HABERLER

İlaçlama Hız Kesmeden Sürüyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından zararlı haşere gruplarına karşı rutin olarak devam ettirilen mücadele çalışmaları hız kesmeden sürüyor. Belediye ekipleri, gece-gündüz demeden, Mersin’de nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu bölgelerden en izbe mahallelere kadar ilaçlama yapıyor.

“Hiçbir bölge ilaçtan yoksun kalmadı”

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, kent genelinde haşere ile mücadelenin önemini sık sık dile getiriyor. Göreve geldiğinde ilaçla ilgili 20 milyon TL’nin üzerinde büyük bir ihale olduğunu, tartışmalara meydan vermemek adına bu ihaleyi iptal ettiğini vurgulayan Başkan Seçer, “Sonra bizim depolarımızda neler var? Ne yapabiliriz? Bizim iklim koşullarındaki illerde, belediyelerde ne kadar para harcanıyor? Bu işler nasıl yapılıyor? Bir bakalım dedik. İlacımız vardı ve çalışmalara süratle başladık hala da çalışmalarımız devam ediyor. Hiçbir bölgemiz ilaçtan yoksun kalmadı. 8 milyonu biraz geçen ilaç ihalesi yaptık. Eski ilaçlar ve yeni aldığımız ilaçlarla sezonu devam ettiriyoruz” dedi.

13 ilçenin tamamı ilaçlanıyor

Artan sıcak sebebiyle çalışmalarına daha da hız kazandıran Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, Temizlik Şube Müdürlüğü, Vektör ile Mücadele Şefliği, Mersin’de 13 ilçenin tamamında ilaçlama çalışmalarını sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi, zararlı haşerelerin üreme alanlarında Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen ve Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan ilaçlar ile bilimsel programlar doğrultusunda uygulamalar yapıyor. Mersin sınırları içerisinde tespit edilen yaklaşık 100 bin üreme noktasında 12 ay boyunca ilaçlama gerçekleştiriliyor.

Toplam 371 personel, 98 ilaçlama aracı, 72 ULV, 10 pulvarizatör, 8 mistblower, 8 termal fog, 33 holder, 25 atomizör, 50 el dumanlaması ile çalışmalar yapan Büyükşehir Belediyesi, özellikle göletler, havuzlar, rögar ve ptt kapakları, bataklıklar, doğal çukurlarda biriken yağmur suları, sulama kanalları, su kuyuları, inşaat temeli çukurlarında biriken sular, su varilleri, bodrumlarda oluşan su birikintileri, eski otomobil lastikleri, foseptikler, menfezler, kanallar, durgun su birikintileri, dere yatakları, metruk alanlar, çöp konteynerleri gibi noktalarda ilaçlama yapıyor.

Büyükşehir, kültürel mücadelenin önemine vurgu yapıyor

İl genelinde sivrisinek, karasinek, haşere ile fare mücadelesinde etkin ve verimli olabilmek için doğal hayat ve biyolojik dengeyi hiçbir zaman göz ardı etmeyen Büyükşehir Belediyesi, sivrisineklerin çoğunun doğal yaşam alanlarında değil, yerleşim alanlarına yakın su birikintilerinde ürediklerinin bilgisini veriyor. Haşere ile mücadelenin başarılı olabilmesi için biyosidal mücadele kadar, kültürel mücadelenin de önemli olduğunun vurgusunu yapan Büyükşehir, bu noktada vatandaşlara da önemli görevler düştüğünü ifade ediyor.

Vatandaşların çöpleri çöp konteynerlerine atarken, çöp poşetlerinin ağızlarının sıkı bir şekilde kapatılması, evlerde ve bahçelerde uzun süre çöp bırakılmaması, evlerin çevresinde ve bahçelerde süs havuzu, kova, bidon, lastik gibi içerisinde su biriken ve sivrisinek oluşumuna neden olan bütün kaynaklarda su bırakılmaması gerektiğine dikkat çekiliyor.