HABERLER

Büyükşehir Kişisel Verilerin Korunmasını Önemsiyor

İnternetin hızla gelişmesinin bir sonucu olarak sosyal medya, iletişim ve etkileşimde yaşanan gelişimler, bireylerin özel yaşam alanlarına ve mahremiyetlerine saldırıları da yoğunlaştırdı. Tüm bu gelişmeler karşısında kişisel verilerin korunmasının öneminin daha da artmasını dikkate alan Mersin Büyükşehir Belediyesi, bu amaçla önemli bir çalışmaya imza attı.

Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi, Girişimci İnsan Kaynakları Derneği (GİDERİK) ve Akyürek Bilişim Yazılım işbirliğiyle kişisel verilerin korunması ve bunun kurumlar açısından önemi konusunda eğitim verildi. Eğitim, Veri Koruma Derneği üyesi ve aynı zamanda Bahçeşehir Üniversitesi öğretim görevlisi avukat Sertel Şıracı tarafından verildi. VM Medicalpark Hastanesi Eğitim Salonu’nda gerçekleştirilen “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve Uygulama Örnekleri” konulu eğitime, kurumsal firmaların profesyonel yöneticilerinin içerisinde olduğu 85 kişi katıldı.

Kişisel verilerin korunması herkesi ilgilendiriyor

Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi kurucu müdürü Serkan Özada, aynı zamanda yönetim kurulu başkanlığında da bulunduğu GİDERİK İnsan Kaynakları Derneği’yle işbirliği içerisinde düzenlenen etkinliğin açılış konuşmasını yaptı. Özada, teknolojide yaşanan hızlı değişimlerin, kişisel verilerin korunması, işlenmesi, kopyalanması, arşivlenmesi ve imha edilmesi konularını gündelik hayatta yoğun bir şekilde kişilerin karşısına çıkardığını söyledi.

Özel ve kamu sektöründe yer alan kuruluşların konuyla ilgili yayınlanan yasal düzenlemelere uygun iş süreçlerini gerçekleştirmeyi hedeflediklerini belirten Özada, yapılan eğitim aracılığıyla sektöre katkı sunmak istediklerinin altını çizdi. Özada, Çukurova firmalarının gelecek planlamasında, verilen bu eğitimlerin önemine de vurgu yaparak, Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi ile GİDERİK İnsan Kaynakları Derneği’nin işverenlere yönelik eğitimler konusunda işbirliğinin artacağını da söyledi.