HABERLER

Büyükşehir, Çavuşlu Deresi’nde Süratle Çalışıyor

Başkan Seçer, Kanal 33 ekranlarında yayınlanan Gün Başlıyor programına telefonla bağlanarak, Büyükşehir Belediyesi tarafından Çavuşlu Deresi’nde sürdürülen çalışmaları değerlendirdi. Seçer, “Bizler sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Süratle çalışıyoruz. Şu anda 141. Cadde’de makinelerimiz çalışıyor. 157. Cadde’de de bugün altyapı çalışmalarını bitiriyorlar. Yarın asfalt döküm işleri başlayacak. Daha sonra 141. Cadde’de altyapı çalışmaları bittikten sonra asfalt döküm çalışmaları başlayacak” dedi.

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Kanal 33 ekranlarında yayınlanan Gün Başlıyor programına telefonla bağlanarak, Büyükşehir Belediyesi tarafından Çavuşlu Deresi’nde süratle sürdürülen çalışmaları değerlendirdi.

Başkan Seçer, Akdeniz İlçesi’ndeki 141. Cadde üzerinde yer alan Çavuşlu Deresi’nde yıllardır yaşanan sorunların çözümü için ekiplere talimat vererek, çalışmaları hızlandırmıştı. Asıl olarak Devlet Su İşleri’nin (DSİ) sorumluluğunda olan Çavuşlu Deresi’nde Büyükşehir Belediyesi’nin ilaçlamadan asfaltlama çalışmalarına, altyapı çalışmalarından kanal açmaya kadar birçok alanda çalışmaları hummalı bir şekilde yürütülüyor. Konu ile ilgili Kanal 33 ekranlarında yayınlanan Gün Başlıyor programına telefonla bağlanarak değerlendirmelerde bulunan Başkan Seçer, “Tabii ki çok daha uzun süre önce bu çalışmaların yapılıp bitirilmesi gerekiyordu. Bunlar olmamış. Bizler sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Süratle çalışıyoruz. Şu anda 141. Cadde’de makinelerimiz çalışıyor. 157. Cadde’de de bugün altyapı çalışmalarını bitiriyorlar. Yarın asfalt döküm işleri başlayacak. Daha sonra 141. Cadde’de altyapı çalışmaları bittikten sonra asfalt döküm çalışmaları başlayacak” dedi.

Çavuşlu Deresi’nin çalışmalar başlamadan önceki görüntüsünü değerlendirerek konuşmasına başlayan Başkan Seçer, “Bu tarz görüntüler artık çağdışı kalmış, arzu etmediğim görüntüler. Modern, çağdaş, sağlıklı bir kent görünümünde değil.  Bu tip görüntüler plansız bir kentleşmenin ortaya çıkardığı sonuçlar ya da uzun yıllardır çözülmesi gereken sorunların halının altına süpürülmesi ile ortaya çıkan birikmiş dağ gibi sorunlar. Geçtiğimiz yıllarda orada olumsuz bazı olaylar oldu. Vatandaşlarımız o bölgelerde can güvenliği tehlikesi altında yaşıyorlardı. Çevre sağlığı açısından son derece olumsuz koşullar. Bunları düzeltmek bizlerin işi, idarenin işi.  Kurumun adı ne olursa olsun devletin vatandaşlarına yapması gereken hizmetler” diye konuştu.

“Altyapı, asfaltlama, kanal açma ve ilaçlama çalışmalarımız sürüyor”

Büyükşehir Belediyesi’nin ve bağlı kuruluşu MESKİ’nin çalışmalarını hummalı bir şekilde yürüttüğünü ifade eden Seçer, “Burada Devlet Su İşleri köprü bağlantılarını ve istinat duvarı çalışmalarını yapıyor. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak orada bozulan, çöken kısımlarda süratle düzeltme çalışmaları yapıyoruz. Altyapı çalışmaları yapıyoruz. MESKİ kanal bağlantı çalışmaları yapıyor. Altyapı çalışmaları bittikten sonra da süratle asfaltlama çalışmalarını yapıyoruz ve tertemiz bir cadde haline getiriyoruz. Devlet Su İşleri’nin çalışmaları henüz bitmedi. Yapmadıkları belli bir bölge var. Onlar ilerledikçe biz de arkaları sıra onların çalışmalarının bittiği noktaları altyapı, asfaltlama, kanal açma çalışmaları ile tamamlayacağız” dedi.

İlaçlama çalışmaları ile kötü koku ve haşere oluşumu engelleniyor

Derenin mevcut durumdan dolayı sinek ve haşere üremesine elverişli bir alan yarattığını, ancak alınan önemlerle bunun önüne geçildiğini sözlerine ekleyen Başkan Seçer, “Orada derenin içerisindeki atıkların, su birikintilerinin çevreye sağlık açısından son derece olumsuz etkileri var. Bu konuda da ilaçlama çalışmalarımız devam ediyor. Çevreye kötü koku yayılıyor, bunları önlüyoruz. O bölge haşerenin, sivrisineğin üremesine son derece elverişli bir yer. Bu sıkıntıları süratle gideriyoruz” diye konuştu.

Seçer, kademeli olarak bitirilen alt yapı çalışmalarının ardından ekiplerin zaman kaybetmeden asfalt dökümüne başladığını söyleyerek, “Şu anda 141. Cadde’de makinelerimiz çalışıyor. 157. Cadde’de de bugün altyapı çalışmalarını bitiriyorlar. Yarın asfalt döküm işleri başlayacak. Daha sonra 141. Cadde’de altyapı çalışmaları bittikten sonra asfalt döküm çalışmaları başlayacak” dedi.

“Bizler sorumluluğumuzun bilincindeyiz”

Vatandaşların mağdur olmaması için hiçbir bahanenin ardına sığınmadan çalıştıklarını ifade eden Başkan Seçer, “Tabii ki çok daha uzun süre önce bu çalışmaların yapılıp bitirilmesi gerekiyordu. Daha seri bir çalışma içerisinde olunması gerekiyordu. Bunlar olmamış. Şimdi olması gerekiyor. Bizler sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Biz göreve yeni geldik. Tabii ki bizim de açıkçası koşullarımız çok iyi diyemeyiz ama bunlar gerekçe değil. Her zaman söylüyorum şimdi de söyleyeyim vatandaşlarıma sunduğum bu gerekçeler aslında çok geçerli değil, insanlar hizmet bekliyor. Malzememiz, imkânınız, paramız yok gibi gerekçeleri bir kenara bırakıyoruz. Bizim o bölgelerde çalışmalarımız süratle devam ediyor” diye konuştu.