HABERLER

Büyükşehir’in Hizmetleri 65 Yaş Üstü 10 Bin Yaşlıya Ulaştı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, yaşlıların huzurlu ve mutlu bir yaşam sürdürmesine yönelik hizmetlerin değerlendirilmesi amacıyla Yaşlı Destek Hizmetleri Çalıştayı düzenledi.

Macit Özcan Spor Tesisleri’nde düzenlenen Yaşlı Bakım Çalıştayı’nda yaş almışlar, kurum, kuruluş ve STK temsilcileri bir araya geldi.

Çalıştayda, TÜİK  verilerine göre, Türkiye’de yaşlı nüfusunda 9. sırada yer alan Mersin’de, yaşlıların huzurlu ve mutlu bir yaşam sürmesini amaçlayan Büyükşehir Belediyesi’nin yaşlılara yönelik yaptığı hizmetler anlatılırken, hayata geçireceği hizmetlerin stratejisini belirlemek ve yol haritasını çizmek amacıyla görüş ve öneriler dinlendi.

Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanı Dr. Hülya Atila, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in sevgi ve saygılarını ileterek yaşlı vatandaşlara çiçek takdiminde bulundu.

 “Türkiye’de yaşlı nüfusunda 9. il konumundayız”

Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Manolya Karaoğlan, Büyükşehir Belediyesi’nin yaşlı vatandaşlara yönelik hizmetlerini anlattığı sunumunda, yaşlı nüfus oranlarıyla ilgili bilgileri paylaşarak, şunları söyledi:

Ülkemiz son yıllarda artan yaşlı nüfusu ile yaşlı toplumlar sınıfına dahil olmuştur. TÜİK verilerine göre, yaşlı nüfusun toplam nüfus içindeki oranı 2014 yılında yüzde 8 iken, 2018 yılında yüzde 8.8’e yükselmiş. İlimize bakarsak, 1 milyon 814 bin nüfusa sahip ilimizde 160 bin 503 kişinin 65 yaş ve üzeri yaşta olduğu tespit edilmiştir. 65 yaş üstü nüfusun Mersin nüfusuna oranı ise yüzde 8.85’tir. 2015 yılı verileriyle karşılaştırıldığında Mersin’de artan bir yaşlı nüfusu olduğunu söylemek mümkün. Türkiye’deyse yaşlı nüfusunda 9. il konumundayız”

65 yaş üzeri 10 bin yaşlı Büyükşehir’in hizmetlerinden faydalandı

Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerinden faydalanan yaşlılara dair istatistikleri paylaşan Karaoğlan, hizmetlerden 65 yaş üstü toplam 10 bin civarı vatandaşın faydalandığını ifade etti. Verileri tek tek paylaşan Karaoğlan, Büyükşehir Belediyesi’nin evde sağlık, gezici sağlık, hasta nakil hizmetleri, evde fizyoterapi, evde bakım ile evde temizlik desteklerinden faydalanan vatandaşlardan olumlu geri dönüşler aldıklarını vurguladı.

“Gerçekten güzel çalışıyorlar”

Mersin Kimsesiz Yaşlıları Koruma Derneği Başkanı Rabia Işık ise Büyükşehir Belediyesi’nin yaşlılara yönelik hizmetlerinden memnun olduklarını belirterek, “Yaşlıların yalnızlığını hissettirmeden, evlerde ziyareti, aranması, hatırlarının sorulması, önemsenmesi için başlatılan hizmetlerden dolayı başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer olmak üzere emeği geçen tüm yetkililere teşekkür ediyorum. Onlar gerçekten güzel çalışıyorlar” diye konuştu.  

“Biz çok memnunuz”

Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerinden yararlanan yaşlı vatandaş Ayhan Öz, “Biz çok memnunuz. Yaşlıyız ve devamını istiyoruz. Çok teşekkür ederiz” dedi.