HABERLER

Büyükşehir’in Stratejik Eylem Planı’nın Gündeminde Romanlar da Var

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Güçlü Roman Sesi” sempozyumuna katıldı. Roman vatandaşların kendilerini bu ülkenin üvey evladı olarak görmemeleri gerektiğini vurgulayan Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nin 5 yıllık Stratejik Eylem Planı’nı hazırlarken, Romanlar’ın sorunları ve çözüm önerilerinin de gündeme aldıklarını ifade etti.

Seçer, “Roman vatandaşlarımız, stratejik planımız çerçevesinde gündemimizde. Elbette ki yerel yönetimler olarak Romanlar’a, özellikle kültürlerini yaşamada, eğitimde, sağlıkta, birçok alanda katkılarımız olacak” dedi.  

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu tarafından “Roman Toplumu Radyosu Aracılığı İle Romanların Sesini Güçlendirme” projesi kapsamında düzenlenen “Güçlü Roman Sesi” adlı sempozyuma katıldı. Roman vatandaşların kendilerini bu ülkenin üvey evladı olarak görmemeleri gerektiğini vurgulayan Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nin 5 yıllık Stratejik Eylem Planı’nı hazırlarken, Romanlar’ın sorunları ve çözüm önerilerinin de gündeme aldıklarınıifade etti.

İki gün sürecek sempozyumun açılışına, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yanı sıra Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Hırvatistan Bağımsız Milletvekili Veljko Kajtazi, Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Dalyam, Uluslararası Roman Birliği Meclis Başkanı ve gazeteci Orhan Galjus ve Roman vatandaşlar katılım gösterdi.

Roman vatandaşların sorunlarına somut çözümler getirmeleri gerektiğinin altını çizerek konuşmasına başlayan Başkan Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Stratejik Eylem Planı kapsamında Roman vatandaşları da gündemine aldığını ifade etti. Romanlar’ın kendilerini bu ülkenin “üvey evlatları” olarak görmemeleri gerektiğini vurgulayan Seçer,  “Roman kardeşlerim kendilerini bu ülkenin üvey evladı olarak görmesinler. Bu, çok tehlikeli bir düşünce. Bu ülkenin asli unsuru, öz evladı olarak görmeleri gerekiyor. Bu psikolojik bir durum. Bu toplumdan ayrı gayrı görmesinler. Toplumda Romanlar’la ilgili oluşmuş algıları tersine döndürmek kendilerinin elinde. O yanlış algıları söküp atmak lazım. Bu psikolojik eşik aşılırsa çözümlere çok daha seri ulaşabiliriz. Biz belediye olarak Romanlar’la iletişim ve işbirliği içerisinde, samimi bir zihniyet ve anlayışla olabilirsek, ben Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bu topluluğa önemli faydalar sağlayabilirim” dedi.

 “Mersin renklerin buluştuğu bir coğrafya”

Bu topraklar üzerinde yaşayan hiçbir zümrenin veya topluluğun ayrımcılığa tabi tutulmaması gerektiğini kaydeden Seçer, “Mersin renklerin buluştuğu bir coğrafya. Burada hangi renge mensup olursak olalım, bu etnik kökenimizdir, bu dilimizdir, bu dinimizdir, bu dünya görüşümüzdür ya da inanç grubumuzdur, hepimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin asli unsurlarıyız. Bir bayrak altında, aynı kanunlara tabiyiz. Anayasamıza göre hiçbir zümreye, hiçbir topluluğa, hiçbir inanca iltimas tanınamaz. Bu topraklar üzerinde yaşayan hiçbir topluluk, hangi anlamda olursa olsun, siyasiler, yöneticiler, bu ülkeyi sevk ve idare edenler tarafından ayrımcılığa tabi tutulamaz. Bu anayasal bir suçtur” diye konuştu.

“Romanlar’ın sıkıntılar yaşadığını görüyoruz, bunları yok sayamayız”

Başkan Seçer, Türkiye’de yaşayan farklı toplulukların kendilerine ait spesifik bir takım sorunları olduğunu ve Romanlar’ın da belli başlı sıkıntılar yaşadığını vurgulayarak, “Romanlar’ın farklı alanlarda, eğitimde, sağlıkta, istihdamda, kültürlerini yaşamada, birçok alanda önemli sıkıntılar yaşadığını hep beraber görüyoruz. Bunları da yok sayamayız, görmemezlikten gelemeyiz. Keşke kitaplarda yazıldığı gibi ya da yasalarla belirlendiği gibi o kurallar silsilesi, yani yasalar hayatın her alanında uygulanabilseydi. Ama az önce Sayın Başkan Ali Bey de söyledi; retorikte kalmamalı. Kağıtlar üzerinde kalmamalı. Kanun kitaplarında kalmamalı. Çalıştay kitaplarında veya eylem planlarında kalmamalı. Bazı görüş ve düşünceler çözüm önerileri ya da yolları pratikte uygulanabilmeli. Asıl olan budur. Şu anda da henüz göreve yeni gelmiş bir belediye başkanı olarak Roman halkının benden beklentisi bu. Benim bütün konuşmanın içinde Ali Bey’den aldığım mesaj bu ve son derece de haklı bir taleptir” diye konuştu.  

