HABERLER

Büyükşehir, Erişebilir ve Engelsiz Mersin İçin Derneklerle Buluştu

Mersin Büyükşehir Belediyesi, engelli bireylere yönelik hizmetlerle Mersin’i herkes için erişilebilir ve engelsiz bir kent yapmayı hedefliyor.

Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından, engelli bireylere ve ailelerine hizmet veren dernek, kurum ve kuruluşlara yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı. Daha önce Engelliler ve Sağlık Hizmetleri olarak ayrı hizmet veren iki daire başkanlığının birleşmesiyle ortaya çıkan bütünsel gücü göstermenin yanı sıra katılımcı olan pek çok dernek, kamu kurum ve kuruluşlarıyla kaynaşmayı amaçlayan toplantı, Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanı Hülya Atila’nın sunumu ile başladı.

Toplantıya birçok dernek ve özel eğitim okulu katıldı

Bilgilendirme toplantısına, Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanı ve şube müdürlerinin yanı sıra, Mersin Ortopedik Engelliler Derneği, Türkiye Görme Engelliler Derneği Mersin Şubesi, Mersin İşitme Engelliler Eğitim, Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, Doğu Akdeniz Engelli Dernekleri Federasyonu Mersin Şubesi, Zihinsel Engelli Bireyler ve Eğitimciler Derneği Mersin Şubesi, Türkiye Alzheimer Derneği Mersin Şubesi gibi birçok dernek ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Özel Eğitim Uygulama Okulu’nun da aralarında bulunduğu birçok özel eğitim okulu katıldı.

Asıl amaç engelli bireyler için ‘Engelsiz Mersin’i yaratmak

“Engelsiz Mersin” için her fırsatta sosyal sorumluluk projeleri, eğitimler, atölyeler, farkındalık toplantıları, bilinçlendirme çalışmaları yapan Büyükşehir Belediyesi, engelli ve sağlığı elverişli olmayan bireyleri bir adım daha öne çıkarmak ve engelsiz bireylerle kaynaştırmak için kaynaklarını etkin ve verimli kullanmayı hedefliyor.

“Erişilebilir Mersin” ile engeller ortadan kalkacak

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in katılımcılara selam ve saygılarını ileterek sözlerine başlayan Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanı Dr. Hülya Atila, “Sayın Başkanımız’ın seçim vaatleri arasında, Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı olarak Mersin’i erişilebilir bir kent haline dönüştürmek vardı. Erişilebilirlik bizim için çok önemli. Bu konuda da bir masamız özellikle erişim ve ortopedik engellilerin sorunlarını konuşacak ve sizden bir dönüş alacağız. Sizlerin bizlerden istediklerini, sizlerin bizlere iletmek istediklerini alacağız. Bir diğer ortak amacımız da engelli bireyleri, yaş, cinsiyet, engel durumuna bakılmaksızın fiziki ve sosyal rehabilitasyonunu sağlayarak, engelsiz olan bireylerle kaynaştırmak, engelli bireyleri topluma kazandırmak, üretken hale getirmek. Yapılacak olan sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif aktivitelerle toplum hayatı ile bütünleşmeyi sağlayarak, sosyal rehabilitasyonlarına destek olmak” dedi.

Daha önce uygulanan ve yeni uygulanmaya başlanan hizmetleri anlatarak sunumuna devam eden Atila, katılımcıları 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde Başkan Seçer’in katılımıyla gerçekleşecek etkinliklere davet etti.