HABERLER

Büyükşehir’den Haziran’ın Ortasında Kar Mücadelesi

Mersin merkezde yaşanan sıcak havaların aksine Anamur’un yüksek yerlerinde meydana gelen yoğun kar yağışı nedeniyle hayvanları ile mahsur kalan Yörüklerin imdadına Büyükşehir Belediyesi yetişti.

Sahilde denize girilirken, dağlarda karla mücadele çalışması yapıldı

Yerli ve yabancı birçok turistin yaz aylarında tercih ettiği Anamur’da sahiller dolup taşarken, yüksek kesimlerinde görülen kar yağışı ise şaşkınlık yarattı. Yoğun kar yağışının yaşandığı Kaşpazarı mevkiinde mahsur kalan Yörükler, Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin olaya müdahale etmesiyle yaylalarına doğru yola çıktı.

Başkan Seçer, Yörüklerin sosyal medyadan yaptığı yardım çağrısına yanıt verdi

Haziran ayında yaşanılan yoğun kar yağışı nedeniyle dağlarda mahsur kalan Yörükler, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e sosyal medyadan ulaşarak yardım çağrısında bulundu. Yardım çağrısı sonrası ekiplere anında talimat veren Başkan Seçer, Yörüklerin imdadına yetişti ve hem vatandaşları hem de hayvanları kar esaretinden kurtardı.

Seçer’in talimatı üzerine harekete geçen Büyükşehir Belediyesi karla mücadele ekipleri, Anamur Kaşpazarı mevkiinde kar kalınlığı 3 metreyi bulan yaklaşık 8 kilometrelik yolu açarak, Yörükleri kar esaretinden kurtardı. 4 kişilik ekip, 4 araçla süren hummalı çalışmanın ardından karla kaplı yollar temizlendi.

Şengül teyzeden Başkan Seçer’e çay daveti

Kar çalışması sonrasında yolun açılmasıyla beraber göçlerine devam etme imkânı bulan Yörükler, Başkan Seçer’e teşekkürlerini iletirken, Seçer’i Torosların zirvesinde çay içmeye davet etti. Bölge Yörüklerinden Şengül Kılınç “Allah razı olsun Sayın Başkanımızdan. Kapanan yollarımızı açtı. Açılmasaydı burada mahsur kalacaktık. Başkanımızı bu güzel ortamda, bu yeşilliklerin ve bu karların içinde semaverde çay içmeye davet ediyorum” diyerek Başkan Seçer’i çaya davet etti.

Yine bölge Yörüklerinden Mehmet Oktan ise Torosların zirvesinden Başkan Seçer’e selamlarını göndererek, “Vahap Seçer Başkanımıza teşekkür ederiz. Yollarımız karlıydı, açıldı. Yarından itibaren gidiyoruz. Buralarda kepaze olduk ama yetkililer geldi, yollarımızı açtı. Teşekkürler Başkanım. Toroslardan selamlar” şeklinde konuştu.

Yörükler mutlu, muhtarlar umutlu

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen yol açma çalışmaları Yörükleri sevindirirken, bölgelerine hizmet gelen muhtarlara da umut oldu. Çalışmaları yakından takip eden muhtarlar, Yörüklerin çağrılarını cevapsız bırakmayan Başkan Seçer’e teşekkür ederken, ilçeye yapılacak olan hizmetlerden umutlu olduklarını dile getirdi.

Çalışmalar esnasında ekiplerle eşlik eden Anamur Güleç Mahallesi Muhtarı Ceyhan Yıldız, kar yağışından dolayı kapanan ve Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin açtığı yolun yaklaşık 12 köyün göç yolu olduğunu ifade etti. Muhtar Yıldız, “Şuan Torosların eteklerinde karla mücadele çalışması yapıyoruz. 3 metre yüksekliğinde karın üzerindeyiz. Biz de birkaç gündür sahadayız. Bu sene yoğun kar yağışı olmasından dolayı bu mevsimde bile kar kaldı. Haziran ayında böyle bir görüntüyü en son 1981 yılında ve 1998 yılında görmüştüm. Yolumuz 12-13 köyün göç yolu olduğu için çok önemli. Vahap Seçer Başkanımızın katkılarıyla bu yollarımız açıldı. Bütün Anamur Yörükleri olarak kendisine teşekkür ediyoruz” dedi.

Anamur Ovabaşı Mahallesi’nin 30 yıllık muhtarı Gani İmdat ise, “Burası Toroslar'ın zirvesi. Yaylamıza geçen Yörükler mahsur kalmış durumdaydı. Bu yollarımız iki taraftan da açılmaya başlandı. Büyükşehir Belediyemizin bizlere göstermiş olduğu yakınlıktan dolayı özellikle teşekkür ediyoruz” dedi.