“Romanlar da gündemimizde”

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından gelecek 5 yılı yönetmek için hazırlanan Stratejik Eylem Planı kapsamında, Roman vatandaşların da gündemlerinde olduğunun altını çizen Seçer, “Elbette kentin abisi, kentin babası, kardeşi iddiası ile belediye başkanı olmuş figür; bugün Vahap Seçer’dir. Bize yaraşan ve yakışan bütün hemşerilerimizi somut çözümlere kavuşturacak eylemleri hayata geçirebilmek. Bizim Stratejik Eylem Planımız şu anda hazırlanıyor. Strateji Daire Başkanımız Sayın Bedrettin Gündeş de burada. Her alanda çalıştaylar yapıyoruz ki 5 yıllık bu plan çerçevesinde Mersin’i yönetirken hayal ürünü bir projeksiyonun değil, gerçekten uygulanabilir bir planlar bütününü hazırlamak için şu anda çalışma yapıyoruz. Romanlar da bu eylem planı, stratejik plan çerçevesinde gündemimizde. Elbette ki yerel yönetimler olarak Romanlar’a özellikle kültürlerini yaşamada, eğitimde, sağlıkta, birçok alanda katkılarımız olacak” dedi.

 “Benim temel felsefem tüm Mersin’e hizmet etmek”

Romanlar’ın yaşamlarını sürdürürken uygun koşullar elde etmede karşılaştıkları sorunları dile getiren Seçer, şöyle devam etti:

“Tek odalı evlerde yaşıyorlar. Büyük bir çoğunluğu en fazla iki odalı evde hayatlarını geçirmek zorunda kalıyor. Okullaşma oranı ve üniversite eğitimi alan Mersinli Romanlarımızın istatistiki rakamları son derece düşük. Bu konularda işbirliği yaparak, bunları aşmak zorundayız. Elbette benim temel felsefem tüm Mersin’e hizmet etmek. Tüm Mersin’de yoksulluk var. Hangi etnik yapıdan, inanç grubundan olursa olsun bu yoksulluğu kaldırma amacındayım. Eğitim sorunları bütün insanlarımızda var. Bunu ortadan kaldırmalıyız. İşsizlik önemli bir sorun. Sadece Mersinimiz’de değil, Türkiye’de önemli bir sorun. Ama bir belediye başkanı olarak Mersin’de işsizliği çözmek için istihdam arttırıcı çözümler üretmek zorundayım. Bunu yaparken, Roman, Kürt, Türk, Arap, Çerkes, Alevi, Sünni diye ayırmamız mümkün değil. Hepsi bizim insanımız. Olaylara böyle bakıyoruz.”

“Roman kardeşlerimizin derdine çare olacağız”

Geçmişte bazı siyasi kurumların yaptığı çalışmaların da  kitapçıklarda kalmamasını temenni ettiğini belirten Seçer, şöyle konuştu:

“2009 yılında, ben o zaman parlamentoda milletvekiliydim. Bir Roman Çalıştayı yapılmıştı. İktidar o zaman her konuda iddialı çalıştaylar yapıyordu. Daha sonra 2010’da Büyük Roman Buluşması gerçekleştirildi. Bunlar gerçek ve samimi çalışmalar mı oldu yoksa siyaseten bunlar bazı siyasi getiriler elde edilmesi adına mı yapıldı? Takdir tabi ki sizin. Ama bir Roman Milletvekili olan ve aynı parti çatısı altında görev yaptığım Sayın Purçu’nun da bir çalışması oldu. Burada bize düşen Cumhuriyet Halk Partisi’nin yani benim partimin çıkardığı bu eylem planını önce yerel yönetimlerde uygulamaya koymak. Şu anda son seçimlerle çok önemli başarılar elde ettik. Bu başarıları zafer sarhoşluğuna dönüştürüp verdiğimiz sözleri unutmamamız gerekiyor. Ben umut ediyorum yerel yöneticiler olarak siz değerli Roman kardeşlerimizin derdine çare olacağız. Önümüzdeki süreçte Türkiye’nin siyasi yol haritası bizi nerelere götürecek bilemiyoruz ama umut ediyorum genel iktidarda da Cumhuriyet Halk Partisi’nin sosyal demokrat anlayışı olduğu zaman, Roman kardeşlerim Ankara siyasetinde de önemli işler yapacaklardır”

Romanlar kendi haber ağını kurmak istiyor

Hollanda Büyükelçiliği'nin MATRA programı tarafından finanse edilen proje kapsamında, Mersin'de Türkçe,  Romani ve İngilizce yayın yapan ve bu özelliği ile Türkiye'nin ilk Roman radyosu olma özelliğini taşıyan Radyo Romano Vast aracılığıyla Romanlar’ın sesini güçlendirmek ve medyada Romanlar’ın kendilerini ifade edebilmelerini sağlamak için Akdeniz, Balkanlar ve Türkiye'yi kapsayan kendi haber ağlarını kurmaları hedefleniyor.