HABERLER

Büyükşehir, Her Cuma Doğa Yürüyüşlerine Çağırıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi’nin “Haydi Birlikte Yürüyelim” sloganıyla hayata geçirdiği ve her hafta Cuma günü düzenli olarak gerçekleştirdiği “Doğa Bizi Çağırıyor” etkinliklerinin ikincisi, Tarsus’un Dorak ve Pirömerli Mahalleleri arasında gerçekleşti.

Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu kafile, etkinlik sayesinde Mersin’in doğal güzelliklerini görme fırsatı bulurken, sağlıklı yaşam ve çevre bilinci konularında da farkındalık oluşturuldu. Etkinlik, ayrıca kafilenin yaptığı alışverişlerle yöre halkının üretimine destek sundu.

Doğanın kalbinde 7 kilometre yürüdüler

Büyükşehir tarafından sağlanan ücretsiz servislerle Mersin’in merkezinden yola çıkan kafile, yaklaşık 45 kilometre uzaklıkta ve yaklaşık 800 metre rakımdaki Pirömerli Mahallesi’nin meydanında mola verdi. Yörenin meşhur Sarıulak Zeytini’nden, doğal köy peynirlerinden ve diğer kahvaltılık gıdalardan alan vatandaşlar, doğanın kalbinde sağlıklı bir kahvaltıyla güne başladı.

Dorak Mahallesi’ne doğru yola çıkan kafile, Dorak’tan Pirömerli Yapay Göleti’ne kadar yaklaşık 7 kilometre yürüdü. Profesyonel dağcılar Sevgi Gökelma ve Muzaffer Ayar eşliğinde yapılan yürüyüşte, Büyükşehir Belediyesi ambulansı ve sağlık ekibi de olası sorunlara tedbir amaçlı hazır bulundu.

“Ben Mersinliyim ama daha önce görmediğim birçok yer gördüm”

Emekli memur İpek Aslan, ikincisine katıldığı etkinlikte arkadaşlarıyla birlikte doğanın kalbinde güzel vakit geçirmenin ve sosyalleşmenin mutluluğunu yaşadığını dile getirerek, “Etkinliğe arkadaşlarla beraber katıldık. Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz. Böyle bir etkinlik sağladığı için özellikle Vahap Bey’e çok teşekkür ediyoruz. Devamını bekliyoruz. Görmediğimiz yerleri görüyoruz. Ben Mersinliyim ama daha önce görmediğim birçok yer gördüm” dedi.

“Bazen doğaya kaçmak istiyoruz”

Mersin Atatürk Caddesi’ndeki çarşı esnaflarından Zeliha Erkan, Başkan Seçer’in özellikle kadınlara büyük önem verdiğini ve bir kadın olarak etkinlikle doğa özlemlerini giderdiklerini belirterek, “Esnaf olunca insanlarla iç içeyiz. Bazen doğaya kaçmak istiyoruz. Doğayı çok seviyorum. Vahap Başkan’a kadınlara sunduğu imkanlardan dolayı çok teşekkür ediyorum. Böyle etkinliklerin devamını diliyoruz. Bence Vahap Seçer kadınlara çok güzel destek veriyor, ben çok memnunum bir kadın olarak” diye konuştu.

“Kadınlar açısından da çok iyi bir etkinlik”

Çevre Mühendisi olduğunu belirten Yağmur Üzgeç ise şu anda işsiz olduğunu söyledi. Üzgeç, zamanını bu tarz etkinliklerle değerlendirdiğini vurgulayarak, “Bu etkinliğe ikinci katılışım. Çok memnunum. Kadınlar açısından da çok iyi bir etkinlik. Kadınlara ve çocuklara verdiği değerden dolayı Vahap Başkan’a teşekkür ediyorum. Etkinliğin devamını diliyorum ve tüm kadın arkadaşlarımızı doğayla baş başa bu etkinliğe davet ediyorum” dedi.

13 Aralık Cuma günü Atlılar (Sadiye) - Gölet arasında sürecek doğa yürüyüşlerinin etkinlik takvimine Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi’nin instagram hesabı @mbbkadinailevecocuk’tan ulaşmak mümkün. Ön kayıt gerektiren etkinlik, Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz sağlanıyor.