HABERLER

Büyükşehir Meclisi Kasım Ayı İkinci Birleşimi Toplandı

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Kasım ayı toplantısının ikinci birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi.

 

Meclis’te komisyon raporlarına ait 42 ve idare tekliflerine ait 7 olmak üzere toplam 49 madde görüşüldü. Mecliste konuşulan önemli gündem maddelerinde biri de seyyar satıcıları ilgilendiren Mersin Büyükşehir Belediyesi Geçici Seyyar Yeri Uygulama Yönetmeliği maddesi oldu. Komisyonlardan gelen madde, tekrar görüşülmek üzere komisyona oy birliği ile havale edildi.

 

Mecliste ayrıca Mersin Büyükşehir Belediyesi 2020 mali yılı performans programı ve ilçe belediyelerinin 2020 mali yılı performans programı ile 2020 mali yılı bütçesi ile ilgili maddeler de görüşülerek, oy birliğiyle kabul edildi.

 

“Benim tasarruf kullanacağım alanlar Büyükşehir’in yetki alanları”

 

Başkan Seçer, komisyona tekrar iadesi yapılan Mersin Büyükşehir Belediyesi Geçici Seyyar Yeri Uygulama Yönetmeliği maddesi hakkında açıklamalarda bulundu. Esnafa uzak noktalar bulunduğuna dikkat çeken Seçer, “Örneğin Kültürpark. Bir su alacak ya da farklı bir gıda maddesi alacak. Oradan bir markete gitme şansı yok. Oraları düzene sokalım. Önceki hafta oraya aniden bir akşam indim. Babil’in oradan yürüyüşe çıktım. İnanın tablo son derece kötüydü ve son derece de üzüldüm. Her taraf bir tarafta. Yolun ortasına tezgahı kurmuş ve bu şekilde serbest bıraktığınız zaman kirlilik de artıyor. Aynı tespiti dün yaptım. Ama hemen müdahale etmiştik. Dedik ki belirli bir süre kesinlikle seyyar satıcılara yasaklıyoruz. Dün aynı noktada yine gezinti yaptım, ortalık tertemiz” dedi.

 

“Yeter ki kenti düzene sokalım”

 

Konunun bir disiplin altına alınması gerektiğini ifade eden Seçer, şöyle devam etti:

“Ben insanların ekmeğine saygı duyuyorum. Hiçbir lafım yok. Özgürlük güzel bir şey ama özgürlükleriniz şurada sınırlıdır. Bir başkasının özgürlük alanına girdiğiniz noktada özgürlüğün bir kıymeti harbiyesi kalmaz. Onun adı özgürlük olmaz, keyfiyet olur. Biz bu keyfiyeti yaşatamayız. İşte o sınırı belirlemek; benim gayem bu. Tekrar görüşelim komisyonda. Ben çok ısrarcıyım. Varsa soru işaretleri bunları giderelim. Beraber komisyon mu oluştururuz, orada kimlere verilecek, bunları beraber mi tespit ederiz? Çünkü belli. Seyyar dernekleri de geldiler, beni ziyaret ettiler. Yıllardır söylüyor ‘30 yıldır, 20 yıldır ben bu işi yapıyorum’ diyor. Anamur da, Mut da, diğer bölgeler de böyledir. Zaten benim tasarruf kullanacağım alanlar Büyükşehir’in yetki alanları. Ana caddeler, bize ait olan parklar ama ara sokaklar ya da ilçe belediyelerinin hüküm ve tasarrufu altında olan yerlerde onların tasarrufu. Zaten ben oralara giremem ama bunu komisyonda tartışacağız. Ben de bunun bir orta yolunu bulalım istiyorum. Detaylar komisyonda konuşulsun, tartışılsın. Uygun olan neyse benim kabulümdür. Yeter ki kenti düzene sokalım. Çünkü vatandaş bu konuda şikayetçi. Bu şikayeti ortadan kaldıralım ama diğeri de ‘benim ekmek teknem bu. Bunu kaldırdığınız zaman ben çoluğuma çocuğuma ekmek götüremiyorum’ diyor. Böyle de bir sıkıntı var. Bunun orta yolunu bulmamız lazım.”

