HABERLER

Başkan Seçer, Toros Üniversitesi’nin Akademik Yıl Açılış Töreni’ne Katıldı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin’in açılış dersini verdiği, Toros Üniversitesi’nin 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni’ne katıldı.

Toros Üniversitesi Bahçelievler Kampüsü Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törene, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yanı sıra Mersin Vali Yardımcısı İbrahim Küçük, Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Korkmazyürek, Toros Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Sertaç Özveren, Toros Üniversitesi Mütevelli Heyet Kurucu Başkanı Ali Özveren, Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin, Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Başkanı Hasan Engin, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

“Bu kentin sizlere umut verebilen bir kent olmasından sorumlu bir insanım”

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, gençlerin yöneticileri geleceğe bağladığını ve kendilerine görev ve sorumluklarını hatırlattıklarını ifade ederek, “Ben eğitim-öğretim gördüğünüz şehrin belediye başkanıyım. Benim görevim sizler açısından çok önemli. Sizler buraya gelirken her birinizin velileri sizleri bana teslim etti. Bu kentin huzurlu, güvenli, çağdaş, yaşanabilir ve sizlere umut verebilen bir kent olmasından sorumlu bir insanım. Bu bilinçle belediye başkanlığı görevimi ifa etmeye çalışıyorum. Eğitim sadece bizim toplumumuz için değil, dünyada önemli bir önemli alan. Birçok gelişmenin kapısını açan eğitim ve öğretimdir” dedi.

“Türkiye’de eğitim sorunluysa, Türkiye’nin demokrasisinde bir sorun var demektir”

Türkiye’de önemli sorunlar yaşandığına ve birçok sorunun temel kaynağının demokrasi anlayışı olduğuna değinen Seçer, “Türkiye’de eğitim sorunluysa, demek ki Türkiye’nin demokrasisinde bir sorun var demektir. Eğer üniversiteler özgürce düşünemiyorsa ve tartışamıyorsa, üniversiteler idari ve mali açıdan özerk değilse, siyasetin, iktidarın tahakkümü altındaysa burada çok önemli sorun yaşanıyor demektir. İşte demokrasi kaynaklı bir sorun alanı eğitim. Türkiye de böyle. Tabi ki bunları aşacak olan sadece siyasiler, öğrenciler, hocalarımız, aydınlar değil, tüm Türkiye’de yaşayan toplumun bireyleri olarak bu sorunları aşmakla mükellefiz” diye konuştu.

“Ben Mersin’in bir üniversite kenti olmasını önemsiyorum”

Üniversitelerin kente kattığı değerden söz eden Seçer, “Ben Mersin’in bir üniversite kenti olmasını önemsiyorum. Üniversitenin olduğu yerde o şehrin, o coğrafyanın sosyolojik yapısı süratle değişiyor. Önemli ekonomik değişiklikler oluyor. Mersin’de de 4 üniversite ve 60 bin civarında bir öğrenci kitlesi, eğitim veren çok değerli, iyi yetişmiş hocalarımızın olması bizim kentimiz için çok önemli bir şans. Biz belediye olarak öğrencilerimizin hayatını Mersin’de nasıl kolaylaştırabiliriz diye düşünmek zorundayız. Ekonomik sıkıntılar, ailelerin çocuklarının eğitimine vereceği katkıları sınırlıyor. Bu konuda önemli katkılar yapmaya çalışıyoruz” dedi.

“Çocuklarımızın okul dışı zamanlarını geçirebileceği alanlar oluşturmaya çalışıyoruz”

Seçer, Mersin’de bu yıl üniversiteyi kazanan 7 binin üzerinde öğrenci bulunduğunu ve Büyükşehir Belediyesi olarak da öğrencilere eğitim yardımında bulunduklarını belirterek, “Mersin’de çocuklarımızın ders ve okul dışı zamanlarını geçirebileceği alanlar oluşturmaya çalışıyoruz. Bunu yapmak zorundayız. Eğitim-öğretim dendiği zaman sadece dört duvar arasında ya da bir okul kampüsünde akademik öğretim görmek, matematik, fizik, kimya gibi pozitif bilimler yapmak bir başına eğitim olmuyor. Eğitim çok geniş bir kapsam. Derslerin dışında hayatta da bazı alanların olduğunu gençlerimizin görmesi lazım. Gören gençlerimize de bizim imkanlar yaratmamız lazım. Gençlerimiz kültür, sanat, spor gibi alanlara yönelecekse, bu alt yapıyı da yapacak olan devlettir. Sosyal devlet olmak böyle bir şeydir. Bu konuda belediyemiz tabi ki çalışmalar yapıyor” ifadelerini kullandı.

Mersin Üniversitesi’nin olduğu cadde üzerinde üniversite öğrencileri için kurdukları Çamaşır Kafe’den ve sabahları üniversite girişinde verilen çorba dağıtımı hizmetinden söz eden Seçer, “Mersin, çok daha fazlasını hak ediyor. Bizim elbette ki Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda giden, o siyasi akımın, mücadele grubunun ardılları olarak farklı bir düşünce içerisinde olmamız mümkün değil. Biz Türkiye’de çağdaş ve laik bir eğitim istiyoruz. ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir!’ diyen anlayışın izinden gitmek zorundayız. Yoksa bu çağ içerisinde de ülkelerle mücadele etme şansımız yok” dedi.  

“Bir ülkenin zenginliği, eğitim düzeyinin yüksekliği ile ölçülür”

Seçer, Türkiye’nin çok zor bir coğrafyada bulunduğunu, ancak 100 yıl önce kazandığı laik Cumhuriyet sayesinde dimdik ayakta durduğunu söyledi. Komşu ülkelerin durumuna ve oralarda yaşanan gelişmelere dikkat çeken Başkan Seçer, “Bir ülkenin gelişmişliği, yer altı zenginliklerinin olması ile ölçülmüyor. Bir ülkenin zenginliği, eğitim düzeyinin yüksekliği, demokrasisi, hukuk devleti olması ile ölçülüyor. Ülke böyle gelişmiş bir ülkedir. Bunun da yolu işte bu sıralardan, eğitim yuvalarından, eğitim kurumlarından geçiyor. Belediye başkanınız olarak çok samimi duygularla söylüyorum; sizleri seviyoruz, sizlere güveniyoruz, inanıyoruz, sizlerin yanındayız, sizlerin güvencesiyiz. Biz olduğumuz sürece lütfen kendinizi bu şehirde iyi hissedin. Sizlere başarılar diliyorum. Yeni eğitim ve öğretim yılında hepiniz çok başarılı olun. Siz başarılı oldukça ülke başarılı olacak, ülkemizi kalkındıracaksınız” ifadelerine yer verdi.