biçme, budama, çiçek ve ağaç dikimi, ilaçlama, gübreleme, toprak takviye-tesviye, parklarda genel temizlik ile çiçek, çim, ağaç sulama gibi işlerde çalışacak.

 

Şahin: “Bu işi en iyi kadınların yapacağına inanıyoruz”

 

Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanı Göher Şahin, mülakat kapsamında kadınlara ne gibi sorular yönelttiklerini anlatarak, “Eğitim durumları, ailevi durumları, çalışıp çalışmadıkları, bu işlerde başarılı olup olamayacakları ile ilgili sorular soruyoruz. Sevip, sevmeyeceklerini soruyoruz. Tabii ki bizim için işi severek yapmaları çok önemli. İş tecrübeleri ile ilgili sorular soruyoruz. Öncelikle kentin temizliğinin ve güzelleştirilmesinin kadınlarla yapılmasını hedefliyoruz ve kadın istihdamını Sayın Başkanımız çok önemsiyor, çok değer veriyor. Kadın istihdamını sağlamak, kentin temizlenmesi ve güzelleştirilmesinin kadınlarla çok daha iyi olacağına inanıyoruz.  Kadınlarımızın da bütçelerine katkıları olsun, kentin temizliğine katkı sağlasınlar istiyoruz. Kadın istihdamını çok önemsiyoruz ve bu işi en iyi kadınların yapacağına inanıyoruz” dedi.

 

Halisdemir: “Biz kadınların güçlü olduğunu biliyoruz”

 

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Bülent Halisdemir de Başkan Seçer’in kadın istihdamına verdiği önemden söz ederek, daha önce alımı yapılan 100 kadının kentte ne kadar büyük farklılık yarattığını aktararak, şöyle devam etti:

“Gördük ki kadınlarımız çok verimli çalışıyor. Gerçekten içten çalışıyor, işinin hakkını veriyor. Başkanımız da çok memnun. Bu istihdamı arttırmaya karar verdik. Bizim işimiz sahada, alanda olacak. Bu arkadaşlarımız zor koşullarda çalışacak. Öncelikle sağlık problemlerinin olmaması gerekiyor. Belli bir yaş kriteri koymadık ama bu işi de yapabilme niteliği olması gerekiyor. Her şeyden önce ihtiyacı olması gerekiyor. Başka herhangi bir kriterimiz, siyasi veya benzeri düşüncemiz yok. Sadece gerçekten ihtiyacı olan, hakkı ile yapabileceğine inandığımız, çok çeşitli sorular soruyoruz. Zorluklarından bahsediyoruz. 8 saat boyunca ayakta kalıp, süpürge yapmak ve dışarıda bu soğukta kalmak kolay değil, erkekler de zorlanıyor. Dolayısıyla hepsini anlatıyoruz. Biz kadınların güçlü olduğunu biliyoruz. Çok da verim aldık. O yüzden sağlıklı bir seçim yapmaya dikkat ediyoruz. Mülakatlar şu ana kadar iyi. Gelen, başvuru yapan kadınlarımızı gördük. Hepsi gerçekten çok istekli ve yapmak istiyorlar. Tabii bir kısıtlamamız var ve biz onlar arasında en iyileri seçmeye çalışacağız.”

 

Eraslan: “Ben çocuklarıma bakmak zorundayım”

 

Mülakata gelen kadınlardan Tican Eraslan, ilanı internette gördüğünü ve daha sonra başvuru yaptığını dile getirerek, “Zaten İŞKUR’da iş arıyordum. Kayıt yaptırdım. Başvuruda bulundum. Beni dün mesajla bilgilendirdiler. Sabah 07:00’de buradaydım. Mesajı aldığımda çok mutlu oldum. Bana umut oldu. Ben çocuklarıma bakmak zorundayım. 2 çocuğum var. Eğitimlerini tamamlamak zorundayım. Onun için çalışmak zorundayım. Mülakatta bize en çok ‘Yapabilir misin, çalışabilir misin?’  diye sordular. Ben de ‘Evet!’ dedim. Umutluyum, çok mutluyum” ifadelerini kullandı.

 

Kadınlar alımlardan memnun

 

Çiğdem Akdoğan ise ilanı Belediye’nin sosyal medya hesaplarından gördüğünü ve bunun üzerine başvuruda bulunduğunu vurguladı. Mülakatın da güzel geçtiğini ifade eden Akdoğan, “Bütün kadınların bu projede yer alması bizim için çok olumlu bir şey. Özellikle Büyükşehir Belediye Başkanımız’a çok teşekkür ediyoruz. İnşallah güzel projelerde yer almak istiyoruz” dedi.

İlanı mahallesinde yaşayanlardan duyduğunu belirten Behiye Kanat, 2 yıldır iş aradığını dile getirdi. Tek amacının üniversite okuyan kızı için işe girmek olduğunu dile getiren Kanat, “İnsanlar çok konuşuyorlardı. Ben de gittim yazıldım. Çok şükür diyorum. İnşallah olur da daha çok mutlu olurum. 2 yıldır işsizim, kızım üniversiteye gidiyor. Tek amacım o zaten. İş arıyorum. İş imkanı yoktu. O yüzden başvurdum. Bu ilanı duyduğumda ve bana mesaj geldiğinde çok sevindim. Sabaha kadar uyku uyuyamadım. İnşallah da olur, tek temennim bu” ifadelerine yer verdi.

 

Çetin: “İlanı, FOX Haber duydum”

 

33 yaşında ve ev hanımı olan İlksen Çetin, 12 yıldır çocuklarının büyümesini beklediği için çalışmadığını ifade etti. İlanı, FOX Haber’de Başkan Seçer’in açıklamalarında duyduğunu sözlerine ekleyen Çetin,  “İlanı FOX Haber’den duydum. Başkanımız Vahap Seçer orada İsmail Küçükkaya’nın konuğuydu. Daha önce 100 kadına iş imkanı sağladığını, şimdi tekrar kadınlara iş istihdamı sağlayacağını söyledi. Bu şekilde ben de duydum, hemen geldim, başvurumu yaptım. Mülakatlara dahil oldum. Umarım iyi olur. Çünkü kendine güvenen kadınların olduğu her yer gerçekten ışıldıyor. Umarım benim için ve bütün kadınlar için de iyi olur” diye konuştu.

 

Alabaş: “Bu işleri kadınların yapabileceğine daha çok inanıyorum”

 

20 yaşında ve lise mezunu olan, Açıköğretim’den de üniversite eğitimini tamamlamaya çalışan Ceylan Nilsu Alabaş, ilanı hem internetten duyduğunu, hem de İŞKUR sayfasında gördüğünü belirtti. Alabaş, “Mesajın gelmesi ile beraber sabah erkenden buraya geldim. Bir kadının çalışması, kendi maddi gücünün olması, elinin ekmek tutması çok farklı bir durum. Bir kadının temizlik yapması, çiçek ekmesi çok farklı olduğu gibi, bir eve erkeğin elinin değmesi ile kadının elinin değmesi çok farklı olduğu için bu işleri kadınların yapabileceğine daha çok inanıyorum. Eskiden öyle değildi. Erkekler yaptığında daha farklıydı. Ama şu an kadınları görüyorum ve ben imreniyorum. Herkes süpürgesini yapıyor, yerleri süpürüyor. İşi yarım yamalak yapmıyor. Bir kadın yaptığı için, tam yaptığı için ‘Ben de dedim bu işi yaparım. En iyisi başvurayım.’ Şans olarak da çağırıldım. Hayırlısı olsun” dedi.