 

Seyyar satıcılar Meclis çıkışına geldi

 

Meclis sonunda seyyar satıcılar toplantının yapıldığı Kongre ve Sergi Sarayı’na gelerek, Başkan Seçer’e taleplerini iletti. Seçer, “Bu şehri yasaklarla yönetemeyiz. Çalışın, çocuğunuzun rızkını kazanın. Buna bir sözümüz yok. Ama bu şehre de bir düzen vermek zorundayız. Vatandaş bizden bunu istiyor. Kimsenin hakkını yemeden bir düzenleme getireceğiz” dedi. Seçer’in açıklamalarının ardından seyyar satıcılar “En Büyük Başkan Vahap Başkan” sloganları atarak, Başkan Seçer’i Kongre ve Sergi Sarayı’ndan alkışlarla uğurladı.


Akaryakıt ihalesi konusu tekrar gündemde: “Bunlar şeffaf, açık, tartışılabilir konulardır”

Meclis’te Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan akaryakıt ihalesi konusu tekrar gündeme geldi. İhalede kırım oranıyla ilgili olarak Meclis üyelerinden gelen eleştiriler üzerine bir açıklama yapan Başkan Seçer, kırım oranı için alınan referansın önemli olduğuna dikkat çekti. Alınan referansa göre rakamların değişebileceğinin altını çizen Seçer, “İhale süreci devam ettiği için rakamsal olarak konuşmayacağım, kısa bir değerlendirme yapacağım. Kırım oranını verirken alacağınız referans önemli. O gün verdiğim kırım rakamı bugünkü akaryakıtın piyasa satış fiyatı üzerinden yapılan bir değerlendirme. TÜPRAŞ satış fiyatı üzerinden değerlendirme yaptığınız zaman sizin dediğiniz ortaya çıkıyor ama her hal ve şartta bizim MESKİ ihalesinden elde ettiğimiz şu günkü bulgular, neticelenmemiş bir ihale;  geçtiğimiz dönemin en son yapılan ihalesine göre en az 2.5 kat daha fazla kırıma sahip olduğu” ifadelerini kullandı.

 

Meclis üyeleri ihale konusunda Başkan Seçer’e güvendiklerini dile getirdi. Seçer, bunun üzerine teşekkürlerini ileterek, “Bana duyduğunuz güveni dile getirdiniz, sizlere çok teşekkür ediyorum. Bu konular şeffaf, açık, tartışılabilir konulardır. Zaman zaman rakamlar yanlış telaffuz edilebilir ya da referans tam olarak belirtilmeden ben burada zikrettiğim için size afaki gelmiş olabilir. Onu da düzeltmiş olalım ama burada benim özellikle altını çizmem gereken bir konu var ki; geçen toplantıda da bunu söyledim, tekrar söylüyorum geçtiğimiz dönemki en son ihalede elde edilen rakamlarla şu anki süreci devam eden ihaledeki rakamların farkı en az 2.5 kat daha fazla” diye konuştu.

 

“Bizim iyi yetişmiş ve liyakatli personele ihtiyacımız var”

 

Başkan Seçer, sözleşmeli çalışanların dönem sonu olduğu için sözleşmelerinin bitmesi nedeniyle çıkışlarının verileceğine yönelik sorular üzerine de değerlendirmelerde bulundu. Başkan Seçer, şunları söyledi:

