HABERLER

Büyükşehir’den İSG Eğitimi

Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Şube Müdürlüğü koordinesinde, 6331 sayılı yasa gereği 50’nin altında çalışanı olan işyerlerinde görev yapan 4857 sayılı kadrolu işçilere yönelik “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi/ Arama, Kurtarma ve Tahliye/ Yangınla Mücadele Eğitimleri” veriliyor. Eğitimler, 6 gün boyunca devam edecek ve toplam 430 kadrolu işçi eğitimden faydalanacak.

Kongre ve Sergi Sarayı’nda, İş Sağlığı ve Güvenliği profesyonellerince verilen eğitimler kapsamında, genel, teknik ve sağlık konuları başta olmak üzere pek çok konu başlığı işleniyor. Genel konular kapsamında, çalışma mevzuatı, çalışanların yasal hak ve sorumlulukları, iş kazası ve meslek hastalığından doğan hukuki sonuçlar gibi bilgiler paylaşılırken, teknik konular kapsamında ise iş ekipmanlarının güvenli kullanımı, iş kazalarının sebepleri ve korunma prensipleri ile kişisel koruyucu donanım kullanımı gibi bilgiler üzerinde duruluyor.

 

Periyodik muayene de yapılıyor

 

Eğitimlerde, meslek hastalıklarının sebepleri, biyolojik ve psikososyal risk etmenleri işleniyor. Ayrıca, yüksekte, kapalı ortamda, radyasyon riski bulunan ortamda çalışma gibi konu başlıkları hakkında da katılımcılar bilgilendiriliyor. 

İSG eğitimlerinin yanı sıra sağlık gözetimi kapsamında periyodik muayene ve tahlil/tetkik çalışmaları yürütülüyor.