HABERLER

Kız Çocukları Hem Okuyacak, Hem Spor Yapacak

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, kırsal mahallelerde yaşayan ve bir spor dalında başarılı olan kız öğrencilerin, Büyükşehir’e ait kız öğrenci yurdunda barınacağını, bu öğrencilerin bir yandan eğitimlerini sürdürürken, bir yandan da Büyükşehir Belediyesi’nin kayıtlı sporcusu olarak spor yapacağını söyledi.

 

İzcilerden Başkan Seçer’e ziyaret

 

Şevket Pozcu Anadolu Lisesi İzcilik Kulübü öğrencileri, İzci Mersin İl Temsilcisi Beşir Yavuz, Şevket Pozcu Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Kerime Başoğlu, izci lideri öğretmenleri Ayhan Sertoğlu ve Melike Sezer ile birlikte Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’i ziyaret etti. İzci Mersin Temsilcisi Beşir Yavuz, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Tarsus Gençlik Kampı’nda kamp yapan öğrencilerin teşekkürlerini iletmek amacıyla Başkan Vahap Seçer’i ziyaret ettiklerini söyledi.

Tarsus Gençlik Kampı’nın geçtiğimiz yıllara göre daha düzenli, temiz ve güvenli olduğunu, hem izcilerden, hem vatandaşlardan olumlu görüşler aldıklarını ifade eden Yavuz, birçok okuldaki izci kulüplerinin Tarsus Gençlik Kampı’ndan faydalanmak için kendilerine başvurduğunu söyledi.

 

Gençlik Kampı 28 bin civarında çocuk ve genci ağırladı

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Tarsus Gençlik Kampı’nın bu yıl içinde 28 bin civarında çocuk ve genci ağırladığını, çevre illerden de talep olduğunu, ancak önceliği Mersinliler’e verdiklerini kaydetti.

Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın çok farklı, faydalı çalışmalara imza attığını belirten Başkan Seçer, izci liderlerine ve öğrencilere bu çalışmalardan faydalanmaları çağrısında bulundu.

İzcilerin, sosyal faaliyetlere sürekli katılmak istediklerini söylemeleri üzerine Başkan Seçer, “Bu tür etkinliklerimiz sürecek. Konserler oluyor. Bunlara da çocukları dahil ediyoruz. Belediye sizin. Kültürle, sanatla, sporla ilgili dairelerle irtibatlı olun” diye konuştu.

 

“60 yataklı kız öğrenci yurdu açıyoruz”

 

İzcilik İl Temsilcisi Beşir Yavuz’un ve izci liderlerinin, Belediye bünyesinde izcilik kulübü kurulması yönündeki önerisini de olumlu değerlendiren Başkan Vahap Seçer, “19 spor branşında faaliyetlerimiz var. 60 yataklı kız öğrenci yurdu açıyoruz. Kırsal mahallelerde başarılı sporcularımız var. Bu çocuklar hem Mersin merkezde eğitimlerini alacak hem de Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin kayıtlı sporcusu olacak” dedi.

 

Seçer’den izcilere tavsiye: “Yaşamın içinde olun”

 

Sosyal çalışmalardaki temel amacın az geliri olan ailelerle çok geliri olan ailelerin çocukları arasındaki eşitsizliği gidermek olduğunu ifade eden Vahap Seçer, “Bu bir lütuf değil. Bu bizim anayasal görevimiz. Biz bu makamları işgal ederken kendi değer yargılarımıza göre yönetmiyoruz. Kurallar silsilesi var. Ne olması gerektiği orada belirlenmiş. Sizleri temiz bir çevrede yaşatmak anayasal yükümlülüktür. Dolayısıyla bu sosyal faaliyetleri de böyle görün. Sosyal faaliyetlere katılın. Yaşamın içinde olun. Projelere katılın. Bunlar size farklı bir kimlik kazandırır. Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığımız yaz boyunca kırsal mahallelerde ve dezavantajlı mahallelerde yaşayan, denizi görmeyen kadınları denizle buluşturdu. Gelin Gençlik Kampı’nda gönüllü olarak çalışın” dedi.

Başkan Seçer, konuk izci öğrencilere “Şehirden memnun musunuz? Temiz mi?” diye sordu. Öğrenciler de hep bir ağızdan “Evet” diyerek, memnuniyetlerini dile getirdi. Şehrin caddelerinin temizlik işlerini kadınlara verdiklerini hatırlatan Başkan Vahap Seçer, 150 kadını daha istihdam edeceklerini vurguladı.

 

Çocuklar, Seçer’i kampa davet etti

 

Başkan Seçer, ayrıca izci çocukların Çanakkale gezisi talebini ve kamp davetini memnuniyetle kabul etti.

Ziyaret sonunda izci öğrenciler ve izci liderleri, Başkan Vahap Seçer ile birlikte fotoğraf çektirdi. İzcilerin işaretiyle selam veren Başkan Seçer, “Kısa süreliğine de olsa ben de izci oldum” diyerek konuklarını uğurladı.