“Biz de böyle bir şey yok. Kadro karşılığı sözleşmeli çalışanlar var. Bunlarla ilgili bizim böyle bir tasarrufumuz yok. Elimizde böyle bir personel de yok. Neden? Çünkü bu kadrolara alınan personeller gerçekten belediyenin ihtiyacı olan alanlar için alınıyor. Örneğin ben de alımlar yaptım ama çok ince eleyip sık dokuyoruz. Gerçekten konuda çok uzman insanları bu kadrolara biz dahil ediyoruz. Tabii kadroların uygun olduğu şekilde yapıyoruz bunları. Dolayısıyla bizim böyle bir durumumuz yok. Daha önce öğretmen alımlarında bazı gelişmeler oldu. Açıkçası orada da biz hassas davrandık. Özellikle uyarılar oldu bana. Bazı ufak tefek yaptığımız yanlışlıkları dahi düzelttik.  Bunlar olabilir, bunlara bir şey demiyorum ama her zaman söylediğimi yineleyeyim; bizim iyi yetişmiş, liyakatli personele ihtiyacımız var. Samimiyetimle söyleyeyim, hiçbir saik beni bağlamaz. Onun liyakati benim için önemli. Çünkü ihtiyacımız var bizim o insanlara. Böyle bir haksızlık, hukuksuzluk olmaz. Ama ola ki yanlışlıkla olabilir. Daha önce de söyledim yine söylüyorum lütfen bunu bana iletin. Biz müdahale edelim, böyle bir şey varsa düzeltelim.”

 

“Beraber bir ortak konsensüs oluşturalım, kentin faydasına olan konularda ortaklaşalım”

 

Akdeniz İlçesi, Kent Merkezi Doğu Girişi Özel Proje Alanı 1. Kısım 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Revizyonu ile ilgili İmar ve Bayındırlık Komisyonu ile Çevre ve Sağlık Komisyonu’na müştereken havale edilen konunun bazı meclis üyeleri tarafından komisyonda yeniden görüşülmesini talep etmesi üzerine Başkan Seçer, konuya ilişkin görüşlerini aktardı. Başkan Seçer, “Bundan tahminen 2 ay önce sadece bu konu değil buna benzer önemli imar düzenlemeleri içeren konuları görüşmek üzere bir araya geldik. Bir ön toplantı yapalım, Yenişehir’de kentsel dönüşüm alanından çıkartılacak Müftü Deresi civarında bazı düzenlemeler vardı. Yenişehir’i, Akdeniz’i, Toroslar’ı ilgilendiriyordu. Tabii bir karar alma mercii değil orası sadece bir ön görüşme. İlçe belediye başkanlarımız bu konuda ne düşünüyor, ne olabilir, beraber bir ortak konsensüs oluşturalım, kentin faydasına olan konularda ortaklaşalım diye. Bunu açıklama sebebim anlaşılması açısından, yoksa herhangi bir kendi değerlendirmelerimize göre bir araya gelmişliğimiz yoktur ve sonuçta da bu konular ilgili komisyonlarda değerlendirildi. Bugün karşınıza komisyonlardan gelen konular içerisinde tartışıyoruz. Herkes tabi fikrini söyleyecek; ret verenler de evet diyenler de. Komisyon raporunda Akdeniz’den geldiği şekliyle kabul edilmiş, yalnız sadece 2 arkadaşımızın şerhi söz konusu. Bunun serencamı bizden önceki dönemde hem 1/5000’lik hem de 1/1000’lik uygulama planı yapılmış, Akdeniz Meclisi düzenlememizi reddetmiş ve aynı şekilde bizim Büyükşehir’e göndermiş ve bugün komisyonun da verdiği karar bu 1/1000’lik uygulama planı üzerinde, yani Akdeniz’den aldık. 1/5000’lik revize olacak. Bu bilgilerin ışığında teknik olarak herkes kendince değerlendirme yaptı. Meclis üyesi arkadaşlarımız da bunu dinlediler” dedi.

İlgili madde değerlendirmelerin ardından oy çokluğu ile kabul edildi.

 

Meclis üyelerinden Başkan Seçer’e övgü

 

Meclis üyelerinden İsmail Yerlikaya, Başkan Vahap Seçer’in Meclis yönetimine övgülerde bulunarak, “Sizin güzel bir huyunuz var, konuları müzakereye açıyorsunuz demokratik bir ortamda. Burada Meclis’te tartışıyoruz. Bir önceki dönemi de gören bir Meclis üyesi olarak söylüyorum. Gerçekten müzakere etmeniz güzel ve aynı zamanda komisyon üyelerine de teknik kadroya da sürekli söz veriyorsunuz. Konunun daha iyi anlaşılması için” dedi.